Nick Beecroft (C-View): Shutdown je příležitostí k nákupu rizika a může ovlivnit načasování konce kvantitativního uvolňování

Nick Beecroft (C-View): Shutdown je příležitostí k nákupu rizika a může ovlivnit načasování konce kvantitativního uvolňování

| Roman Chlupatý

Pozastavené financování americké administrativy tamní ekonomiku nepotopí. Nouzový chod státního aparátu, kvůli kterému se zpožďují i některé klíčové hospodářské statistiky, by nicméně mohl přispět k tomu, že Fed začne politiku zpřísňovat později, než se čekalo. Společně s euforií, která mezi investory zavládne, až zmizí otazníky spojené s financováním americké vlády (shutdown) a dluhu (dluhový strop), by to mělo riziková aktiva polít živou vodou. Akciím by se proto mělo do konce roku dařit, předpovídá manažer hedgeového fondu C-View Nick Beecroft.

Shutdown je od chvíle, kdy americká vláda přešla na omezený chod, bouřlivě diskutován. Podle mnohých zbytečně, strany se prý nakonec dohodnou. Jak to vidíte vy?

Pro nejmocnější zemi světa je to trapné období, přímý dopad na její hospodářství by ale měl být tlumený. Mluví se o tom, že by shutdown mohl z růstu ve čtvrtém čtvrtletí ukousnout zhruba 1,4 procentního bodu, ale i to může být nadsazené. V minulosti totiž zaměstnanci vlády, kteří nesměli jít do práce – a ono se nesmí pracovat ani zadarmo –, dostali vše zaplaceno. Proto by shutdown neměl negativně projevit ani na utrácení spotřebitelů. Jistě, svým způsobem to vytváří nejistotu, která ovlivňuje firmy i domácnosti, ale vzhledem k tomu, že se vše relativně rychle vyřeší, nepůjde o nic dramatického.

Warren Buffett se nechal slyšet, že Američané dojdou až na hranu idiotství, ale nepřekročí ji. Jinými slovy, k defaultu nedojde. Nabízí se tedy otázka, proč to všechno.

Byla to dobrá příležitost pro extremistické křídlo Republikánské strany, pro Tea Party, dát o sobě vědět. Pokusili se pozměnit reformu zdravotnictví známou jako Obamacare. Díky tomu se připomněli voličům, kterým slíbili, že se proti reformě postaví. Teď mohou říci, že to zkusili; proti své vůli, protože to znamenalo shutdown. Prostě udělali, co bylo v jejich silách. Související – a trochu děsivý – poznatek z toho je ten, že republikánský lídr ve Sněmovně reprezentantů John Boehner tyto lidi nezvládá. Vypadá to skoro tak, jako kdyby si uvnitř strany dělali, co chtějí, což nesporně znamená komplikace.

Jak pravděpodobné i proto je, že se věci vymknou kontrole, že shutdown bude pokračovat?

V případě dluhového stropu to podle mě bude jiné. Boehner totiž nejspíše bude schopen vysvětlit 100 nebo 125 umírněným republikánům, jak se věci budou mít. Přesvědčí je, aby přistoupili na dohodu s demokraty, čímž by se vše mělo vyřešit. Jisté nebezpečí nicméně vidím v tom, že by se tyto dvě věci – shutdown a dluhový strop – mohly postupem času začít slévat v jednu. Tím mám na mysli to, že se bude jednat o obou naráz. Na diskuze totiž budou mít vliv lidé, kteří se stále budou snažit využít shutdown ve svůj prospěch.

Znamená to, že na trhu zavládne nervozita, že se riziková aktiva dostanou pod tlak?

Přesně tak. Myslím si, že by akcie a další riziková aktiva mohly během příštích zhruba dvou týdnů utrpět ztráty. To se stalo v létě 2011, kdy výnosy z vládních amerických dluhopisů kvůli obavám z dluhového stropu výrazně poklesly. Teď se můžeme dočkat něčeho podobného, a to do doby, než se politikům podaří vyřešit věci, o nichž mluvíme. Nakonec ale k dohodě dojde, výsledný propad cen akcií proto nabízí zajímavou příležitost k nákupu, stejně jako je růst cen státních dluhopisů příležitostí k prodeji. Americká ekonomika je podle mě silná, a Fed se proto nakonec rozhodne vykročit k exitu, tedy zahájit omezování QE.

Současné politické tahanice na načasování tohoto kroku nic nezmění?

Zajímavá otázka. Shutdown podle mě opravdu může ovlivnit jízdní řád, kterým se takzvaný exit bude řídit. Kvůli platební neschopnosti americké vlády jsou totiž některá důležitá data zveřejňována se zpožděním. Fed tak může mít méně čísel, s nimiž chce pracovat. Guvernéři přitom jasně řekli, že chtějí vidět další pozitivní statistiky, než začnou omezovat kvantitativní uvolňování. Čím déle tedy bude byrokracie fungovat v omezeném režimu, tím pravděpodobnější je, že se namísto letošního prosince začne s přiškrcováním QE až v roce 2014. Nemyslím si, že by se něco mohlo stát již v říjnu; sázel jsem na prosinec, ale nyní si myslím, že se můžeme dočkat odkladu.

Většina trhu pracuje s tím, že dokud Fed nezačne utahovat kohouty penězovodů, akciím se bude dařit. Bude to platit i v tomto případě?

Myslím si, že by si díky tomu mohl trh ještě nějakou dobu užívat současné momentum. Vycházejme z toho, že se dluhový strop navýší, že se katastrofu podaří odvrátit. Přičtěme k tomu, že většina trhu věří v odklad takzvaného exitu Fedu. To by skutečně mělo akciím prospět, do konce roku by tedy mohly posilovat. Je ale těžké odhadnout, co přijde poté.

Pokusme se přesto alespoň načrtnout, co by akcie mohlo čekat příští rok.

Pokud mi přidržíte nohu u ohně, jak se říká, pak se zřejmě vrátím k původnímu předpokladu. Ten počítá s tím, že by se v roce 2014 akciovým trhům mělo dařit, protože bude hodně dobrý výhled ekonomiky. Ten přispěje k růstu výnosů z dluhopisů, podpoří Fed v ústupu od tištění peněz, s čímž si ale trh dokáže poradit (stačí si vzpomenout na to, jak si trh v očekávání zahájení exitu Fedu po zářijovém zasedání FOMC dokázal v létě odargumentovat další nákupy akcií – pozn. red.).

reklama
reklama