Expertní tipy na prosinec a úvod roku 2014: Jak na akcie, zlato a další aktiva? Pozor na módní výstřelky, ale i na staré známé jako frank

| Roman Chlupatý

Realizujte zisky a nechte trhy (i hlavu) trochu vychladnout. I to radí investiční odborníci před koncem roku. Shodují se, že alfou a omegou dalšího vývoje bude chování velkých centrálních bank, zejména Fedu. To by mělo hrát do karet amerických akciových trhů a zlata, které je pojistkou pro případ, že se domeček z levných peněz začne sypat. U některých technologických titulů nebo třeba ropy naopak oslovení experti doporučují opatrnost.

Kde začít s úklidem portfolia?

Anketa: Michala Moravcová

Michala Moravcová (BOSSA): Na konci roku tradičně mnohé věci zpětně přehodnocujeme a přepočítáváme. Měli bychom si najít čas i na své portfolio a zvážit, zda je jeho struktura stále optimální. Často se stane, že v průběhu roku nakupujeme aktiva, jež vynášejí a jsou v růstovém trendu, méně atraktivní nástroje opomínáme. Na konci roku můžeme zjistit, že portfoliu chybí diverzifikace, nebo že jeho struktura již není v souladu s naším rizikovým profilem, a je potřeba to dát do pořádku.

Jan Prachař

Jan Prachař (Bank Gutmann): Rozhodně bych radil nedělat žádná ukvapená rozhodnutí. Většina investorů prodělává na tom, že prodává, když trhy silně oslabují, a naopak nakupuje při prudkém růstu. Před jednorázovou inventurou proto dávám přednost pravidelnému sledování trhů a dodržování investičního plánu. Je potřeba zachovat chladnou hlavu a investiční disciplínu a nepanikařit v případě náhlých výkyvů trhů.

David Brzek

David Brzek (Fio banka): Přestože historicky bývá přelom roku pro akcie úspěšný, domnívám se, že po téměř 30% růstu amerických indexů přichází čas realizovat zisky a nechat trh (a vlastní hlavu) trochu vychladnout.

Čemu se nyní raději vyhnout?

Michala Moravcová: Nevěřím ropě. Situace na Středním východě není vyřešená, a nepříjemná volatilita a nepředvídatelné výkyvy cen proto budou typické I v roce 2014. Dále nefandím švýcarskému franku, protože hrozba rozpadu eurozóny a poptávka po bezpečných přístavech už není aktuální. Důvodů pro nákup franku tedy bude ubývat. Navíc zemi trápí deflace, takže centrální banka bude preferovat oslabení měny. A do třetice nevěřím japonskému jenu, protože si myslím, že japonská centrální banka může příští rok zvýšit objem měnového uvolňování, což by tamní měnu dále oslabilo.

Aleš Tůma

Aleš Tůma (Partners): Zaprvé, nelíbí se mi Čína. Navzdory obnovenému optimismu je totiž její ekonomika taková Pandořina skříňka, ve které se může skrývat ledacos. Zadruhé, radím vyhnout se evropské periferii. Španělský růst HDP se nějakým zázrakem vyškrábal nad nulu, takže agentury píší o oživení. S 26% nezaměstnaností je to ale zatím spíše taková zombie-ekonomika. A zatřetí, radím opatrnost v případě "horkých" sektorových tipů, jako je třeba 3D tisk. Jistě, může to být dobrý nápad, ale nesázel bych na něj čtvrtinu portfolia.

David Brzek: Obecně bych se zbavoval přehřátých akcií, které se vezly na vlně optimismu a vyhřívaly se na výsluní popularity investorů. Ať už nabízejí jakkoli zajímavý potenciál, po tak výrazném zhodnocení stojí za to realizovat zisky a nepodstupovat riziko výrazné korekce. Příkladem takových titulů jsou Priceline.com (letos zhruba +90 %), 3D Systems (+140 %) nebo Tesla Motors (+310 %).

Na co aktuálně sázíte?

Markéta Šichtařová

Markéta Šichtařová (Next Finance): Podle mě mají před sebou obstojnou budoucnost drahé kovy, konkrétně zlato. Jako jsem v roce 2008 tvrdila, že se cena zlata musí propadnout – ono to dlouho nepřicházelo, ale nakonec to přišlo –, tak si nyní myslím, že má před sebou zlato několikaleté slušné období. To samé podle mě platí i pro další drahé kovy.

Michala Moravcová: Věřím zlatu, protože Fed v čele s novou šéfkou Janet Yellenovou bude ještě dlouho pumpovat peníze do americké ekonomiky. Nákupní horečku ale může srazit nízká inflace. Dále se mi líbí akcie, měnová politika v USA bude nadále expanzivní, a to i v případě, že by došlo ke snížení měsíčního objemu odkupu dluhopisů; Fed na trhu bude stále. Zatím tedy nízká inflace, nízké úrokové sazby a zlepšující se výkonnost globální ekonomiky mluví v prospěch růstu cen akcií. A věřím také britské libře, ostrovní ekonomika totiž nastoupila cestu postupného důvěryhodného oživení dlouhodobějšího charakteru.

David Brzek: Líbí se mi akcie maloobchodních řetězců. Spotřebitelská důvěra v USA je vysoká, poslední statistiky o maloobchodních prodejích vyznívají pozitivně a předvánoční prodeje mohou být silné. Zajímavé jsou také akciové indexy trhů BRIC (ETF s označením BKF), s možnou korekcí na vyspělých trzích se totiž bude pozornost obracet na trhy, které jsou relativně levnější. A nakonec se mi líbí zlato, potažmo těžaři zlata (ETF označený GDX), přestože je poptávka po kovu na několikaletých minimech. Zlato si totiž nadále udrží status uchovatele hodnoty.

reklama
reklama