Burzovní kalendář 18. 11. - 22. 11. 2013

| redakce

Investoři budou v novém týdnu vyhlížet především projevy členů Fedu a ve středu zápis ze zasedání FOMC, který by mohl napovědět, kdy americká centrální banka začne ukončovat QE. Týden není příliš bohatý na makrodata, zaujmou hlavně maloobchodní tržby a inflace v USA nebo předběžné indexy nákupních manažerů v Evropě. Na pražské burze zveřejní výsledky hospodaření Pegas Nonwovens.

USA

18/11 Index trhu nemovitostí

18/11 Projev šéfa filadelfského Fedu Charlese Plossera

18/11 Projev šéfa Fedu v Minneapolis Narayany Kocherlakoty

19/11 Projev šéfa chicagského Fedu Charlese Evanse

19/11 Projev šéfa Fedu Bena Bernankeho

20/11 Index spotřebitelských cen

20/11 Maloobchodní tržby

20/11 Podnikové zásoby

20/11 Prodeje existujících domů

20/11 Projev šéfa Fedu v St. Louis Jamese Bullarda

20/11 Zápis z jednání FOMC

21/11 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

21/11 Index cen výrobců

21/11 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH)

21/11 Index aktivity filadelfského Fedu

Americké akcie posílily v uplynulém týdnu na nové rekordy. Hlavní index amerických akcií S&P 500 dokázal na týdenní bázi posílit pošesté za sebou, což je nejdelší série za devět měsíců. Za celý týden posílil o 1,6 %, Dow získal 1,3 % a Nasdaq Composite přidal dokonce 1,7 %.

Trhům pomáhají hlavně náznaky, že Fed nebude zřejmě nijak rychle ukončovat QE. "Uplynulý týden lze nejlépe charakterizovat heslem 's QE na věčné časy'. S QE1 začal Fed v roce 2008. Nyní probíhá QE3 a zřejmě bude delší, než kdokoli předpokládal. Začátek postupného omezování programu se z letoška odsune na později. Trhem tak může pořádně zatřást asi jen Washington, kde se v lednu (nebo až v únoru) začne řešit odsunutý problém s dluhovým stropem. To je za osm týdnů. Čas na zamyšlení, jak včas zajistit své pozice," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Odpovědi na otázku, co udělá Fed, tak budou z trhem hýbat nejvíce i v příštím týdnu. Projevy má hned několik členů Fedu včetně dosluhujícího šéfa Bena Bernankeho. Kandidátka na novou šéfku Fedu Janet Yellenová ve čtvrtek ve slyšení před senátním výborem bránila krajně uvolněnou měnovou politiku v zájmu podpory ekonomiky. Dala najevo, že Fed bude v podpůrných nákupech dluhopisů pokračovat, dokud ekonomika a trh práce plně neoživí.

Ve středu bude zveřejněn velice očekávaný zápis z jednání FOMC na konci října. "Budu čekat na náznak, že Fed uvažuje o přiblížení termínu pro zvyšování úroků. To by byl důkaz, že se s omezováním QE ještě vážně počítá v brzké době," říká Barry Knapp z Barclays Capital.

Po říjnovém zasedání FOMC akcie propadly, protože Fed zahrnul do prohlášení větu o obavách z úvěrových podmínek. Trhy to interpretovaly jako náznak, že ukončování QE může začít dříve. Podle Knappa i většiny dalších analytiků to však letos již nebude. "Dočkáme se toho až příští rok. Směřujeme ale k nevyhnutelnému," uvedl Knapp.

To, jak bude trh číst vyjádření přicházející z Fedu, každopádně rozhodne o dalším vývoji cen akcií.

5 nesmyslů o Fedu 5 nesmyslů o Fedu Všichni upírají zrak na Fed. Americká centrální banka má obrovskou moc a její kroky ovlivňují ...

Dosavadní vývoj však vzbuzuje zatím spíše pozitivní reakce. Thomas Lee z JPMorgan, jeden z tradičních optimistů mezi akciovými stratégy, ve čtvrtek zvýšil svůj cíl pro index S&P 500 na konec letošního roku na 1 825 bodů z původních 1 775 bodů. Považuje momentum trhu za velice dobré a očekává revize výhledů ziskovosti amerických firem směrem vzhůru. "Rizikem je právě negativní překvapení v oblasti měnové politiky, a to spíše v USA než v Evropě," napsal klientům Lee.

Pokud bude růst cen akcií pokračovat, přiblíží se indexy již brzy významným psychologickým úrovním. Dow má blízko k 16 tisícům bodů, S&P se pohybuje těsně pod hladinou 1 800 a Nadaq se blíží 4 tisícům bodů. Podle analytiků mohou indexy v nastoleném trendu pokračovat a tyto úrovně prorazit. "Někteří investoři stále čekají, až bude vhodná doba nastoupit do trhu. Naopak ti, kteří drží krátké pozice, teď trpí. Budou své krátké pozice uzavírat," myslí si Todd Salamone z Schaeffer's Investment Research.

Zveřejněna budou i důležitá data. O síle ekonomického oživení napoví ve středu maloobchodní tržby (očekávaný růst o 0,1 %), naopak inflace by měla zpomalit na 4leté minimum 1 %.

Doznívá také výsledková sezóna. I v rámci ní bude pozornost zaměřena na maloobchod. Výsledky zveřejní třeba Home Depot, Best Buy nebo J.C. Penney. "Minulý týden svými výsledky trhy rozjařila Macy's. Lidé měli strach ze špatných vánočních tržeb, nyní ale říkají, že by to nemuselo být tak špatné," říká Eric Kuby z North Star Investment Management Corp. Očekávané výsledky firem v příštím týdnu si prohlédněte ZDE.

Z 463 firem z indexu S&P 500, které už zveřejnily výsledky, jich 75 % překonalo odhady analytiků. Zisky se zvýšily o 4,9 % a podle odhadů sebraných agenturou Bloomberg porostou v posledním kvartálu o 5,8 %.

5 dividendových akcií, do kterých se vyplatí investovat 5 dividendových akcií, do kterých se vyplatí investovat Koho dnes zajímají dividendy, když na S&P 500 pokračuje nekončící rally?! Po dividendových titulech se ... Zisky amerických firem v rámci cyklu na vrcholu? Shillerovo P/E jako argument pro překoupenost akcií je nesmysl Zisky amerických firem v rámci cyklu na vrcholu? Shillerovo P/E jako argument pro překoupenost akcií je nesmysl Takzvané Shillerovo P/E je často používané jako argument, že jsou akcie výrazně nadhodnocené. Domnívám se, ... Amerika je lapena v pasti QE. Na oživení si ještě počkáme Amerika je lapena v pasti QE. Na oživení si ještě počkáme Šéf Fedu Ben Bernanke vyvolal poprask na dluhopisových trzích, když v červnu naznačil, že by ... Vladimír Pikora (Next Finance): Rekordní ceny akcií jsou jen maskovanou inflací. Stavím na tom nyní všechny své investiční strategie Vladimír Pikora (Next Finance): Rekordní ceny akcií jsou jen maskovanou inflací. Stavím na tom nyní všechny své investiční strategie Současný hospodářský růst je do značné míry iluzí. Po odečtení dopingu od centrálních bank zůstane ...
reklama
reklama