Burzovní kalendář 7. 10. - 11. 10. 2013

| redakce

Hlavním tématem jsou pro trhy politická jednání ve Washingtonu, kde se vedle pozastaveného provozu americké administrativy nezadržitelně blíží i daleko podstatnější termín pro navýšení dluhového stropu. V případě, že vláda začne opět fungovat naplno, mohou být zveřejněna i některá odložená data z ekonomiky včetně zářijové nezaměstnanosti. V Evropě bude zveřejněna řada důležitých makrodat a v Praze se naposledy s právem na dividendu obchodují akcie Telefóniky. Živo ale jistě bude i okolo NWR.

USA

7/10 Spotřebitelské úvěry

7/10 - 11/10 Celková míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst (původně měla být zveřejněna v pátek 4/10)

7/10 - 11/10 Podnikové objednávky

8/10 - 11/10 Výsledková sezóna (Alcoa, Wells Fargo, JPMorgan)

8/10 Obchodní bilance

9/10 Velkoobchodní zásoby

9/10 Zápis z jednání FOMC 17. až 18. září

10/10 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

10/10 Index dovozních cen

10/10 Měsíční bilance rozpočtu

11/10 Index výrobních cen

11/10 Maloobchodní tržby

11/10 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

11/10 Firemní zásoby

Ne všechny údaje musejí vyjít ve stanovených termínech. Vládní agentury a úřady nefungují, je ale možné, že některá data budou zveřejněna včas, případně jen s mírným zpožděním. V případě, že by politici dospěli k dohodě o rozpočtu, může naopak na trh dorazit "lavina" dat včetně těch odložených z uplynulého týdne".

Spojené státy se ocitly v platební neschopnosti. Důvodem byla neschopnost amerických zákonodárců dohodnout se na novém rozpočtu. Zajímavé ale je, že s výjimkou Dow jsou hlavní indexy od začátku října v plusu. V pátek index Dow přidal 0,51 % na 15 072,58 bodu, S&P 500 posílil o 0,71 % na 1 690,50 bodu a technologický Nasdaq narostl o 0,89 % na 3 807,75 bodu. Za celý týden ovšem Dow ztratil 1,67 % a S&P 500 0,48 %. Technologický trh naopak vzrostl o 0,54 %. Index volatility VIX se za týden po výletu nad 17 bodů nakonec zvýšil o 8 %.

"Ti, kdo v pátek sázeli na další propad, zůstali jako obětní beránci na oltáři trhu," napsal Elliot Spar, stratég ze Stifel Nicolaus. "Trh se umí podívat za nejbližší údolí. Ano, dopady na ekonomiku budou, ale hádky o rozpočtu brzy pominou. Neznamená to, že by měli investoři lít peníze na trh, to ne, stále je potřeba pečlivě vybírat, ale katastrofa se zatím nekoná."

"Rozdíl zavíracích cen indexu S&P 500 z posledních dvou pátků je pouze 1,25 bodu (0,07 %), přestože byly v uplynulém týdnu tři dny s intradenním rozpětím okolo 1 %. Trhy se staly volatilnějšími, ale zdá se, že vyhrává taktika vyčkávání. Nejbližší support je v zóně 1 680 bodů, kde je i 50denní klouzavý průměr, a pak na hladině 1 660 bodů, kde je rostoucí trendová čára. Další silný support je na srpnových minimech okolo 1 630 bodů. Na opačné straně je rezistence na 1 730 bodech," napsal ve svém pravidelném týdenním technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Investoři se nadále obávají, že politici spory o podobu rozpočtu v brzké době nevyřeší. Zvyšuje se tak riziko, že se nebudou schopni dohodnout ani na mnohem důležitější otázce zvýšení dluhového stropu. Americká vláda nemá kvůli sporům v Kongresu již čtyři dny peníze na běžný provoz. Reálné dopady na ekonomiku to zatím nemá, analytici se však obávají, že v případě prodlužování této patové situace by to mohlo snižovat spotřební výdaje.

Zatím to vypadá, že vláda zůstane bez peněz i příští týden, protože prezident Barack Obama kategoricky odmítá jakýkoli kompromis. Pokračování sporu by mohlo vést rovněž k neschopnosti Kongresu zvýšit dluhový limit. Vládě by tak mohly dojít i peníze na splácení dluhů, což by mohlo poškodit ekonomiku a rozkolísat světové finanční trhy.

Securities Industry and Financial Markets Association (SIFMA), která reprezentuje stovky investičních a makléřských firem, bank a správců portfolií, uvedla, že připravuje obchodní systémy na případný technický default americké vlády, který může přijít v polovině října. Počítá s oznámením ministerstva financí den před tím, než by mělo dojít k bankrotu USA, aby se na to obchodní systémy mohly připravit. Cílem je to, aby byly schopny nadále obchodovat s americkými vládními dluhopisy, které se technicky stanou "bezcenným zbožím", ačkoli reálně investoři právě na ně budou velice pravděpodobně nejvíce spoléhat, a to díky víře v to, že se američtí politici nakonec dohodnou na navýšení limitu zadlužení.

Hlavní události uplynulého týdne (indexy aktivity, žádosti o podporu, politické souvislosti a další) si připomeňte v týdenním shrnutí obchodování.

Vedle debaty o rozpočtu se v USA blíží také datum, kdy vládní dluh narazí na předem stanovený limit. Dojít k tomu má 17. října. Do té doby by měli američtí zákonodárci limit posunout, jinak podle analytiků dojde k řádově vážnější situaci než je současné pozastavení financování vládních institucí a některých státem zřizovaných úřadů. Nutnost posunutí stropu pro světovou ekonomiku jako celek v týdnu zdůraznila i šéfka MMF Lagardeová.

Alec Phillips a Kris Dawsey z Goldman Sachs odhadují, že případné neposunutí dluhového stropu v USA může srazit výdaje vlády o 9 % hodnoty amerického HDP. "Ministerstvo financí bude v případě nedohody ohledně stropu nuceno rapidně snížit deficit, aby se vešlo pod limit dluhu 16,7 bilionu USD. Znamenalo by to v důsledku obrovský šok pro celou ekonomiku."

Ve světle politické situace budou sledovány další očekávané projevy guvernérů Fedu (Pianalto, Bullard, Plosser, Williams). Právě americká centrální banka svým setrváváním při nezměněné uvolněné měnové politice udržuje investory v relativně optimistické náladě. Trh věří, že i kvůli politickým tahanicím centrální banka nezačne snižovat objem odkupu dluhopisů. O rozložení sil v měnovém výboru banky na zářijovém zasedání, kdy Fed překvapivě neomezil QE, napoví více zápis z jednání zveřejňovaný ve středu.

Nejistou situaci na politické scéně by investoři neměli přestat sledovat, začíná jim ale zhruba dvouměsíční "branné cvičení" jménem výsledková sezóna. Za její ostrý start jsou nadále považovány výsledky výrobce hliníku Alcoa, které budou zveřejněny v úterý po závěru obchodování. V závěru týdne ji pak doplní čísla prvních dvou velkých bank, a sice JPMorgan a Wells Fargo.

Celkově jsou očekávání ohledně firemních čísel velice opatrná, analytici očekávají revize odhadů celoročních statistik. V současnosti si myslí, že výsledková sezóna ukáže další zpomalení růstu zisků oproti předešlému kvartálu. Počítají s mírnějším 4,6% tempem ve srovnání s minulým 4,9% růstem. Nejvíce by k průměrnému zvýšení zisků měly přispět finance (9,8 %), telekomunikace (7,6 %) a spotřební zbytné zboží (7,5 %). Horší zisky lze čekat u energetik (-1 %) a materiálů (-0,7 %). V minulém kvartálu zaznamenaly výraznější negativní míru růstu zisku čtyři sektory - energie, materiály, síťové služby a technologie.

Nejen na výsledkovou sezónu se v týdnu zaměří hlavní makléř brokerjetu ČS Martin Urban:

Platební neschopnost americké vlády: Dopady na akcie, dluhopisy a dolar Platební neschopnost americké vlády: Dopady na akcie, dluhopisy a dolar Jakou lze čekat reakci ekonomiky USA na neschválení státního rozpočtu? Fiskální rok začíná v USA ... Názor na washingtonský "shutdown" z Londýna: Americké ekonomice věřte, v případě krize budou zajímavé vládní dluhopisy Názor na washingtonský "shutdown" z Londýna: Americké ekonomice věřte, v případě krize budou zajímavé vládní dluhopisy Republikáni nakonec ustoupí, takže americká vláda bude fungovat ve zvláštním režimu jen týden nebo dva, ... Čtvrtý kvartál: Potvrdí se letos dlouhodobá statistika a zažijeme opět růst cen akcií? Čtvrtý kvartál: Potvrdí se letos dlouhodobá statistika a zažijeme opět růst cen akcií? Od roku 1980 akcie ve více než třech čtvrtinách let v posledním kvartálu zdražovaly, v ... Jeff Gundlach: S exitem Fed počká na novou šéfku a debata o dluhovém stropu pomůže dluhopisům Jeff Gundlach: S exitem Fed počká na novou šéfku a debata o dluhovém stropu pomůže dluhopisům Jeffrey Gundlach, ředitel DoubleLine Funds a uznávaný odborník na dluhopisy, během konference s investory svého ... Tržní výhled na čtvrtý kvartál: S&P 500, australský dolar i Coca-Cola mohou investorům příjemně vydělat Tržní výhled na čtvrtý kvartál: S&P 500, australský dolar i Coca-Cola mohou investorům příjemně vydělat Americká a evropská ekonomika mají slušně našlápnuto, zatímco rozvíjející se trhy se dostávají pod tlak, ... Těchto 40 akcií bude ozdobou portfolia v každém prostředí Těchto 40 akcií bude ozdobou portfolia v každém prostředí Morgan Stanley se vytasila s novou analýzou, v níž mimo jiné doporučuje 40 akcií, které ...
reklama
reklama