On-line půjčovna knížek: Jde to u videa, ale co čtenáři – nebude jim chybět šustění papíru?

| Tomáš Hart

Netflix nabízí neomezené on-line video za pevnou měsíční cenu, Spotify takto prodává hudbu. Dva start-upy, eReatah a Oyster, si myslí, že to v knihařském a nakladatelském byznysu půjde také.

Oyster, eReatah

Oyster a eReatah nabízejí přístup do databáze elektronických knih, a to jako první na trhu. Potřebují však, aby se nápad líbil vydavatelským domům, stejně jako Netflix potřeboval dostat na svou stranu hollywoodská studia. To je zatím problém. Z největších amerických vydavatelství se pod nápad zatím podepsalo jen jedno, Simon & Schuster.

eReatah chce během pár měsíců nabízet přes 80 tisíc on-line knih na neomezenou dobu. Také nabízí dvě nové knihy měsíčně za 16,99 USD, tři za 25,50 USD a čtyři nové tituly ke stažení měsíčně za 33,50 USD. To se mnohým nezdá být výhodné, cena 8,50 USD za knihu je blízká cenám paperbackových vydání. Rozdíl je tedy z pohledu zákazníka velice malý.

"Levné nabídky on-line předplatného časopisů vytvářejí v zákaznících pocit, že dostávají velkou hodnotu za málo peněz. U knih je jedinou cestou neomezená nabídka," soudí analytik James McQuivey z Forrester Research.

I když firmy mají podporu venture kapitálu, veteráni knižního byznysu jsou zatím spíše skeptičtí. Otázkou však je, zda za jejich opatrností není spíše obava z toho, co nový obchodní model bude znamenat pro jejich zaběhlý způsob byznysu.

Zdroj: WSJ

reklama
reklama