Halloween na trzích: Investoři jsou závislí na sladkostech

Halloween na trzích: Investoři jsou závislí na sladkostech

| Miroslav Plojhar

Centrální banky a trhy dospěly k přesvědčení, že neomezená měnové stimulace umí zajistit ekonomický růst, "přijatelnou" míru inflace a růst cen aktiv. Nevěříte-li pohádkám o tom, že si lze takto bez vedlejších následků koupit blahobyt, je lepší se následkům bránit předem, když je klid, ne uprostřed paniky.

Dnes večer budou děti v řadě zemí chodit od domu k domu, oblečené jako čarodějnice, kostlivci či zombie. U dveří zaklepou a zakřičí "trick-or-treat", tedy "dejte nám sladkosti, nebo vám uděláme nějaký nepěkný trik". Halloween je legrace, asi jako když u nás chodí Mikuláš, a to jak pro děti, tak pro dospělé, kteří čekají na to, až jim u dveří zaklepou děti přátel nebo sousedů.

Finanční trhy si také zvykly chodit za centrálními bankami a mezinárodními institucemi pro sladkosti. Padají-li ceny akcií či nemovitostí, centrální banky přispěchají a začnou situaci hasit. Na tom není nic špatného, pomoc stabilitě trhů je jedním z jejich poslání. Má to ale dva háčky. Zaprvé, ochota rozdávat často sladkosti je do určité míry příčinou pozdějších problémů. Pro příklady není potřeba chodit daleko – nízké úrokové sazby na začátku minulé dekády pomohly nafouknout nemovitostní bublinu.

Kvantitativní uvolňování a nízké sazby navždy?

Zadruhé, roste frekvence rozdávání sladkostí. Řešení přijatá v průběhu finanční krize z let 2007 až 2009 se postupně stala normálem. Ještě v létě několik centrálních bank v čele s americkým Fedem uvažovalo o snížení tempa měnové stimulace, protože krize již pominula. V posledních týdnech však jasně řekly, že nákupy dluhopisů jen tak neskončí. To, že zrovna není krize, prý není důvod polevovat v měnové stimulaci, protože růst ekonomik není dost silný a riziko krize je vždy na obzoru.

Je to jako rozdávat čokoládu dětem, aby nezlobily, a to nejen na Halloweena, ale každý den. Trhy takové rozhodnutí Fedu s nadšením vítají. Zdá se, že měnová politika konečně objevila bezproblémovou cestu, jak zajistit ekonomický růst, "přijatelnou" míru inflace a vyšší ceny aktiv (akcií, domů i dluhopisů). Zní to krásně, že se tiskem peněz a oslabováním měn dá dosáhnout blahobytu. Až na mysli vytane otázka, proč že na to centrální banky nepřišly dříve.

Inu, není to tak docela bez následků. Z přemíry sladkostí dříve či později rozbolí břicho a zuby, nemluvě o zadělání si na horší nemoci. Nadměrná měnová stimulace mívá následky v podobě nabourané finanční stability, vysoké inflace a následné neschopnosti měnové politiky ekonomiku jakkoli podpořit.

Centrální banky slibují, že budou "slavit Halloween" ještě dlouho. Pokud ovšem nevěříte na pohádky o tom, že se takto dá koupit blahobyt, je lepší se proti následkům bránit předem, když je na trzích klid, než když je ovládne panika. Například úrokové sazby po skokovém růstu v létě pomalu klesají. Skok v sazbách v květnu až září byl ukázkou, jak silná bude reakce trhů, až se ukáže, že Halloween se prostě nedá slavit každý den.

Korekce na sazbách říjen 2013
reklama
reklama