Akcie a ekonomika: Optimistická propaganda v opozici k nepříjemné realitě

| redakce

Pokud se rádi zabýváte grafy, čtěte dál. A pokud ne, nebojte se - čtyři nabízené obrázky pochopí i děti ze základní školy.

Podíl zaměstnaných Američanů se po krizi ustálil poblíž minim za několik desítek let.

Podíl zaměstnaných v USA
Podíl zaměstnaných v USA

Druhý graf je velice podobný, pokud jde o samotnou křivku. Ve stejné době (od března 2009) probíhá mohutná akciová rally. Má jedinou chybu - pohánějí ji nově natištěné peníze z Fedu. Ceny akcií vyjádřené v aktuální bilanci americké centrální banky mají k historickým maximům hodně daleko. Jsou dokonce na podobných minimech jako zaměstnanost.

Podíl amerických akcií a bilance Fedu
Podíl amerických akcií a bilance Fedu

Za peníze si koupíte leccos. Americký HDP je vyšší než před krizí. Tento graf má rád například prezident Barack Obama - něco jako svůj ekonomický úspěch ukazovat musí. Podobně rád ukazuje křivku vývoje celkové míry nezaměstnanosti.

HDP USA (v miliardách USD)
HDP USA (v miliardách USD)

Americká ekonomika jako celek ale bledne závistí, když by se měla srovnávat se skutečným vítězem krize - americkými firmami. Jejich zisky dávno překonaly předkrizové maximum, problém ovšem tkví v tom, že profitabilita z velké části narostla díky škrtání nákladů, včetně těch na zaměstnance. Bohatí bohatnou, chudí chudnou. Vítejte v USA roku 2013!

Zisky amerických firem (v miliardách USD)
Zisky amerických firem (v miliardách USD)

Zdroj: Zero Hedge

reklama
reklama