Burzovní kalendář 11. 11. - 15. 11. 2013

| redakce

Projevy guvernérů Fedu včetně Bena Bernankeho budou v novém týdnu pro investory důležité především proto, že americká centrální banka dostala ke zvážení sérii velice silných makrodat. Ta na trh budou proudit také z Evropy. Na pražské burze pokračuje výsledková sezóna údaji od společností ČEZ a Philip Morris ČR.

Spojené státy

11/11 - 15/11 Výsledková sezóna (Wal-Mart Stores, News Corp, Macy's, Cisco Systems)

11/11 Den veteránů (státní svátek)

12/11 Index aktivity chicagského Fedu

14/11 Janet Yellenová v Senátu o stavu ekonomiky

14/11 Obchodní bilance

14/11 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

15/11 Index průmyslové aktivity newyorského Fedu (Empire State)

15/11 Dovozní a vývozní ceny

15/11 Průmyslová výroba

15/11 Velkoobchodní tržby a zásoby

Americké akcie se v pátek vrátily k růstu a index Dow vystoupil na nový rekord. Akciím pomohly nečekaně dobré zprávy z amerického trhu práce, které podpořily názory, že je největší světová ekonomika v lepší kondici, než se myslelo. Za celý týden si index Dow připsal 0,94 %, S&P 500 přidal 0,51 %, jen technologický Nasdaq mírně ztratil (-0,07 %).

Říjnová čísla z amerického trhu práce vyvrátila domněnky, že přerušení činnosti vlády na začátku měsíce zasáhlo zaměstnanost Američanů. Ekonomika vytvořila v říjnu přes dvě stě tisíc nových pracovních míst, přestože se očekávalo jen 120 tisíc. I údaje za předchozí měsíce byly revidovány výše. Míra participace však nadále klesá - v říjnu byla nejhorší od března 1978, což naznačuje, že trh práce rozhodně není z nejhoršího venku.

"Je to impozantní číslo, tváří v tvář částečnému uzavření úřadů a fundamentální slabosti americké ekonomiky," uvedl ke zprávě o nezaměstnanosti analytik Richard Franulovich ze společnosti Westpac. "K prosincovému omezení měnové stimulace Fedu jsem se stavěl přezíravě, teď to ale vypadá jako možnost."

Podobné smíšené pocity vyvolal i odhad HDP za třetí kvartál zveřejněný ve čtvrtek. Analytici počítali s tím, že se tempo ekonomického růstu ve třetím čtvrtletí zpomalilo na 2 % z 2,5 % ve druhém kvartálu, HDP však vyskočil o 2,8 %. Na jeho růstu však měl významný podíl růst podnikových zásob, nikoli osobní spotřeba, která naopak mírně zvolnila oproti předchozím třem měsícům.

"Nejbližší silný support na grafu indexu S&P 500 je na zářijových maximech v zóně 1 730 bodů, další pak na 1 700 a 1 680 bodech. Rezistence zůstává na hladině 1 770 až 1 775 bodů," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Wall Street má za sebou napjatě očekávaný čtvrteční debut společnosti Twitter. Její akcie první den obchodování uzavřely se ziskem téměř 73 %, v pátek již ale v růstu nepokračovaly a nakonec odepsaly 7,2 % na 41,65 USD. Stále jsou ale vysoko nad emisní cenou 26 USD.

Další důležité události uplynulého týdne si připomeňte zde: Americké akcie se v pátek vrátily na rekordní úrovně, za týden mírně ztratil pouze Nasdaq

Druhý listopadový týden bude na výsledky firem z indexu S&P 500 velice chudý, čísla zveřejňuje jen devět společností, například Wal-Mart (odhady analytiků ZDE). Trh vstoupil do pro akcie historicky nejpříznivějšího tříměsíčního období (listopad, prosinec, leden). "Pokud cena překoná nejbližší rezistenci 1 770 až 1 775, do konce roku by ještě mělo být možné využít růstového trendu. V lednu se opět začne projednávat odsunutý problém navýšení dluhového stropu, takže rázem bude po klidu!" míní Košťál.

Nový týden zahájí americké trhy pondělním státním svátkem, kdy jsou ale trhy v provozu. Z makrodat budou sledované například úterní index aktivity chicagského Fedu a čtvrteční počet žádostí o podporu a obchodní bilance. Nejdůležitějším zveřejňovaným číslem je v pátek průmyslová výroba, u níž se očekává meziměsíční růst o 0,2 %.

Podle ankety agentury Bloomberg mezi ekonomy očekává trh pokračování kvantitativního uvolňování do března 2014 v nezměněné podobě. Oči investorů budou v týdnu upřeny na několik guvernérů Fedu včetně Bena Bernankeho, kteří mají naplánované své projevy (v úterý Richard Fisher, Narayana Kocherlakota a Dennis Lockhart, ve středu sám Bernanke, ve čtvrtek Charles Plosser).

Možná nejsledovanější bude úterní vystoupení Janet Yellenové, Bernankeho zástupkyně i nominované nástupkyně, před bankovním výborem Senátu. Její názor na vývoj ekonomiky a nastavení měnové politiky budou investory velice zajímat, ačkoli se pravděpodobná budoucí šéfka Fedu bude nejspíše snažit být co nejméně konkrétní. Od politiků se očekává její potvrzení ve funkci od února 2014.

Růst cen akcií během pátku 8. listopadu odporoval dění v posledních týdnech, kdy spíše špatné zprávy a víra v pokračování kvantitativního uvolňování pomáhaly akciím v posilování. Indexy přidaly přes procento, ačkoli makrodata byla dobrá. "Postupně se pravděpodobně vrátíme k sentimentu, který převládal v srpnu. Tehdy se věřilo, že Fed omezí QE, protože je na tom ekonomika lépe. Zkrátka se více věřilo ve fundamenty," uvedl Art Hogan, stratég z Lazard Capital Markets. Ve světle uvolnění měnové politiky ze strany ECB bude jakákoli zmínka o možném exitu Fedu pomáhat v posilování americkému dolaru.

Index Dow sice v pátek zakončil na novém rekordu a S&P 500 se drží poblíž maxim, index menších firem Russell 2000 a Nasdaq ze svých letošních vrcholů ustoupily. Podle Davida Bianca, akciového stratéga z Deutsche Bank, to může naznačovat, že trh čeká přece jen o něco hlubší pokles. "Cílovou cenu indexu S&P 500 pro závěr roku ponechávám na 1 750. Podle mě se tedy trh bude vyvíjet do strany. Pokud se trh podívá 1 800, bude se cena vracet k současným úrovním," míní Bianco.

To tu nebylo od roku 1995: Akciová rally je letos všeobjímající To tu nebylo od roku 1995: Akciová rally je letos všeobjímající Růst cen akcií, který trvá téměř pět let, kritizuje řada zkušených investorů. Není jim po ... Faber, kterého neznáte, varuje: Letošní rok je poslední dárek investorům Faber, kterého neznáte, varuje: Letošní rok je poslední dárek investorům Americké akcie jsou nyní na základě cen a zisků dražší než některé jiné světové trhy. ... Všechno je jinak: Spustí kvantitativní uvolňování místo inflace deflaci? Všechno je jinak: Spustí kvantitativní uvolňování místo inflace deflaci? Od spuštění kvantitativního uvolňování Fedu ekonomové ze všech koutů světa vyhrožují inflací. Jsou ale i ...
reklama
reklama