5 dividendových akcií, do kterých se vyplatí investovat

| redakce

Koho dnes zajímají dividendy, když na S&P 500 pokračuje nekončící rally?! Po dividendových titulech se investoři shánějí zpravidla jen v době, kdy se trhům nedaří, a ne tehdy, když lze dosáhnout dvojciferných kapitálových zisků. STOP!

Dokonce i v roce 2013, kdy kapitálové zisky od začátku roku převyšují 20 %, hrají dividendy velkou roli. Během posledních pětatřiceti let předběhly dividendové akcie svým růstem index S&P 500 o 2,5 procentního bodu ročně a společnosti, které dividendu nevyplácejí, každý rok o téměř 8 bodů.

Dividendové akcie z výběru byly posuzovány na základě několika faktorů - solidní rozvaha firmy, nízký výplatní poměr a historie zvyšování dividend. Které stojí za pozornost nejvíce?

AT&T

Vysoká pravděpodobnost zvýšení dividendy u AT&T neznamená, že by měla nějak nízký výplatní poměr. V rámci indexu Dow Jones Industrial Average se naopak chlubí výnosem nejvyšším. Dlouhá historie odměňování akcionářů je důkazem, že AT&T využívá většinu svého volného cash flow na dividendy a zpětné odkupy akcií.

Firma zvažuje, že koupí britský Vodafone. V té souvislosti by firma posuzovala, jaká aktiva si nechá, a jakých se naopak zbaví (pustit by mohla například český Vodafone). Šlo by o obrovský kontrakt v rozmezí 150 až 200 miliard USD. Velikostí by přesáhl prodej 45% podílu ve Vodafonu Verizonu.

AT&T
AT&TZdroj: Bloomberg

Coca-Cola

Zběžný pohled na graf nabízí podobnost s AT&T. U obou blue chips proběhla v posledních měsících korekce, nyní se ale dostaly výše. Kromě toho je "Coke" dalším adeptem na zvýšení dividendy.

Měnící se spotřebitelské trendy nabízejí firmě velké růstové příležitosti. Zákazníci na mladých trzích se začínají spotřebou balené vody a nealkoholických nápojů blížit těm na vyspělých trzích. Firma by díky tomu do roku 2020 mohla téměř zdvojnásobit své tržby.

Z finančního hlediska je Coca-Cola v dokonalém stavu. Navzdory velkým akvizicím ji netíží dluhy a disponuje dostatkem hotovosti ke zvyšování dividend.

Coca-Cola
Coca-ColaZdroj: Bloomberg
  • 1
  • 2
reklama
reklama