Co musíte ráno vědět (28. října)

Co musíte ráno vědět (28. října)

| redakce

První reakce na výsledky českých sněmovních voleb, týdenní statistika světových burz uplynulého týdne a jedna smutná zpráva nakonec. To vše musíte v úvodu nového týdne vědět.

1. Americké akcie zakončily týden v dobré náladě a jsou na rekordech

Za uplynulý týden Dow připsal 1,11 %, index S&P 500 zpevnil o 0,88 % a Nasdaq o 0,74 %. Všechny tři hlavní burzovní ukazatele od začátku roku vzrostly o více než 18 %. K jejich růstu přispívá pomalé oživování americké ekonomiky, vyšší zisky firem a pokračující měnové stimuly od americké centrální banky, které investory vybízejí k dalším nákupům. Po nedávné rozpočtové krizi se také zvýšila pravděpodobnost, že Fed tato opatření v dohledné době omezovat nebude. FOMC zasedá v úterý a ve středu.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Euforie trvá, i horší zprávy si býci vykládají po svém

Kvantitativní uvolňování může v roce 2014 pokračovat rychlejším tempem, upozorňuje expertka

2. Evropské akcie zakončily týden smíšeně, ale po vzoru těch amerických za týden zajímavě posílily

Za celý týden celoevropský index DJ EuroStoxx 50 zůstal téměř na nule, když přidal neznatelných 0,04 %. Londýnský FTSE 100 o 1,49 % posílil a německý DAX vzrostl o 1,36 %. Výsledková sezóna a víra v pokračování QE cenným papírům pomáhají, v týdnu zklamal německý index podnikatelské nálady Ifo, ale potěšil například vývoj brítského HDP.

Světová ekonomika očima manažerů: Evropa vykazuje stále křehké oživení

3. Pražská burza v týdnu posílila, Unipetrol zahájil výsledkovou sezónu

Pražská burza v uplynulém týdnu posílila jen nepatrně, index PX proti minulému pátku stoupl o 0,2 % na 990,8 bodu. Nejvíce rostly opět akcie mediální společnosti CME, naopak největší pokles zaznamenaly po rozhodném datu pro mimořádnou dividendu akcie Tatry Mountain Resorts. Výsledkovou sezónu za třetí kvartál na pražské burze zahájila ve středu společnost Unipetrol. Provozním ziskem EBIT na úrovni 160 milionů Kč překonala odhady trhu (96 milionů). Nicméně následné komentáře generálního ředitele, které označily roční cíle za příliš optimistické, působily negativně. V novém týdnu svá čísla za třetí čtvrtletí odhalí Erste Group Bank a CME.

Výsledková sezóna na pražské burze: Odhady a realita

4. Očekávané události

Ve Spojených státech budou v pondělí zveřejněny průmyslová výroba, pokračující prodeje domů a index průmyslové aktivity dallaského Fedu. Harmonogram zveřejňování opožděných amerických makrodat naleznete ZDE. Hospodářské výsledky zveřejní Apple, Merck nebo China Telecom. Odhady výsledků si můžete prohlédnout ZDE. Co dalšího trhy v celém týdnu čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Volby do Poslanecké sněmovny vyhrála ČSSD, o koalici bude chtít jednat primárně s ANO a KDU-ČSL. Koruna by mohla trpět dlouhým povolebním vyjednáváním

V dolní sněmovně českého parlamentu bude mít po víkendových volbách ČSSD 50 mandátů, ANO 47 křesel, KSČM 33 mandátů, TOP 09 obsadí 26 pozic, ODS bude mít 16 poslanců, KDU-ČSL a Úsvit po 14 mandátech. Hned o víkendu začaly turbulence ve vítězné ČSSD, kde předsedu Bohuslava Sobotku vyzvalo předsednictvo strany, aby rezignoval a neúčastnil se vyjednávání o sestavení koalice či podpoře menšinové vládě. Sobotka to odmítl. Andrej Babiš, lídr hnutí ANO, se nechal slyšet, že případný rozkol v ČSSD by ho šokoval a byl by zradou na voličích. Analytici varují, že dlouhá jednání o sestavení nové vlády mohou vyvolat tlak trhu na české dluhopisy i korunu.

Analytička z Goldman Sachs: Dlouhé čekání na vládu by mohlo poškodit ekonomiku ČR

6. JPMorgan zaplatí pět miliard USD kvůli hypotéčním cenným papírům

Největší americká banka JPMorgan zaplatí 5,1 miliardy dolarů za urovnání obvinění, podle kterého poskytla vládou sponzorovaným hypotéčním agenturám Fannie Mae a Freddie Mac špatné informace o kvalitě hypotéčních cenných papírů, které jim prodala. Urovnání se týká sporu s Federální agenturou pro financování bydlení (FHFA). Mělo by být součástí širší dohody s vládou, v jejímž rámci by JPMorgan měla podle předběžného ujednání zaplatit celkem 13 miliard dolarů.

Bič na banky: Po ECB zveřejnil tvrdší pravidla i Fed

7. Nechceme druhý Facebook, zní před IPO Twitteru z NYSE

Newyorská burza o víkendu testovala připravovaný vstup akcií americké internetové společnosti Twitter na trh. Chce se tak vyhnout podobným problémům, jež provázely loňskou primární emisi internetové firmy Facebook na konkurenčním trhu Nasdaq. "Test systémů byl úspěšný," prohlásil mluvčí burzy. Víkendové testování systémů je na newyorské burze běžné. Tentokrát ale burza poprvé uskutečnila simulovanou primární emisi akcií. Očekává se, že akcie společnosti Twitter vstoupí na trh v listopadu.

Mají drobní investoři lézt do pastí označených IPO?

8. Česká ekonomika letos klesne o 0,9 %, v roce 2014 poroste o 1,8 %, tvrdí Komerční banka

Komerční banka počítá v letošním roce s poklesem domácí ekonomiky o 0,9 % a pro příští rok s růstem o 1,8 %. Silnější zahraniční poptávka by měla ve zbytku letošního roku podpořit export, a tím také průmyslovou produkci. Velmi nízkou v příštím roce odhadují analytici z KB inflaci. "K výrazné revizi jsme přistoupili u inflačního výhledu pro rok 2014, který byl oproti červencové prognóze zrevidován směrem dolů o 1,3 procentního bodu," uvedli.

9. Americká NSA sledovala soukromý mobil německé kancléřky Merkelové

Edward Snowden, bývalý zaměstnanec NSA a nyní azylant v Rusku, zveřejnil informace o tom, že americké tajné služby sledovaly mimo jiné i soukromý mobilní telefon německé kancléřky, která je považována za jednu z nejbližších politických spojenkyň amerického prezidenta Baracka Obamy. Ten o víkendu opakovaně ujišťoval, že o tomto sledování nevěděl.

Hans Kundnani (ECFR): Merkelové schází vize, takže žádné noty rozdávat nebude

10. Tesla chce v Německu prodávat 10 tisíc elektromobilů ročně

Americký výrobce elektromobilů Tesla Motors hodlá do roku 2015 dosáhnout v Německu ročního prodeje kolem 10 tisíc vozů. Uvedl to generální ředitel společnosti Elon Musk v rozhovoru pro německý list Welt am Sonntag. "Mám důvěru v německé spotřebitele," prohlásil. "Naše síť stanic pro rychlé dobíjení by měla do konce března 2014 pokrývat zhruba polovinu Německa a do konce roku 2014 celé Německo."

Elon Musk: Z LA do San Francisca za 30 minut? S kombinací Concordu a elektromagnetického děla ano

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Zemřel Lou Reed, snad budou všechny jeho další dny perfektní

V neděli v 71 letech zemřel americký rocker Lou Reed, zakládající člen The Velvet Underground. V květnu Reed podstoupil transplantaci jater, v neděli nebyla příčina úmrtí zveřejněna. Reed byl přítelem prvního prezidenta České republiky Václava Havla. V roce 2009 například zahrál na slavnostním večeru k 20. výročí sametové revoluce. Zřejmě nejslavnější jeho sólovou písní zůstane navždy Perfect Day.

reklama
reklama