Co musíte ráno vědět (12. listopadu)

Co musíte ráno vědět (12. listopadu)

| redakce

Jak si v úvodu týdne vedly burzy v Evropě i zámoří, který bývalý poslanec je venku z vazby a která zpěvačka pobouřila americké cenzory kouřením marihuany? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie se v pondělí udržely v plusu. Dow slaví v listopadu už třetí rekord

Americké akcie v pondělí zakončily obchodování mírně nad nulou. Banky byly kvůli svátku uzavřeny a nevycházela ani žádná makrodata. Index Dow tak po růstu o 0,14 % uzavíral na rekordu 15 783,1 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o pouhých 0,07 % na 1 771,89 bodu a technologický Nasdaq se udržel v plusu po těsném růstu o 0,01 % na 3 919,79 bodu. Obchodování bylo klidné, protože se v USA slavil Den válečných veteránů a trh s dluhopisy byl zavřený. Trhy vyhlížely kvůli náznakům kondice spotřebitelů výsledky maloobchodníků včetně Macy's a Wal-Mart, kteří zveřejní čísla ve středu a ve čtvrtek.

Propad akcií o 50 %? Počítejte raději se vším

2. Evropské akcie zahájily týden ziskem díky lepší průmyslové výrobě v Číně

Burzám v Evropě se v pondělí dařilo. Investoři pozitivně reagovali na data z Číny, kde průmyslová výroba v říjnu meziročně vyskočila o 10,3 %, což bylo o 0,3 procentního bodu více, než očekávali analytici. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,30 %, francouzský CAC 40 o 0,70 % a německý DAX o 0,33 %. Dařilo se především technologickému a stavebnímu sektoru a také sektoru finančních služeb, ztrácely naopak telekomunikace, média a sektor základních materiálů.

Vladimír Pikora (Next Finance): Rekordní ceny akcií jsou jen maskovanou inflací. Stavím na tom nyní všechny své investiční strategie

3. Pražská burza v pondělí posílila, nahoru jí pomohly Erste Group Bank a CME

Nejobchodovanějším titulem byla v pondělí společnost ČEZ, jejíž akcie oslabily o 0,65 % po zprávě, že Brusel hrozí České republice žalobou kvůli zakázce na dostavbu Temelína. Ztrácely i akcie Komerční banky, které zlevnily o 1,54 % na 4 490 Kč, a nedařilo se ani Telefónice C.R., jejíž cenné papíry odepsaly 0,67 % na 298 Kč. V pondělí začala podle zprávy ČTÚ ostrá aukce o kmitočty. Její výsledek by měl být znám do konce roku. Akcie NWR ztratily přes procento, když se v referendu horníci rozhodli stávkovat. Naproti tomu zpevnily akcie Erste Group Bank, které podražily o 1,72 % na 699,40 Kč. Polepšila si i mediální CME, jejíž cenné papíry připsaly 1,82 % na 44,70 Kč.

ČEZ a další: 3 investiční tipy na listopad

4. Očekávané události

Spojené státy zveřejní index aktivity chicagského Fedu, Německo, Itálie a Spojené království inflaci.

Pražskou burzou budou hýbat hospodářské výsledky společnosti ČEZ. "Očekáváme provozní zisk EBITDA 15,9 miliardy Kč (-2 % meziročně). Od čísel očekáváme potvrzení výhledu či potenciál na jeho zvýšení. Velkou neznámou je riziko odpisů, které byly naznačeny v předešlých výsledcích," nabízí výhled Milan Vaníček z J&T Banky. "Celkově mohou být výsledky slabší, co se týče čistého zisku. Za rok 2013 by však ČEZ měl překonat svůj odhad zisku EBITDA, podle našich odhadů za prvních 9 měsíců již 80 % očekávaného EBITDA ČEZ vykáže. Překonat může i svůj výhled čistého zisku, ale to závisí na míře odpisů, kterou budou požadovat auditoři," doplňuje analytik z České spořitelny Petr Bártek.

Hospodářské výsledky zveřejní například i Deutsche Post, Vodafone nebo Henkel. Odhady zveřejňovaných výsledků firem si můžete prohlédnout ZDE. Co všechno trhy v týdnu čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Daně na Slovensku budou muset asi platit i ztrátové firmy

Slovenská vláda chce od příštího roku zdanit i ztrátové firmy. Podniky budou muset nově odvést státu nejméně 480 eur ročně bez ohledu na svůj hospodářský výsledek. Řekl to v pondělí ministr financí Peter Kažimír, který představil detaily takzvaných daňových licencí.

6. PepsiCo chce v Indii do roku 2020 investovat 5,5 miliardy dolarů

Americký výrobce nealkoholických nápojů PepsiCo plánuje do roku 2020 investovat v Indii 5,5 miliardy dolarů. Firma uvedla, že tím chce posílit pozici na indickém trhu.

7. Vrchní soud propustil Davida Ratha z vazby

Exposlanec David Rath (dříve ČSSD) opustil v pondělí odpoledne ruzyňskou vazební věznici. Odjel v autě, které řídil jeho advokát Roman Jelínek. Novinářům v krátkém prohlášení poděkoval za objektivní zprávy, které za posledních 18 měsíců, které strávil ve vazbě, publikovali. Zároveň poděkoval vězeňské službě, která je podle něj velmi citlivá a ohleduplná, ale rád by české vězeňství více přiblížil západním standardům.

8. Alan Greenspan: Euro zachrání pouze politická unie

Jednotnou evropskou měnu může podle bývalého šéfa americké centrální banky Alana Greenspana zachránit pouze politická unie. "Euro může zachránit pouze politická unie," řekl Greenspan v rozhovoru pro Welt am Sonntag. "Nevěřím, že společný ekonomický a měnový prostor může dlouhodobě fungovat, pokud ho tvoří 17 zemí se 17 rozdílnými sociálními systémy," dodal Greenspan.

9. Odstartovala ostrá bitva o kmitočty

V pondělí dopoledne začalo pět zájemců přihazovat v opakované aukci kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE. Draží se celkem 40 bloků frekvencí v pásmech 800, 1 800 a 2 600 MHz. Souhrnná vyvolávací cena je 8,7 miliardy korun. Aukční fáze by mohla skončit do konce roku. Oznámil to Český telekomunikační úřad.

10. Société Générale: Růst amerických akcií právě skončil

Pokud výsledky firem budou nadále spíše slabé, budou rostoucí výnosy dluhopisů ohrožovat vývoj na akciových trzích, varuje Société Générale. Francouzská banka predikuje indexu S&P 500 v příštích kvartálech přinejlepším stagnaci, akcie ale budou spíše stále čelit riziku krátkodobé korekce.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Američtí cenzoři vystřihli kus videa, na němž si Miley Cyrus zapálila joint

Miley Cyrus využila toho, že v Amsterdamu je kouření marihuany legální, a při přebírání ceny MTV European Music Awards za nejlepší píseň, kterou obdržel její singl Wrecking Ball, si zapálila. "Tahle cena se mi do tašky nevejde, ale našla jsem v ní tohle," zažertovala a zapálila si joint, který vytáhla z kabelky značky Chanel. Američtí cenzoři však tuto scénu vystřihli. Namísto toho se kamera na poměrně dlouho zahleděla do obecenstva a na Miley se vrátila, až když se zpěvačka loučila a odcházela z pódia.

reklama
reklama