Pět důvodů, proč může prasknout akciová bublina

Pět důvodů, proč může prasknout akciová bublina

| redakce

Akcie jsou na rekordních maximech a na Wall Street panuje všudypřítomný optimismus. Analytici zatím nevidí žádná větší rizika, která by mohla rozjetý akciový vlak do konce roku vykolejit. V čem je tedy háček?

Varovné signály, které nelze přehlížet

Právě potenciální klid a bezstarostnost analytiků mohou být jedním z hlavních varovných znamení. Drama ohledně dluhového stropu a uzavření americké vlády nakonec nahrály býkům, protože pravděpodobně oddálily plánované omezení kvantitativního uvolňování Fedu na příští rok. To znamená nižší výnosy z amerických státních dluhopisů a světlé zítřky pro akcie. Spolu se sezónním pravidlem silného akciového trhu je to vše živnou půdou pro optimismus ohledně amerických akcií.

Art Cashin, šéf burzovních operací v UBS, jisté varovné signály na americkém akciovém trhu vidí, ale připouští, že ceny akcií mohou ještě nějakou dobu růst. "Trh řídí autopilot. Přitom je zajímavé, že i tak lze letět ještě výše," říká Cashin a naznačuje, že ani jeden z varovných signálů není sám o sobě dost přesvědčivý na to, aby bylo možné výprodeje v blízké době s jistotou očekávat. "Investoři mají anténu vytaženou, ale žádný jasný signál zatím nelze zachytit. Myslím si, že až po výsledkové sezóně uvidíme, co se bude dít dále," uzavírá Cashin.

1. Býků je už moc

Optimismus mezi investory je již trochu přehnaný a medvědů je na trhu pomálu. To je jasný kontrariánský signál. Průzkum American Association of Individual Investors' (AAII) ukázal na nejnižší úroveň pesimismu za 21 měsíců a největší optimismus za 10 měsíců:

  • Medvědí sentiment (očekávání poklesu cen akcií v následujícím půlroce) klesl o 7,3 procentního bodu na 17,6 %, je nejníže od ledna 2012 a pod svým historickým průměrem 30,5 % (popáté v sedmi týdnech).
  • Býčí sentiment vzrostl o 2,9 procentního bodu na 49,2 %, čímž dosáhl maxima od 24. ledna. Nad svůj historický průměr 39 % se v sedmi týdnech dostal rovněž pětkrát.

AAII poukazuje na to, že se poslední čísla velmi podobají lednu 2012. Býčí sentiment byl do konce března 2012 nadprůměrný v 15 z 16 týdnů od 15. prosince 2011 a akcie stouply za tu dobu o 16 %.

2. Přemrštěné valuace

S&P 500 je letos zatím zhruba o 24 % výše, obchoduje se za více než 16,5násobek zisků (lehce nad průměrem 15,8). "Krátkodobě je trh dramaticky překoupený. K zvratu může dojít kdykoli, nikdo ale neví přesně kdy a na jaké úrovni," říká Peter Boockvar, hlavní analytik Lindsay Group. "Loď je přeplněná. Nikdo přitom nevidí žádná tržní rizika. Na vrcholu překoupeného trhu je růst zisků 2 až 5 %."

P/E indexu S&P 500 je 16,75, tedy nad dlouhodobým průměrem
P/E indexu S&P 500 je 16,75, tedy nad dlouhodobým průměremZdroj: Bloomberg

Podle Paula Hickeyho, spoluzakladatele Bespoke Investment Management, je argumentem v prospěch rostoucích valuací prostředí nízkých úrokových sazeb, které vyšší valuace opodstatňuje. "Trh není na extrému. S&P 500 je nyní kolem průměru," upozorňuje Hickey.

P/E u indexu Russell 2000 je na 31,8násobku zisků a S&P midcaps na 22násobku. "Je to prostě býčí trh. Ty obvykle nekončí, když se dostanete k průměrným valuacím. Průměr P/E je 15, protože průměrné býčí trhy končí s mnohem vyššími hodnotami, medvědí naopak daleko níže," dodává Hickey.

3. Momentum

Sázky momentum traderů utrpěly tvrdý zásah. Začalo to na začátku minulého týdne dramatickými výprodeji Netflixu, které se rozšířily i na další mezi momentum tradery oblíbené akcie. Spustily se stop-lossy a následoval short squeeze. Některým traderům to dokonce připomnělo flash crash. Následně legendární investor Carl Icahn tweetuje ohledně svého prodeje poloviny pozice v Netflixu.

Akcie Netflixu zažily v minulém týdnu dramatický výprodej
Akcie Netflixu zažily v minulém týdnu dramatický výprodejZdroj: Bloomberg

Peter Boockvar poukazuje na Nasdaq 100 a indikátor relativní síly, který signalizuje překoupené podmínky na základě porovnání výše zisků ke ztrátám. "Bohužel takovýto druh trhu může zůstat nadhodnocený déle, než je obvyklé. Říká to jen, že jste na rizikovém trhu," dodává Boockvar.

Ukazatel relativní síly (RSI) ukazuje u Nasdaqu 100 na překoupené podmínky (je u hodnoty 70)
Ukazatel relativní síly (RSI) ukazuje u Nasdaqu 100 na překoupené podmínky (je u hodnoty 70)Zdroj: Bloomberg
  • 1
  • 2
reklama
reklama