Úroky z hypoték jsou na dně. Teď už jen porostou

Úroky z hypoték jsou na dně. Teď už jen porostou

| Jan Sochor

Kdo uvažuje o tom, že využije nízké úroky z hypoték k investici do domu nebo bytu, má nejvyšší čas. Banky shodně tvrdí, že sazby už nižší nebudou a začnou se pomalu zvedat.

I když růst úroků z hypoték nebude nijak strmý, nemá smysl čekat, že sazby ještě poklesnou. To totiž nepředpokládá žádná z českých bank.

"Myslíme si, že se v nejbližších týdnech se sazbami ještě mnoho nestane - podzimní sezóna je plná marketingových kampaní, v nichž banky nabízejí různé slevy. Pokud se ale potvrdí prognózy konce recese, během dalšího roku sazby mírně, ale setrvale porostou - odhadujeme, že za rok budou nejméně o 0,5 procentního bodu vyšší než dnes," řekl Investičnímu webu mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

Podobně mluví i Ondřej Hák, ředitel úvěrových produktů menšího finančního ústavu Equa Bank. Podle něj sazby v ročním horizontu vyrostou o 0,2 až 0,3 procentního bodu.

Jaké mají banky úroky u vybraných hypoték

(Údaje byly zveřejněny v HN 12. 9. 2013)

BankaHypotéka 1,5 mil. Kč, zajištění 70 %, fixace 1 rokHypotéka 1,5 mil. Kč, zajištění 70 %, fixace 5 let
GE Money Bank3,59 %2,79 %
ČSOB4,09 %2,89 %
mBank3,16 %2,94 %
Poštovní spořitelna4,39 %2,94 %
Equa Bank4,34 %2,94 %
Komerční banka3,79 %2,99 %
Raiffeisenbank4,09 %2,99 %
Česká spořitelna4,04 %3,14 %
Waldviertler Sparkasse Bank3,19 %3,29 %
Sberbank3,99 %3,29 %
UniCredit Bank4,49 %3,59 %
LBBW4,16 %3,62 %
Oberbank3,15 %4,10 %
Fio Banka4,75 %4,35 %

Zdroj: Datank, Hospodářské noviny

Za vším hledej Fed, platí to i pro Česko

Úroky z hypotéčních úvěrů se dostaly na historické minimum v červnu, od té doby mírně vzrostly na 3,1 % (srpen). Pod červnové minimum 2,95 % už by sazby však klesnout neměly.

Fincentrum hypoindex srpen 2013

Růst sazeb by byl přitom zřejmě o něco vyšší, nebýt rozhodnutí Fedu odložit začátek útlumu kvantitativního uvolňování. Za růstem úroků českých hypoték z posledních měsíců totiž stojí právě Fed a spekulace ohledně termínu zahájení takzvaného exitu. Domácí úrokové sazby ČNB jsou již na nule, níže jít nemohou.

"Důvody růstu výnosů nehledejme doma, jde jednoznačně o globální záležitosti, kdy prvotním hybatelem se staly spekulace, že Fed v dohledné době začne snižovat objem nákupů dluhopisů, jinými slovy obava z toho, že období extrémně levných peněz končí. Růst výnosů dluhopisů a referenčních sazeb, jako je úrokový swap, znamenají jediné – pokud nedojde k obratu (zatím není jasné, co by ho mohlo způsobit), domácí hypotéční sazby jsou v současnosti na minimu a v budoucnu se budou už jen zvedat," říká hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.

Korunový pětiletý úrokový swap
Korunový pětiletý úrokový swapZdroj: Bloomberg

O intenzitě a rychlosti tohoto procesu podle něj ještě rozhodne síla oživení ekonomiky a míra konkurenčního boje mezi bankami. "Zatím se ukazuje, po razantním růstu výnosů během léta, že v následujících měsících půjde spíše o velmi pozvolný proces," dodává.

Sazby na trhu v poslední době rostou z rekordně nízkých úrovní také proto, že se konkurenční boj nyní svádí především na poplatkové scéně. "Očekávám proto pokračování velmi mírného zvyšování sazeb v průběhu první části podzimu a následnou stabilizaci na úrovních lehce vyšších než současných. Žádné drama se zřejmě konat nebude, na jedné straně se konkurenční boj nyní soustředí spíše na pole poplatkové, na straně druhé ostatní úvěrové segmenty stále téměř nerostou. V těchto podmínkách lze očekávat opatrnost bank v cenové politice u hypoték. O něco vyšší tlaky na růst sazeb vidím u delších fixací," přidává svůj pohled stratég ze společnosti CYRRUS Marek Hatlapatka.

  • 1
  • 2
reklama
reklama