Co musíte ráno vědět (4. října)

Co musíte ráno vědět (4. října)

| redakce

Jak burzy reagují na pokračující rozpočtové hádky amerických politiků, jak to vypadá se sektorem služeb v eurozóně i jednotlivých zemích a jak si s pomocí 3D tiskárny zajistit dokonalý chrup? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek zasáhl další výprodej

Americké akcie ve čtvrtek oslabovaly. Investory nadále znepokojovala bezvýslednost diskuze amerických politiků o rozpočtu a příliš je nepotěšila ani zpráva institutu ISM, podle níž aktivita v sektoru služeb v září zpomalila více, než se čekalo. Páteční data z trhu práce, která investoři vyhlížejí kvůli jejich možnému vlivu na rozhodnutí Fedu o dalším směřování monetární politiky, nakonec v důsledku nečinnosti vlády zveřejněna nebudou – klíčové úřady jsou totiž zavřené.

Dow oslabil o 0,90 %, širší S&P 500 odepsal shodně 0,90 % a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 1,07 %. Největší ztráty zasáhly sektor služeb a sektor základních materiálů, pouze kolem půl procentního bodu naopak odepsaly telekomunikační sektor, energetické tituly a sektor necyklického spotřebního zboží.

Index volatility VIX rostl v první polovině čtvrteční obchodní seance až o 12 %, a dostal se tak na nejvyšší úroveň od konce června. V druhé polovině dne se však trhy stabilizovaly a index VIX mírně klesl. Čtvrteční seanci tak nakonec uzavřel "pouze" o 6,27 % výše na 17,67 bodu.

Lee (JPMorgan): Zastavené financování vlády není důvod k prodeji akcií

Čtvrtý kvartál: Potvrdí se letos dlouhodobá statistika a zažijeme opět růst cen akcií?

2. Evropské akcie se ve čtvrtek obchodovaly smíšeně. Investory znepokojuje pokračující krize ve Spojených státech

Evropské akcie ve čtvrtek oslabovaly v reakci na probíhající diskuze o americkém rozpočtu a zprávě o tom, že aktivita v americkém sektoru služeb zpomalila více, než se čekalo. Britský FTSE 100 posílil o 0,18 %, francouzský CAC 40 ztratil 0,73 % a německý DAX klesl o 0,37 % s objemem akcií o 46 % nižším než 30denní průměr v důsledku toho, že spousta podniků měla zavřeno kvůli státnímu svátku. Dařilo se telekomunikacím a maloobchodu, zbytek sektorů indexu Stoxx Europe 600 ztrácel, nejvíce sektor základních materiálů a síťové odvětví.

Zelená pro evropské akcie: Proč v Evropě vyhrají býci a jak na to vsadit?

Evropské akcie už nejsou levné, potenciál dalšího růstu ale slibují marže

3. Pražská burza zakončila čtvrteční obchodování v červených číslech

Index PX ve čtvrtek odepsal 0,83 % na 961,35 bodu. Nedařilo se především akciím ČEZ a bankovním titulům. Cenné papíry ČEZ ve čtvrtek zlevnily o 2,18 % na 485 Kč, nedařilo se však ani bankovním titulům, akcie Erste Group Bank odepsaly 0,82 % na 605 Kč a Komerční banka oslabila o 1,48 % na 4 261 Kč. Ke třiceti korunám za akcii se naopak opět přiblížila NWR se ziskem 2,84 % a přes procento zpevnily i cenné papíry Fortuny (+1,39 %), Philip Morris ČR (+1,27 %), TMR (+1,27 %) a CETV (+1,06 %).

Exane BNP Paribas zvyšuje cílovou cenu akcií NWR ze 40 na 50 pencí, doporučení stále "underperform"

Pegas Nonwovens: Erste snížila doporučení na akumulovat s vyšší cílovou cenou 640 Kč

4. Očekávané události

K nejvýznamnější páteční události - zprávě o zaměstnanosti ve Spojených státech - kvůli přerušení činnosti vlády nedojde, investoři tak budou sledovat pouze projev člena Fedu Narayany Kocherlakoty a budou vyhlížet známky dohody mezi americkými politiky. Německo zveřejní index výrobních cen a Itálii čeká velké hlasování v Senátu, po němž by bývalý premiér Silvio Berlusconi mohl ztratit své křeslo i imunitu. Po čtvrtečních překvapivě dobrých údajích o maloobchodních tržbách v eurozóně odhalí tržby maloobchodních prodejců i Česká republika. Co dalšího trhy v závěru týdne čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Lagardeová: Nezvýšení dluhového stropu v USA může uškodit světu

Vyhlídky světové ekonomiky zůstávají slabé, vyspělé země ale vykazují zřetelné známky oživení a obnovování finanční stability. Oživování světové ekonomiky z útlumu by ale mohl ohrozit vývoj ve Spojených státech, pokud se američtí politici nedohodnou na zvýšení dluhového stropu. Uvedla to ve čtvrtek výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová.

6. Itálie možná ještě nemá vyhráno. Berlusconi neřekl poslední slovo, tvrdí analytici

Vládní krizi v Itálii ve středu odvrátilo hlasování o důvěře kabinetu Enrika Letty. Parlament Lettu podpořil, ruku pro vládu nakonec nečekaně zvedl i Silvio Berlusconi, který celou krizi vyvolal. Tato ponižující Berluconiho porážka však podle analytiků nebyla poslední italskou krizí. Agentura Moody's ve čtvrtek prohlásila, že křehkost koalice vnímá jako negativní pro úvěrovou důvěryhodnost země a že Itálie nejspíše nesplní 3% strop deficitu rozpočtu stanovený Evropskou unií. Analytici se rovněž domnívají, že Berlusconi ještě neřekl své poslední slovo.

7. Sektoru služeb se v eurozóně daří, Francie a Itálie nečekaně expandují

Sektor služeb v eurozóně zaznamenal v září prudkou expanzi. Z údajů agentury Markit vyplývá, že index nákupních manažerů pro eurozónu v sektoru služeb vyskočil na 52,2 bodu ze srpnových 50,7 bodu. Kompozitní index dosáhl stejné hodnoty po 51,5 bodu v srpnu a vyšplhal se na nejvyšší hodnotu za posledních 27 měsíců. Předběžné výsledky počítaly u obou indexů s mírnějším růstem na 52,1 bodu.

8. Moody's: Kyperské banky budou muset navýšit kapitál o 1,5 miliardy eur

Kyperské banky zřejmě budou potřebovat navýšit kapitál o dalších 1,5 miliardy eur, aby se vyrovnaly s růstem špatných úvěrů způsobeným prudkým poklesem ekonomiky. Uvedla to ve své čtvrteční zprávě ratingová agentura Moody's Investors Service.

9. Spojené státy v pátek data z trhu práce nezveřejní. Proč je to vlastně dobrá zpráva?

Statistický úřad, který ve Spojených státech zpracovává data jednotlivých úřadů práce a měsíčně přináší informace o tom, kolik pracovních míst ekonomika v předchozím měsíci vytvořila, je kvůli částečnému přerušení provozu vlády uzavřen. Na pátek plánovaná zpráva z trhu práce za září proto nevyjde. Analytici však tvrdí, že to vlastně není špatná zpráva. Proč?

10. ČNB odebrala nepravomocně licenci záložně MSD

Česká národní banka na konci září odebrala nepravomocně licenci Metropolitnímu spořitelnímu družstvu (MSD). Podle deníku Právo, který o tom ve čtvrtek jako první informoval, hodlá záložna proti rozhodnutí podat rozklad. ČNB uvedla, že do pravomocného rozhodnutí nebude k případu zveřejňovat žádné podrobnosti.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Kartáček z 3D tiskárny vyčistí zuby za 6 vteřin

Společnost Blizzident přišla s netradičním nápadem. S pomocí 3D tiskárny vyrobila kartáček, který díky svému netradičnímu tvaru vyčistí zuby za pouhých šest vteřin. O dokonalé vyčištění se postará 400 štětin, do nichž se zuby zaboří. Stejně snadné jako čištění je i pořízení kartáčku. Stačí si nechat od zubaře udělat 3D sken chrupu a ten poslat výrobci Blizzident, který formu vyrobí na 3D tiskárně. Za jeden takový kartáček zaplatíte 299 eur a vydrží rok. Následně je potřeba jej obnovit, což vás vyjde na zhruba sto eur.

reklama
reklama