Pesimista zakládá hedgeový fond. Tak to má být

Pesimista zakládá hedgeový fond. Tak to má být

| redakce

Investor Bill Fleckenstein se chystá obnovit svůj short sellingový fond. Uzavřel ho před čtyřmi roky. Je jedním z několika bývalých "short sellerů", kteří jsou nyní přesvědčeni, že přišel čas na návrat.

Fleckenstein se proslavil hlavně shortováním technologických firem. V roce 2009 ale fond ukončil, aby mohl rozjet nový "long only" fond. Dnes se k short sellingu vrací.

Proti Fedu se nebojuje

"Čtyři roky nebylo na shortování ani pomyšlení," svěřuje se Fleckenstein a doplňuje, že ustál i roky 2000 až 2009, kdy se řídil podle politiky Fedu.

Potom si uvědomil, že short sellingem už nebude možné vydělávat. "Bylo mi jasné, že Fed a ostatní centrální banky budou tisknout ohromné množství peněz, takže shortovat nepůjde do doby, než jim proces dalšího tištění znemožní dluhopisový trh."

Fleckenstein věří, že ten čas přišel právě teď. Kvůli obavám z ukončování QE došlo ke skoku výnosů z amerických 10letých státních dluhopisů z 1,6 % na 3 %. Fed k omezení QE nakonec nepřistoupil a výnosy klesly, ale jen k 2,6 %.

Výnosy 10letých amerických státních dluhopisů
Výnosy 10letých amerických státních dluhopisůZdroj: Bloomberg

Fleckenstein to považuje za signál, že dluhopisový trh, který jinak vždy věrně následoval kroky Fedu, už nad jeho počínáním "začal krčit rameny". Něco takového zde nebylo od doby guvernéra Volckera.

Ten správný okamžik

Dominance dluhopisového trhu nad Fedem je v posledních několika měsících podle Fleckensteina zřetelná. "Budu čekat s volnými penězi klidně rok. Tištění peněz je problém. Stejně nic nevyřešilo. K shortování tento argument ale nestačí do doby, než dluhopisový trh centrální banku v jejím počínání zastaví."

Fleckenstein plánuje spuštění fondu přezdívaného RTM 2.0 na začátek příštího roku (RTM = revert to the mean - návrat k průměru – pozn. red.). Do svého týmu si přibere Wese Golbyho, který kdysi vedl fond zaměřený na malé technologické firmy.

Chystá se shortovat pouze likvidní tituly a stejně jako v minulosti se zaměří na technologie. "Mám rád technologie ze 3 důvodů," prozrazuje Fleckenstein. "Jsou náchylné k nadhodnocení a většina z nich je dlouhodobě špatným byznysem. Nejlepší na tom je, že jejich dodavateli a zákazníky tvoří veřejnost. To jsou všechno vodítka, že se může hodně rychle něco zhatit."

Short squeeze - aktuální strašák všech medvědů

Ti, co sázejí na pokles, byli v posledních letech válcováni pomateným trhem, který smetl každého, kdo se opovážil nebýt býkem. Našlo se samozřejmě několik výjimek včetně short sellingového krále Jima Chanose z Kynikos Associates nebo Douga Kasse, zakladatele Seabreeze Partners.

Jako shortař se proslavil také Bill Ackman z Pershing Square, a to hlavně díky své pozici v Herbalife, jinak ale preferuje dlouhé pozice. To samé platí pro Davida Einhorna z Greenlight Capital, který získal slávu za svou sázku proti Green Mountain.

Tržní prostředí podobné tomu současnému, v němž se v souvislosti s prodeji "na krátko" nejčastěji skloňuje pojem "short squeeze", bývá většinou inflexním bodem. Ani nyní to nejspíše nebude jinak.

Zdroj: thestreet.com

reklama
reklama