Co musíte ráno vědět (31. října)

Co musíte ráno vědět (31. října)

| redakce

Jak se obchodovalo v den zveřejnění rozhodnutí Fedu o měnové politice, jak se vyvíjí krize v ČSSD a jak vypadá nová verze kontroverzních brýlí od společnosti Google? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie na nečinnost Fedu reagovaly oslabením a spadly z rekordních maxim

Americké akcie po úterním vzestupu hlavních indexů na nová maxima ve středu mírně oslabovaly. Pokles cen akcií zrychlil po rozhodnutí Fedu. Po ukončení obchodování zveřejnily výsledky společnosti Starbucks, Facebook, Kraft Foods a Visa. Dow odepsal 0,39 %, S&P 500 ztratil 0,49 % a technologický Nasdaq 0,55 %. Index S&P 500 ztrácel poprvé za posledních pět seancí. Od ledna už index zpevnil o 24 % a má našlápnuto k nejlepšímu ročnímu zisku od roku 2003. Index Dow ve středu táhly nahoru akcie Home Depot, General Electric a Nike, nedařilo se naopak Procter & Gamble a Verizon Communications.

Pokles cen akcií zrychlil po rozhodnutí Fedu. Centrální banka bude nadále odkupovat z trhu státní dluhopisy za 45 miliard USD měsíčně a hypotéční zástavní listy (MBS) za 40 miliard USD. Pro omezení podpůrného programu banka potřebuje více důkazů o udržitelnosti a síle ekonomického růstu. V reakci na zprávu začal posilovat americký dolar. Investoři téměř nereagovali na zprávu agentury ADP, podle níž v americkém soukromém sektoru vzniklo v říjnu zhruba 130 000 nových pracovních míst, mnohem méně, než se čekalo. Inflace ve Spojených státech v září zpomalila meziročně na 1,2 %, což je nejnižší hladina od dubna letošního roku.

Pět důvodů, proč může prasknout akciová bublina

Americký akciový trh směřuje k extrémnímu výprodeji, drobní investoři ale mají šanci se mu vyhnout

2. Evropské akcie se ve středu pohybovaly kolem nuly. Investoři čekali na Fed a zvažovali hospodářské výsledky firem

Evropské akcie se ve středu pohybovaly kolem nuly. Investoři vyhlíželi rozhodnutí FOMC a zvažovali hospodářské výsledky firem. Britský FTSE 100 připsal 0,04 %, francouzský CAC 40 0,09 % ztratil a německý DAX klesl o 0,13 %. Dařilo se automobilkám, sektoru zdravotní péče a základních materiálů, ztrácel naopak sektor realitní a telekomunikace.

3. Pražská burza uzavřela středeční obchodování těsně pod nulou. Prudký propad CME vyvažovaly akcie ČEZ a bankovních titulů

Index PX ve středu uzavřel s mírnou ztrátou 0,02 % na 1 017,10 bodu. Akcie mediální CME zaznamenaly na pražské burze i ve Spojených státech prudký propad o více než 50 % poté, co firma zveřejnila nepříliš uspokojivé výsledky za minulé čtvrtletí. Její propad na pražské burze však vyvážily cenné papíry ČEZ, které byly opět nejobchodovanějším titulem dne a zpevnily o 1,83 %. Druhou nejobchodovanější akcií byla Erste Group Bank, jejíž hospodářské výsledky investory potěšily natolik, že cenu vyhnali o 5,92 % výše na rovných 680 Kč. Mírně si polepšily i cenné papíry Komerční banky, které podražily o 0,65 % na 4 620 Kč. Ztrácely naopak Telefónica C.R. (-2,62 %) a těžařská společnost NWR (-3,84 %).

Česko se euru nepřiblíží a druhý pilíř nepadne, naznačily volby

4. Očekávané události

Spojené státy jako každý týden zveřejní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti, navíc bude odhalen index nákupních manažerů pro oblast Chicaga. Eurozóna vydá zprávu o nezaměstnanosti a předběžné výsledky inflace v minulém měsíci, Německo odhalí maloobchodní tržby a Francie index cen výrobců. Harmonogram zveřejňování opožděných amerických makrodat naleznete ZDE. Až do 1. listopadu se z důvodu dřívějšího posunu našeho času na zimní na amerických burzách obchoduje od 14.30 do 21 hodin středoevropského času. Hospodářské výsledky zveřejní například Avon, PPL, Exxon Mobil, MasterCard, z evropských společností BNP Paribas, AstraZeneca a Lufthansa, v Asii Sony. Odhady čtvrtečních výsledků amerických i evropských firem si můžete prohlédnout ZDE. Co dalšího trhy v celém týdnu čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Inflace v Německu v říjnu zpomalila na 1,2 %

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v říjnu nečekaně zpomalilo na 1,2 % ze zářijových 1,4 %. Přispěly k tomu nižší ceny energií, ceny potravin ale nadále silně rostou. Vyplývá to z rychlého odhadu, který ve středu zveřejnil spolkový statistický úřad.

Německých nezaměstnaných bylo v říjnu o 2 tisíce více. Míra nezaměstnanosti zůstala na 6,9 %

6. Výkonný ředitel společnosti Teva Jeremy Levin odstoupí

Nahradit by ho měl dočasně Ejal Dešeh, v současnosti finanční ředitel firmy. Management se také zavázal k implementaci firemní strategie zahrnující vývoj nových léčiv, strategické akvizice, vytváření joint ventures a urychlení firemního programu na omezení nákladů.

7. Hašek, Tejc, Chovanec a Škromach přiznali účast na schůzce u Miloše Zemana v Lánech

Po zapírání a neochotě komentovat ve středu čtyři sociální demokraté přiznali, že se tajné schůzky v Lánech, o níž Michal Hašek v rozhovorech nepokrytě lhal, skutečně zúčastnili. Mnozí členové ČSSD včetně předsedy Senátu Milana Štěcha požadují jejich odstoupení z funkcí, inkriminovaní politici to však prozatím odmítají. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v pořadu Hydepark na ČT24 potvrdil svůj pocit, že by zmínění politici měli odstoupit z funkcí v rámci strany, výzvu k jejich odstoupení z veřejných funkcí (Hašek je hejtmanem, Škromach místopředsedou Senátu) ale spíše odmítl s tím, že lhaní veřejnosti souviselo s pozicí ve straně.

8. Ruský prezident Putin je podle magazínu Forbes nejmocnějším mužem světa

Žebříčku 72 nejmocnějších lidí světa magazínu Forbes, který si klade za cíl změřit nezměřitelné, kraluje ruský prezident Vladimir Putin. Magazín ve výběru sleduje čtyři kritéria - nad kolika lidmi mají dotyční moc, finanční zdroje, které kontrolují, mají-li vliv ve více než jedné oblasti a jak aktivně využívají své moci k tomu reálně měnit svět. Putin sesadil z první příčky amerického prezidenta Baracka Obamu.

Putin se s tím nikdy nemazal

9. Minulý týden se hedgeové fondy zbavovaly akcií mimořádným tempem

Uvedla to Bank of America Merrill Lynch ve zprávě o pohybech kapitálu v portfoliích jednotlivých skupin klientů banky.

Nákupy a prodeje akcií různými skupinami investorů

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Google zveřejnil nové fotky Google Glass. Nově přidal sluchátko

Nový design Google Glass
Nový design Google GlassZdroj: Google
reklama
reklama