Akciový výhled pro střední a východní Evropu na čtvrtý kvartál 2013

| redakce

Nálada a ekonomická očekávání zůstávají silné, což zatím nereflektují konsensuální odhady zisků. Nadále zůstává relativně napjaté ocenění vzhledem k růstu.

Fed prozatím odložil začátek omezování kvantitativního uvolňování a zdá se, že situace kolem možného vojenského zásahu v Sýrii se uklidnila. Díky tomu se trhy mohly opět začít více soustředit na čistě fundamentální a spíše lokální záležitosti. Avšak nejistota ohledně stropu zadlužení v USA a obnovené politické problémy v Itálii připomínají, že krize není za námi. Trhy nyní tato témata nepovažují za tak negativní a spekulují, že se situace v USA nakonec vyřeší. Tomu napomáhá i názor, že by Fed mohl aktuální potíže kolem amerických veřejných financí zohlednit a odložit začátek omezování kvantitativního uvolňování. Další naděje vychází z komentářů guvernéra ECB Draghiho, že je banka připravena poskytnout více likvidity, aby zamezila možnému růstu výnosů.

Poslední makrodata z regionu střední a východní Evropy (SVE) potvrzují, že je pozitivní nálada trhu ohledně regionu opodstatněná. Oživení tažené exportem je viditelné. Analytici z Erste očekávají, že se přelije do zlepšení domácí důvěry spotřebitelů. Podnikatelský výhled dle indexu Ifo naznačuje vymezení regionu SVE vůči rozvíjejícím se trhům, a to především díky jeho blízkosti k oživující eurozóně. Index ZEW/Erste, který měří ekonomická očekávání, potvrzuje, že investoři na regionálních trzích s názorem o probíhajícím oživení souhlasí.

ZEW: Eurozóna a CEE

Další graf ukazuje vývoj indexu ZEW v jednotlivých zemích regionu. Index New Europe Blue Chip (reprezentující země regionu v souhrnné podobě) se dokonce dostal na 81 bodů, což je nejvyšší úroveň od vzniku indexu v roce 2007.

Tržní akciová očekávání (ZEW)

Navzdory náznakům oživení nenastala výraznější změna toků peněz do akcií na rozvíjejících se trzích. Globálním akciovým fondům se daří relativně dobře, ale fondy zaměřené na akcie z rozvíjejících se trhů zaznamenaly od začátku roku odliv ve výši 17,3 miliardy USD.

Emerging markets: Měsíční toky (%) a likviditní momentum

Konsensuální odhady zisků ukazují jen velmi opatrné zlepšení a nadále žádné výraznější momentum ve vývoji. Ocenění ve vztahu k růstu nadále kreslí spíše křehký obrázek. Ukazatel P/E regionu na 11,4 je zhruba 5 % pod historickým průměrem, a proto neznamená výraznější argument pro ani proti trhu.

Klouzavý průměr P/E v regionu

S největší prémií (19 %) se aktuálně obchodují polské akcie, naopak s největším diskontem (28 %) rumunské.

Regionální valuace
  • 1
  • 2
reklama
reklama