Kde bude cena zlata na konci roku?

Kde bude cena zlata na konci roku?

| redakce

Investoři na trhu se zlatem zůstávají v poslední době na vážkách. Jejich pohled na cenu drahého kovu nejvíce ovlivňuje nastavení monetární a fiskální politiky USA. Zlatu nehraje do karet ani slábnoucí poptávka z rozvíjejících se trhů a do konce září ani zdánlivý klid na finančních trzích. Jak se cena zlata může vyvíjet do konce roku?

Zlato se obchoduje za zhruba 1 320 USD za unci a pravděpodobně směřuje k prvnímu ročnímu propadu za posledních 13 let. Na první pohled jako by investoři ztratili v blyštivý kov důvěru. Zlatu nepomáhají ani spekulace o tom, že Fed zpomalí tempo nákupů dluhopisů.

Dluhový strop a shutdown americké vlády

"Trhy s drahými kovy jsou v posledních dnech nepředvídatelně volatilní, což nemile překvapilo investory, kteří je nakupovali v domnění, že by mohly posílit v důsledku zastavení činnosti úřadů americké vlády," upozorňuje Vít Jedlička, analytik ze společnosti Colosseum. Zlato jen během dne, kdy americká vláda zastavila svou činnost, oslabilo o téměř 4 %.

Vývoj na trhu se zlatem v posledním měsíci
Vývoj na trhu se zlatem v posledním měsíciZdroj: Bloomberg

Vše začalo spory vedoucími k neschválení amerického státního rozpočtu. Další palčivou otázkou, kterou musí vláda neprodleně vyřešit, je nutné navýšení dluhového stropu. Jak pohrozil předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner, pokud k dohodě o navýšení limitu nedojde, čeká USA do 17. října technický default.

"Vláda USA se poprvé za 17 let octla v situaci, kdy nemá peníze na běžný provoz. Řešením v podobě navýšení dluhového stropu se ale jen oddálí hrozba technického bankrotu země," je přesvědčen Kamil Kresta, manažer ČM Aurum, podle něhož nemají tyto problémy vliv pouze na ekonomiku USA, ale i na finanční trhy po celém světě. Měly by proto zvýšit poptávku po alternativních investicích.

"Američtí politici dokazují, že optimisté nemají na růžích ustláno. Neustálé odsouvání koncepčních řešení vytváří prostor pro další krize, na něž je potřeba se připravit. Z nejistoty a nervozity na finančních trzích by mělo těžit fyzické zlato, které je stále považováno za bezpečný přístav, a to i přes aktuální 'výprodejové' ceny," dodává Kresta.

Naproti tomu Petr Báča, analytik z ČSOB, věří, že se v USA podaří neshody politiků ohledně veřejných financí vyřešit a zlato zlevní. "Tyto problémy sice mohou zlatu krátkodobě prospívat a tlačit jeho cenu vzhůru, avšak s jejich odezněním by měla cena opět klesat. Pokud vůbec výrazněji vzroste," říká Báča.

Kvantitativní uvolňování

Podle Patrika Hudce, portfoliomanažera ve společnosti Generali PPF Asset Management, bude hrát hlavní roli na trhu se zlatem politika americké centrální banky. Začátek snižování objemu programu nákupů dluhopisů byl ale na zářijovém zasedání odložen na neurčito.

"Nouzový provoz" vlády vedl k odložení zveřejnění důležitých makroekonomických statistik včetně dat z trhu práce. Ta jsou přitom klíčovým indikátorem pro nastavení monetární politiky Fedu. O tom, kdy začne Fed s utlumováním nákupů dluhopisů, tak nezbývá investorům než dále spekulovat. A to bez dalšího vodítka.

"Vzhledem ke stále trvající nejistotě na finančních trzích, pokračujícímu uvolňování měnové politiky, a tudíž reálné hrozbě nárůstu inflačních tlaků, osobně věřím spíše v posilování zlata. Pro pokles prozatím nejsou důvody," míní Jaroslav Tupý z FX2business.

Vít Jedlička z Colossea dokonce očekává, že by množství nově natištěných peněz v rámci tří kvantitativních uvolňování mohlo vést k ústupu od používání amerického dolaru jako rezervní měny. Podle něho dojde i k postupnému vytlačení dolaru z oblasti obchodu s ropou.

Jiný názor na kvantitativní uvolňování zastává Michal Valentík, hlavní investiční stratég ČP INVEST. "I když Fed nesnížil objem nákupu vládních dluhopisů, tak se ze své exitové strategie neodklonil," domnívá se. "Reálné úrokové míry se tak dostávají do kladného teritoria, což je pro zlato fundamentálně negativní."

Stabilizace a mírný růst na trhu se zlatem, ke kterému v posledních měsících došlo, jsou podle něho způsobeny zavíráním krátkých pozic, které se dostaly na desetiletá maxima. "V dlouhém období neočekávám výrazné oživení," říká Valentík. "Inflační očekávání z předchozích let nejsou naplňována, protože Fed navyšováním peněžní nabídky jen doplňuje vzniklou mezeru na úvěrovém trhu."

Spíše pesimistou zůstává v krátkodobém horizontu také Jiří Tyleček, analytik z X-Trade Brokers. Prodloužení kvantitativního uvolňování bylo podle něj pro kov jen dočasnou vzpruhou, více přálo rizikovým aktivům. Hádky o rozpočet a dluhový strop v USA mu mohou pomáhat, ale v minulosti byly tyto situace vždy vyřešeny s minimálním dopadem. "Čas na nákup zlata nastane, jakmile se ukáže, že je situace ve světové ekonomice horší, než čeká většina trhu. Úvahy o utlumení QE ustanou a opět se bude uvažovat o dalších monetárních stimulech," předpokládá Tyleček. "Do konce roku s tím však nepočítám, cena zlata by se tak příliš měnit nemusela."

reklama
reklama