Neslihan Yilmaz (Maxis Securities): Tlak na rozvíjející se trhy polevil, otevírá se prostor na krátkodobé spekulace

| Roman Chlupatý

Odložený exit Fedu a zklidnění situace v regionu by měly Turecku prospět. Nedávný miláček globálních investorů má ale před sebou stále řadu překážek. Blížící se utažení americké měnové politiky a možné politické turbulence doma i v regionu mohou opět liru i burzu v Istanbulu dostat pod tlak, říká Neslihan Yilmaz, associate director Maxis Securities ze skupiny IsBank. Růst tureckého trhu proto podle ní otevírá prostor pro krátkodobou spekulaci nebo pro prodej tureckých aktiv, která už investoři vlastní.

Turecko bylo dlouho miláčkem investorů, v poslední době se ale z dostalo pod tlak, lira i akcie výrazně oslabily. Má země to nejhorší za sebou, nebo ji čeká další propad?

Neslihan Yilmaz

Myslím si, že je potřeba sledovat dvě věci – tou první je Fed, druhou domácí politika. Co se Fedu týče, vývoj v poslední době byl celkem pozitivní. Fed podle všeho nehodlá uspěchat utahování měnové politiky. Společně s tím trh čeká, že až se Fed rozhodne tento krok udělat, přiškrtí kvantitativní uvolňování méně, než se původně čekalo. Centrální bankéři totiž budou nejspíše chtít vidět další nesporné signály oživení americké ekonomiky, zejména pak trhu práce. Aktuálně přitom podle mě trh práce není tam, kde by ho chtěl Fed mít. Ani další data, třeba maloobchodní tržby nebo index ISM, navíc nesignalizují silné ozdravení.

To je tedy Fed. Co politické turbulence, kterým země od května čelí?

V březnu budou místní a v létě parlamentní volby. Od konce května byla politická situace opravdu volatilní, protesty v poslední době sice ztrácejí na intenzitě, ale ještě není úplný klid. Bude tedy zajímavé sledovat, jak dopadnou lokální a parlamentní volby, jak dopadne strana AKP. Když neztratí pozici a nepřijde o mnoho křesel, bude to trh brát tak, že Turecko stále nabízí politickou stabilitu. Na druhou stranu si myslím, že je důležité, jak premiér Erdogan a celá vláda komunikují s okolím, s demonstranty. V tom se liší přístup Erdogana od přístupu prezidenta Güla. Ten na půdě OSN prohlásil, že se mu líbí, jak protesty začaly, obecně pak k celé věci zaujal klidnější postoj. Pokud by se k tomu podobně postavil i Erdogan, mohl by z toho turecký trh těžit.

Jak významnou roli hraje a bude hrát situace v regionu? Konflikt v Sýrii, zdá se, by se mohl částečně zklidnit. Amerika navíc začala komunikovat s Íránem. Pomůže to?

Určitě. Pokud se situace v regionu skutečně zlepší, pokud se Sýrie začne opravdu zbavovat chemických zbraní – a práce na tom již začaly –, mohl by se příliv uprchlíků ze Sýrie zastavit. Právě utečenci z okolních zemí přitom Turecko destabilizovali, proto by na tom ekonomika a trh mohly vydělat. Určitě je pozitivní, že byla hrozba mezinárodní války smetena ze stolu. Nikdo podle všeho nyní o nic podobného nestojí, všichni preferují diplomatické řešení. To je dobře, protože vojenský zásah by podle mě ani jedné straně neprospěl – nic by z toho neměly země v regionu (včetně Turecka), Rusko ani Spojené státy. Je ale potřeba počkat na to, co se bude dít. Pokud bude v Sýrii pokračovat občanská válka, i když ne intenzivní, nebude to pro Turecko dobré. Podle mě by proto bylo nejlepší, kdyby se do věci vložily jednotky OSN; pak by byla pravděpodobnost stabilizace nejvyšší.

Co v Turecku by mohlo zaujmout investora, který nyní sází na odložený exit Fedu a na alespoň přechodné zklidnění situace na Blízkém východě?

Řekla bych, že jsou teď zajímavá aktiva oceněná v turecké liře. V jejich případě je potenciál největší, protože se nejvíce propadla. Lira kvůli Fedu hodně oslabila, stejně jako lokální dluhopisy. Nyní se zdá, že si jsou těchto příležitostí globální investoři už vědomi. Minulý týden například turecká vláda vydala sukuk (dluhopisy, které odpovídají islámským zvyklostem, islám totiž zakazuje půjčky za úrok) a poptávka po nich byla v Londýně velice slušná. To jen potvrzuje to, o čem mluvíte – lidé se snaží využít současné příznivé situace, tedy odkladu exitu Fedu a jistého zklidnění regionu. Čekám tedy, že peníze opět nějakou dobu budou směřovat do Turecka a na další rozvíjející se trhy. Ve střednědobém výhledu je nicméně potřeba počítat s utažením americké měnové politiky i s tím, že otázka Sýrie stále čeká na celkové řešení; zatím se jen zažehnala hrozba války.

Jinými slovy, riziko ustoupilo do pozadí, ale stále existuje. Jakou strategii i proto preferujete? Jak by měl podle vás investor Turecko nyní "hrát"?

Možná bych se spíše pokusila prodat to, co držím, tedy v případě, že dojde k růstu trhu. Jakýkoli případný růst totiž podle mě bude dočasným a krátkodobým jevem. To se netýká jen Turecka, platí to pro mladé trhy obecně. Země s velkými deficity, jako jsou Indie, Indonésie a další, zažily kvůli očekávanému omezení QE výrazné oslabení domácích měn. Jakmile se objeví nějaká nová nejistota nebo hrozba, investoři opět začnou stahovat své peníze z těchto míst. Na jednu stranu tak jistě existuje prostor pro krátkodobé nákupní spekulace, ale na druhou stranu za tímto horizontem bude zajímavější využít možné posílení trhu k prodeji.

reklama
reklama