Anketa: Doporučená investiční strategie do konce roku

Anketa: Doporučená investiční strategie do konce roku

| redakce

Trhy ovládá nejistota plynoucí z politických tahanic ve Washingtonu, výsledková sezóna za třetí kvartál už neodbytně ťuká na dveře. Stáhnout se raději do defenzivy, nebo využít sebemenšího zaváhání trhu k navýšení akciových pozic? Jakou investiční strategii do konce roku sledovat? Na to jsme se zeptali českých analytiků, makléřů a portfoliomanažerů.

Anketa: Martin Urban

Martin Urban (hlavní makléř, brokerjet ČS)

Hlavní akciové trhy se pohybují díky uvolněné měnové politice poblíž maxim, více než fundamenty jednotlivých společností jsou ovlivňovány centrálními bankami. Proto bych byl spíše opatrný a jednotlivé tituly bych volil obezřetně s pevně nastavenými stop-loss úrovněmi. Rozhodně bych zkrátil investiční horizont a případné zisky bych vybíral. Rizika jsou nyní spíše směrem k poklesu akciových trhů, možnost růstu je limitovaná.

Anketa: Michal Valentík

Michal Valentík (hlavní investiční stratég, ČP INVEST)

Do konce roku zbývají tři měsíce, ale z investičního pohledu reálně vlastně dva, protože v prosinci začínají velcí hráči bilancovat uplynulý rok a do velkých akcí se již nepouštějí. Dluhový strop a rozhodování Fedu o snižování objemu nákupů vládních dluhopisů přináší na trh nejistotu. Pro krátkodobé hráče to znamená zaparkovat kapitál na peněžní trh a vyčkávat.

Anketa: Petr Šimčák

Petr Šimčák (ředitel obchodu, Pioneer Investments)

Měsíc až dva bych tíhl spíše defenzivně k akciím, potom se uvidí. Důvody jsou veřejné finance v USA, prolomení technické hranice "hlava-ramena" indexu S&P 500 směrem dolů a nervozita z výsledků firem za třetí kvartál. Pro běžné investory, kteří pravidelně investují do programu životního cyklu, to neznamená žádnou změnu. Volatilita trhů je problém spíše v případě zbrklého rozhodování pod vlivem emocí než pro jejich portfolia.

Anketa: Štěpán Pírko

Štěpán Pírko (předseda představenstva a obchodní ředitel, Colosseum)

Pro investora je vždy vhodnější dlouhodobě postupovat podle určité strategie, která je prověřená, než věnovat úsilí hledání jednoho "zaručeného" obchodu, který určitě vyjde. Profesionální investoři to tak dělají a vědí proč. Proto raději než jeden "zaručený tip" doporučím diverzifikovat prostředky do dvou investičních strategií, které nabízíme klientům.

Strategie Trender je orientována na obchodování v trendech na finančních a komoditních trzích (takzvaný trendfollowing). Aktuálně po dvou letech obtížných podmínek na řadě trhů začínají silné trendy a i ve výsledcích zmíněné strategie se to za posledních pár měsíců projevuje dvojcifernými zisky. Druhou aktuálně vhodnou strategií je Spread Open. Ta je založena na obchodování dle historicky vysledovaných obvyklých vzorců "chování" řady komodit i finančních kontraktů, konkrétně rozdílů cen mezi nimi. I tato strategie v posledním roce vykazuje pozitivní výkonnost a podmínky pro ni zůstávají příznivé.

  • 1
  • 2
reklama
reklama