12 investičních doporučení na rok 2014

12 investičních doporučení na rok 2014

| redakce

Fráze, že historické výnosy negarantují výnosy budoucí, je už tak "omletá", že dočista ztrácí význam. Přesto se na ni vyplatí pamatovat, až budete promýšlet investiční strategie na příští rok.

Asi nikdo nečekal, že bude letošek tak dobrý pro akciový trh a tak špatný pro dluhopisy. Rok 2014 by ale měl být jiný - investoři mohou plánovat příští rok bez mrazení po zádech při pomyšlení na hrozící fiskální útes, i když washingtonské rozpočtové bitky budou nejspíše pokračovat. Akciové býky budou znepokojovat pravděpodobné utahování politiky Fedu a obavy z přehřívajícího se trhu, který nyní trhá rekordy. Jak tedy příští rok investovat?

1. Zaměřte se na investice, z nichž plyne hotovost

Letos došlo k více než 100miliardovému odlivu z dluhopisových fondů. Přitom podílovým fondům zaměřeným na dluhopisy s vysokým výnosem (patří sem i takzvané junk bondy) se v dobách silné ekonomiky zpravidla daří. Vzhledem k nejistému výhledu sazeb většina stratégů radí zůstat v krátkodobých až střednědobých dluhopisových fondech (hledejte fondy s krátkou průměrnou splatností bondů).

2. Připravte se na slabší dolar

Letos se držel dolar na poměrně stabilní úrovni, mělo by ale dojít k obnovení dlouhodobého oslabujícího trendu. Pomalá ekonomika a prostředí stále velmi nízkých sazeb bude nahrávat slabosti dolaru, komoditním investicím a akciím firem, kterým plynou tržby ze zahraničí.

3. Rebalancování s ohledem na současné trendy

Analytici z investiční společnosti Vanguard radí, aby se základní portfolio skládalo z 60 % akcií a 40 % dluhopisů, s vyšším podílem akcií, čím déle máte do penze. "S nejistým výhledem sazeb je potřeba snížit průměrnou splatnost u 40% dluhopisového podílu," vzkazuje hlavní akciový stratég S&P Capital IQ Sam Stovall.

4. Zkuste sázky na základě sezónnosti

Využití sezónních vzorců může zajistit vyšší zisky. Konec roku bývá na akciovém trhu silnější než období mezi květnem a říjnem. "Neznamená to vyloženě 'Sell in May and go away', spíše jen agresivnější strategii pro zimu a jaro s nadvážením sektoru spotřebního zbytného zboží, průmyslu a materiálů. Defenzivu zvolte na léto a podzim s farmaceutickými firmami a sektorem spotřebního nezbytného zboží. Strategie dlouhodobě přináší vyšší výnosy ve srovnání s pasivní investicí do S&P 500 (od roku 1945 13 % vs. 6,7 % u S&P 500).

5. Buďte světoví, když diverzifikujete

"Když neinvestujete globálně, ale jen do amerického trhu, připravujete se o důležitou diverzifikační příležitost," říká Maria Bruno, analytička z Vangurad. Za důležité to považuje také Jonathan Lewis, šéf investic v Samson Capital, obzvláště v době, kdy americký rozpočet zatížený dluhy může USA přivodit zhoršení úvěrového ratingu. "Snažte se diverzifikovat do zemí se zdravým hospodařením a dobrými vládami," doporučuje Lewis.

6. Hledejte zavedené světové firmy, které jsou podhodnocené

Bill Mann, šéf investic v Motley Fool Asset Management, doporučuje hledat hodnotu u silných světových značek, které mají malou expozici na americké ekonomice. Zmiňuje Adidas, který se mu zdá na základě odhadu zisků podhodnocený. Podle dat S&P Capital Reports je růst zisků firmy v příštím roce projektován na dvojnásobek zisku podobně oceněného konkurenta Nike.

  • 1
  • 2
reklama
reklama