Mateusz Zawada (Wood & Company): České volby Londýn neděsí, ČEZ ale investory neláká kvůli temelínské nejistotě

| Roman Chlupatý

Investoři nesnášejí nejistotu. Té je přitom v Česku před parlamentními volbami tolik, že by se dala krájet. I proto se teď globální peníze na české trhy příliš nehrnou, říká akciový stratég londýnské pobočky Wood & Company Mateusz Zawada. Přesto je podle něj na pražské burze z čeho vybírat, líbí se mu například CME nebo Telefónica. Připouští ale, že by se případě vlády ČSSD s podporou komunistů některé tituly mohly dostat pod tlak.

Většina ekonomů z londýnské City od blížících se parlamentních voleb v Česku nic dramatického nečeká. Jak zajímavé jsou pro akciové analytiky?

Mateusz Zawada
Mateusz Zawada

Velice. Musím říci, že je stále hodně obtížné předpovídat, co se nakonec stane. Objevily se překvapivé, rychle rostoucí politické hvězdy, především hnutí ANO; z nuly na patnáct procent – záleží na průzkumu –, to je slušné. Jde o jeden z faktorů, které musíte brát v potaz, když promýšlíte možné povolební scénáře a koalice. Je jasné, že žádná strana nemá šanci získat sama většinu, takže se téměř jistě dočkáme koaliční vlády.

Obáváte se o stabilitu a akceschopnost pravděpodobné koaliční vlády?

Koalice je problém. Jak naznačuje posledních pár let, české koaliční vlády dlouho nevydrží. Sociální demokraté jsou podle průzkumů jasným favoritem voleb, ale mají méně než třicet procent. Budou potřebovat jednoho nebo dva partnery, aby sestavili vládu. Nejistota s tím spojená je jedním z důvodů, proč nyní Česko nemají mezinárodní investoři dvakrát v oblibě. Vedle této nejistoty je důvodem i neschopnost lídrů stran jasně ukázat směr, kterým se v případě vítězství chtějí vydat. Měli by jasně deklarovat, s kým jsou v případě vítězství ochotni sestavit vládu. Nic podobného ale dlouho nikdo neudělal, takže je možné téměř vše. Podobnou nejistotu investoři nesnášejí, a proto na Česko nyní příliš nesázejí.

Je na pražské burze něco, co podle vás stojí za pozornost navzdory nejistotě způsobené blížícími se volbami?

Líbí se nám například CME. Věříme totiž, že bude zajímavé sázet na oživení domácí poptávky, z kterého by mohly profitovat i dosud nepříliš populární mediální tituly. Slušně vypadá také Telefónica, to je dobrá společnost se solidním cash flow. Podle nás určitě patří mezi to lepší na burze v Praze. Navíc jsou zde spekulace o možném převzetí firmy, které by teoreticky mohly cenu ještě vylepšit.

Jak výrazně by cenu Telefóniky mohl ovlivnit případný vstup čtvrtého operátora na trh?

Zdá se, že se čtvrtý operátor neobjeví, což by pro Telefóniku bylo pozitivní. Čtvrtý operátor by totiž přispěl k erozi marží, zisků a tak dále. Nasvědčuje tomu zkušenost z Polska, kde před několika lety na trh vstoupil čtvrtý operátor. Regulátorem zajištěné dobré podmínky mu umožnily výrazně zatlačit na ceny. To se spotřebitelům samozřejmě líbilo, ale z pohledu TPSA a dalších telekomů to byla radikální změna k horšímu.

Vraťme se k možnému vlivu politiky na akciový trh. Spekuluje se o vyšších dividendách, daních a dalších krocích, které zahýbou například cenou akcií ČEZ. Co čekáte vy?

Pokud se podíváme na ČEZ, je jasné, proč je na trhu tolik nejistoty. Nevíme, které strany by podpořily nebo umožnily rozšíření Temelína. To je faktor, který se možná neprojevuje v ceně akcií přímo, ale kvůli kterému se někteří investoři ČEZ příliš nezabývají. Lidé, kterým tento druh rizika nevadí, již mají nakoupeno, a ty, kteří se snaží držet si odstup od politického rizika, kteří byli svědky toho, co se dělo v české politice v posledních měsících, možná i letech, ČEZ nyní nezajímá.

Zástupci některých firem otevřeně dávají najevo obavy z možné vlády ČSSD s podporou komunistů. Někteří mluví o odchodu ze země. Bylo by to skutečně tak dramatické?

Zkusili jsme si namodelovat dopad takové vlády na některé firmy. Zdá se, že by se to na zisku na akcii mohlo podepsat v intervalu 6 až 15 %. Takže by to bylo celkem dramatické. Tyto strany by totiž potřebovaly peníze na splnění svých předvolebních slibů. Valuace Česka, které se obchoduje například ve srovnání s Polskem s jistou slevou, by se tedy výrazně posunula, pokud by tedy ceny zůstaly na stávající úrovni.


Co slibují politici z jednotlivých stran podnikatelům a investorům? Zeptali jsme se jich!

Investoři, těšte se po volbách. Co pro vás chystají Kalousek, Babiš nebo Mládek? Investoři, těšte se po volbách. Co pro vás chystají Kalousek, Babiš nebo Mládek? Vyšší firemní daně, státní banka, zrušení daně z dividend - to všechno se může po ...
reklama
reklama