Jste zklamaní z výkonnosti akcií Applu? Investujte do jeho dodavatelů, vyděláte mnohem víc

| redakce

Apple je v posledním roce pro investory zklamáním. Akcie se dostaly na vrchol k 700 USD v roce 2012, nyní jsou stále o 25 % levnější. Stratég ze Société Générale Vivek Misra poukazuje na to, že se od té doby mnohem více daří asijským dodavatelům kultovní technologické firmy.

Klíčovým datem pro akcie Apple se stalo 21. září 2012, kdy šel do prodeje dlouho očekávaný iPhone 5. Na dno jeho akcie klesly letos v dubnu. V současnosti se jejich cena pohybuje kolem 520 USD za akcii.

Akcie Apple po startu iPhone 5
Akcie Apple po startu iPhone 5

"Sestavili jsme koš akcií, který by měl případné zklamání z Applu zmírnit," říká Misra. "Seřadili jsme za sebou dodavatele Applu, kterým se dařilo od 21. září 2012 více než nakousnutému jablku, a seznam těch, kterým se dařilo hůře. Na základě toho jsme provedli výběr a sestavili koš akcií, které výkonnostně Applu překonaly," říká.

5 asijských dodavatelů Apple s nejlepší a nejhorší výkonností od září 2012
5 asijských dodavatelů Apple s nejlepší a nejhorší výkonností od září 2012

Přestože je výběr založen pouze na minulé výkonnosti, Vivek Misra věří, že si hodnotu zachová i do budoucna. "Náš koš nejlepších a nejhorších nabízí možnost vydělat na tom, že asijští dodavatelé překonají samotný Apple, a to přesto, že se některým firmám nebude dařit," říká Misra.

Jak se dařilo koši asijských dodavetlů a akciím Apple
Jak se dařilo koši asijských dodavetlů a akciím Apple

Podle něj však i asijští dodavatelé Applu zaostávají za výkonností asijských burz jako celku. "Úspěch Applu závisí na jeho schopnosti udržet vysoké marže. Zdá se však, že tento model již dosáhl ve vysoce konkurenčním prostředí svých limitů. Apple tak musí snížit produkční náklady, aby si marže udržel. To se samozřejmě odráží i na jeho dodavatelích," vysvětluje Misra.

Zdroj: Société Générale

reklama
reklama