Zlato je na měsíčním maximu. Přijde korekce?

| Jiří Zendulka

Před týdnem ceny drahých kovů posunula výše řada faktorů - dohoda na americké politické scéně, zhoršení výhledu ratingu USA či oslabení dolaru. Cena zlata se tak dostala z krátkodobého klesajícího trendu.

Zlato si tak před týdnem technicky otevřelo cestu ke svému 100dennímu (zelená linie) a 50dennímu cenovému průměru (fialová linie). Cena zlata 100denní cenový průměr na spotovém trhu pokořila v úterý. Ve čtvrtek se po více než měsíci podívala i zpět nad 50denní průměr, když po slabých makrodatech z amerického trhu práce poskočila krátce až nad 1 349 USD.

Zlato - vývoj ceny

Zmiňovaný 50denní cenový průměr se aktuálně nachází nad 1 344 USD. Tuto hladinu (1 344 až 1 349) lze zároveň považovat za celkově důležitou úroveň z hlediska vývoje ceny zlata v posledních 6 měsících (zelená přímka). Dle našeho názoru by mohla být pro cenu zlata stopkou v severním směřování.

Zlato - vývoj ceny - detail

Cena zlata by tak mohla čelit korekci. Argumentem pro ni by mohl být vývoj na hlavním měnovém páru EUR/USD. Oslabení dolaru by též mohlo být u konce, limitní by v tomto směru mohla být hladina 1,385 EUR/USD. Zlato by se tak při "oddychu" mohlo navrátit přinejmenším ke svému 100dennímu cenovému průměru, případně spíše k hladině 1 300 USD.

Pro případné směřování výše lze spatřovat jako další významné technické hranice úrovně 1 375 USD (červená přímka), potažmo pak až 1 430 USD (žlutá přímka). K posledně zmiňované úrovni se zároveň blíží 200denní cenový průměr ceny zlata. Tato úroveň by pro zlato měla být nejzásadnější rezistencí.

reklama
reklama