Tři těžké váhy o vývoji trhů: Jsme v pasti

| redakce

Marc Faber tvrdí, že jsou trhy a ekonomika v horší situaci než v roce 2008. Jim Rogers varuje před omezováním kvantitativního uvolňování a říká, že Fed dělá velkou chybu. Larry Summers prohlašuje, že se americká centrální banka ocitla v pasti.

Rogers: Centrální banky dělají velkou chybu

Centrální banky nechávají trhy plavit na velkém umělém moři likvidity. Až vyschne, všichni za toto šílenství zaplatíme. Nejvíce ohrožené jsou podle Jima Rogerse země, které svůj obchodní deficit financují vypůjčenými penězi. Paří mezi ně Indonésie, Indie nebo Turecko. Fed však s ukončováním podpory QE jen tak nezačne, nejspíše až v roce 2015. Centrální banky prý dělají velkou chybu, nemá však smysl stavět se na trhu proti nim a nově tištěným penězům.

Summers: Fed toho příliš nezmůže

Fed snížil sazby na nulu, ale přesto USA zažívají jen pomalé oživení. Podle Larryho Summerse, o kterém se mluvilo jako o kandidátovi na šéfa Fedu, je hlavní problém to, že přirozená úroková míra (při které zajistí investice a úspory plnou zaměstnanost) je v současnosti záporná. Fed nemůže snížit sazby pod nulu, protože by lidé peníze shromažďovali doma. Dostal se tak do pasti a vliv jeho politiky je omezený. Banka místo toho začala tisknout peníze, i tak ale přirozená úroková míra zůstává v záporu. Zbraně na boj s případnou další krizí jsou pryč, a na dlouho.

Faber: Jsme na tom hůře než v roce 2008

"Úvěrový boom v zemích, jako je Čína, dostal světovou ekonomiku do horší pozice, než v jaké byla v roce 2008," tvrdí investor a známý pesimista Marc Faber. "Jestli předešlá krize byla úvěrovou krizí, tak teď je úvěrů v poměru k velikosti ekonomiky ještě více," říká. Odvolává se na studii Banky pro mezinárodní platby, podle které je objem úvěrů ve vyspělých zemích o 30 % vyšší než v roce 2007.

reklama
reklama