Velké banky jsou ještě větší než před pěti lety. Finanční žraloci se mohou požírat navzájem, ale také vyvolat novou krizi

| redakce

Po kolapsu Lehman Brothers v září 2008 a záchranných operacích napříč vyspělými trhy se velké americké banky postupně nafoukly do ještě větších rozměrů, než jaké měly před krizí. Mají větší objem aktiv (a ta mohou znamenat riziko) v poměru k výkonu ekonomiky. Mohou tedy znamenat pro celý systém ještě větší nebezpečí.

Too Big to Fail

"Banky jsou vysoce konkurenční prostředí. Jedna vlna jejich vzájemného požírání slavila nedávno páté výročí, druhé kolo nemusí být daleko. Vzhledem ke zmenšenému počtu konkurentů půjde o boj mnohem tvrdší. Bude to tvrdý boj ve skupině žraloků," píše Jan Dvořák na serveru Proinvestory.cz.

V roce 2008 měla Goldman Sachs navrch, dost možná i díky zastoupení svých bývalých zaměstnanců na důležitých postech ve světové politice a ekonomice. Není ale stále kompletní, chybí jí podíl v klasickém komerčním bankovnictví. "Bez komerčního bankovnictví bude pozice Goldman Sachs stále složitější," upozorňuje Dvořák. Banky s vkladateli se totiž těší větší pozornosti vlády a centrální banky – v pozitivním slova smyslu - než banky bez vkladů "běžných" občanů.

Po krizi se velké americké banky zkonsolidovaly, jejich systémová důležitost po pár hubenějších letech opět narostla.

Kde může lovit Goldman Sachs?

Jaká banka by mohla být cílem převzetí ze strany Goldman Sachs? "Sotva to bude nějaká regionální banka, Goldman Sachs bude mířit do nejvyšších pater," uvažuje Dvořák. **Wells Fargo je silná banka s významným podílem Warrena Buffetta, Citigroup je globální banka ukotvená v mnoha regionech včetně Evropy. Zbývají tedy dvě velké banky - Bank of America a JPMorgan.

Bank of America byla před pěti lety donucena k převzetí bank Countrywide a Merrill Lynch. Tím se rozrostlo a zhoršilo její úvěrové portfolio. To není nic lákavého k převzetí za plnou cenu. JPMorgan zase převzala Bear Stearns i s pozicemi na pokles (hlavně stříbra) a Washington Mutual s nekvalitními hypotékami. Goldman Sachs odmítla převzetí Lehman Brothers s jejich derivátovým portfoliem, program na záchranu bank TARP jí pomáhal, při krizi okolo AIG měla Goldman Sachs na kahánku (skončilo to znárodněním AIG).

"Vsadím se, že šéfovi JPMorgan se jakékoli rozdělení banky líbit nebude. Hlavně proto, že pak by Goldman Sachs mohla přebírat banku po částech," nepředpokládá Dvořák, že by případná akvizice "Dimonovy" banky ze strany Goldman Sachs proběhla bez odporu. Možná naopak. "Zdá se, že buď přežije v současné podobě JPMorgan, nebo Goldman Sachs. Obě dvě současně ne," doplňuje. Mezi těmito dvěma bankami jde o moc, a to v obou významech slova.

Na závěr si připomeňme, jak probíhala v první dekádě 21. století konsolidace amerického bankovního sektoru.

Too Big to Fail aneb Jak se konsolidoval americký bankovní sektor

Zdroj: Huffington Post, Proinvestory.cz, Sourcewatch.org

reklama
reklama