Burzovní kalendář 28. 10. - 1. 11. 2013

Burzovní kalendář 28. 10. - 1. 11. 2013

| redakce

Americké akcie budou v týdnu obhajovat nová historická maxima, k čemuž by mohl na úterním a středečním zasedání přispět spíše opatrným rozhodnutím o měnové politice také měnový výbor Fedu. Pokračuje i výsledková sezóna v USA i jinde ve světě, díky číslům Erste Group Bank a CME by i čeští investoři měli mít o "zábavu" postaráno. Výsledky víkendových sněmovních voleb totiž naznačily, že by se firmy na pražské burze nemusely bát zvyšování daní, a tedy ani investoři o jejich zisky, dividendy a tak dále.

USA

28/10 Průmyslová výroba

28/10 Pokračující prodeje domů

28/10 Index průmyslové aktivity dallaského Fedu

29/10 - 30/10 Zasedání FOMC

29/10 Index výrobních cen

29/10 Maloobchodní tržby

29/10 Index cen domů S&P/Case-Shiller

29/10 Podnikové zásoby

29/10 Spotřebitelská důvěra

30/10 ADP - tvorba pracovních míst ve firemním sektoru

30/10 Index spotřebitelských cen

31/10 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

31/10 Index nákupních manažerů v oblasti Chicaga

1/11 Prodeje automobilů

1/11 Projevy guvernérů Fedu Jamese Bullarda a Narayany Kocherlakoty

1/11 Indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (ISM, Markit)

Za uplynulý týden Dow připsal 1,11 %, index S&P 500 zpevnil o 0,88 % a Nasdaq o 0,74 %. Všechny tři hlavní burzovní ukazatele od začátku roku vzrostly o více než 18 %. K jejich růstu přispívá pomalé oživování americké ekonomiky, vyšší zisky firem a pokračující měnové stimuly od americké centrální banky, které investory vybízejí k dalším nákupům. Po nedávné rozpočtové krizi se také zvýšila pravděpodobnost, že Fed tato opatření v dohledné době omezovat nebude.

"Index S&P 500 se obchoduje na horní hranici rostoucího kanálu. Trh je překoupený a volá po alespoň mírné korekci. Pokud k poklesu dojde, bude rychle využit k novým nákupům. Nejbližší supporty jsou na předchozích maximech v zóně 1 730 a na 1 700 až 1 680 bodech. Rezistence by mohla být na horní linii trojúhelníkové formace, na níž se cena v pátek v závěru obchodování zastavila," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

"Ve středu FOMC pravděpodobně odsouhlasí pokračování programu nákupu dluhopisů ve stejném objemu (celkem 85 miliard USD měsíčně). Stav, kdy nepříznivé zprávy (horší tvorba nových míst, inflace) podporují na růst cen akcií, už není ničím novým. Zdá se, že poslední dva měsíce extrémně pozitivního roku chtějí investoři využít. Pak si opět vychutnáme vyjednávání ve Washingtonu," doplnil Košťál.

Více o obchodování v uplynulém týdnu si přečtěte zde: Americké akcie i v závěru týdne posilovaly, index S&P 500 uzavřel na novém rekordu

Z indexu Dow se v uplynulém týdnu nejvíce dařilo akciím Boeingu. Výsledky zatím zveřejnilo 243 firem z indexu S&P 500, 68 % z nich překonalo očekávání na úrovni zisku a 54 % na úrovni tržeb. Pokud všechny zbývající firmy zveřejní výsledky v souladu s odhady, vzrostou zisky v kvartálu meziročně o 3,4 %. V novém týdnu oznámí své výsledky hned v pondělí například Apple, během týdne se přidají mimo jiné Merck, Pfizer, Facebook, ExxonMobil, LinkedIn, Visa nebo Barrick Gold.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 28. října Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 28. října Které světové firmy představí své výsledky hospodaření za třetí kvartál v týdnu od 28. října? ...

"Zisky firem jsou dostatečně dobré, je i dost likvidity, investoři tak vnímají rizika jako velice malá," říká Charlie Smith z americké Fort Pitt Capital Group. "Je to jako velké muzikálové číslo. Většina investorů má hrát ve stejném taktu jako Fed."

Kromě pokračující výsledkové sezóny se budou investoři soustředit na středeční rozhodnutí FOMC o dalším nastavení měnové politiky. Většina trhu nepočítá se změnou objemu kvantitativního uvolňování do konce roku. Ne všichni toto přesvědčení sdílejí, objem odkupů dluhopisů by se prý mohl dokonce i zvýšit (více zde: Kvantitativní uvolňování může v roce 2014 pokračovat rychlejším tempem, upozorňuje expertka ).

Vedle toho bude zveřejněna řada důležitých makrodat v čele s průmyslovou výrobou, maloobchodními tržbami a inflací. V pátek pak dorazí na trh finální data indexů nákupních manažerů, kde se u indexu ISM v průmyslu očekává mírný pokles na 55,1 bodu po předchozích 56,2 bodu.

Svůj výhled na nový obchodní týden nabízí makléř z brokerjetu ČS Martin Loos:

6 trendů probíhající výsledkové sezóny, které by vám neměly uniknout 6 trendů probíhající výsledkové sezóny, které by vám neměly uniknout Čtyřikrát ročně se pozornost investorů zaměřuje na ty nejdůležitější fundamenty výkonnosti firem - jejich zisky. ... Zlato je na měsíčním maximu. Přijde korekce? Zlato je na měsíčním maximu. Přijde korekce? Před týdnem ceny drahých kovů posunula výše řada faktorů - dohoda na americké politické scéně, ... Obama se snaží, ale i tak je jeho rozpočtová párty hodně drahá Obama se snaží, ale i tak je jeho rozpočtová párty hodně drahá Deficity rozpočtu USA v uplynulých třech letech velice rychle klesají, poslední těžká recese ale Baracku ... Jak investuje nenáviděný i obdivovaný George Soros? Jak investuje nenáviděný i obdivovaný George Soros? Investor, který považuje finanční trhy za chaos, na němž dokázal vydělat miliardy dolarů. Vedl jeden ...
reklama
reklama