Josef Beneš (AKAT): Věřím americkým akciím. Neexistuje fundamentální důvod, proč by se jim nemělo dařit

| Jan Sochor

Podle šéfa Asociace pro kapitálový trh (AKAT) Josefa Beneše je pro český trh teď nejdůležitější stabilita. Přestože si AKAT v minulosti stěžoval na to, že daň z dividend nebyla zrušena, je se současným stavem zdanění a další legislativy spokojen s tím, že nejdůležitější je, aby nepřišly další změny. Zavedení tříletého daňového testu má podle něj i velké výhody. Osobně věří investicím do amerických akcií, největší růstový potenciál vidí v Asii.

Josef Beneš
Josef Beneš

Byl zaveden tříletý časový test u zdanění výnosů z investic, schváleno naopak nebylo zrušení daně z dividend. Je to pro český kapitálový trh problém?

Chceme prosazovat stabilitu toho, co je. Sebehorší změna, která nějakou dobu vydrží, je lepší než skvělé rozhodnutí, které za půl roku nebude platit. Takže na prvním, druhém, třetím a čtvrtém místě chceme prosazovat stabilitu, a potom provázanost nového zákona o investičních společnostech a investičních fondech a občanského zákoníku.

Takže prodloužení časového testu vám už nevadí?

Co se týče retailových fondů, jde většinou o drobnější investice. Přidaná hodnota u takovýchto druhů investic spočívá v nastavení vhodného scénáře podle profilu klienta, který funguje. Z tohoto hlediska jsou správné diskuze, které vedly k tříletému daňovému testu. Úspory, které by měly jít do investic na stáří nebo auto, nejsou na půl roku. Tři roky jsou ideální, aby si člověk uvědomil, že jde o investici na delší dobu. Jsem rád, že se nám to podařilo stáhnout z 5 let – to už je na ČR moc.

Češi se ale do investování příliš nehrnou. Jak to chcete změnit?

Z fondů odplynulo hodně miliard. Česká republika má ale dlouhodobou udržitelnost retailových fondů. I po krizi se dlouhodobě pohybujeme v celkové sumě ve fondech kolem 260 miliard Kč. To, že by domácnosti v ČR nějak výrazně vytvářely poptávku, že by tady byl růst o 20, 30 %, je ale nereálné. Na druhou stranu, banky se budou, zvlášť pokud budou sazby ještě dlouho nízké, přesouvat do poradenského byznysu. Budou vytvářet zajímavé příležitosti pro domácnosti. Ale nebudeme určitě cílit na nějakých 400 miliard Kč. Bude to několik miliard každý rok.

Jaké investice lidé vyhledávají?

Lidé v Česku chtějí bezrizikový výnos. Ale to není v době nulových sazeb možné. Vždycky říkám, je to investice, ale investice je riziko. Nemůžete věřit tomu, že střednědobě vám bude v současnosti něco vynášet bez rizika. Alternativou jsou smíšené investice. Teď nemluvím o smíšených fondech, ale o advisory konceptu, kde klient dostane v rámci poradenství nabídku složenou z několika typů instrumentů.

Zajištěné kapitálové fondy mají své místo v pomyslném podstavci investiční pyramidy, ale potom je nutné jít dál do vyšší volatility a rizika. Myslím si, že člověk, který si takto portfolio postaví, je schopen při rozumné volatilitě dosáhnout čistého výnosu kolem 3 %. Problém je, že český investor je depozitní investor. Vlastně nehledá investici, ale alternativu k depozitům. To mohou pomoci změnit nezávislí poradci, kteří, pokud svou práci dělají dobře, přispívají ke kultivaci trhu minimálně stejně jako banky.

Pověst těchto poradců ale není úplně nejlepší.

To skutečně není, ale jako všude v životě je i zde potřeba rozlišovat a neházet všechny na jednu hromadu. Teď pracujeme na produktové kultivaci trhů. Slýchávám od různých klientů informace, že fondy jsou zastaralé, neprůhledné. Od těch samých slyším: "Takové investiční životní pojištění, to je paráda." Přitom transparentních životních pojištění je u nás málo. Lidé vůbec nevědí, co kupují, a tvrdí, že tomu rozumí. A právě investiční životní pojištění vzhledem k obrovským provizím prodávají hlavně nezávislí poradci. Pokud se toto změní, začnu věřit, ze mohou trh kultivovat.

Jak je k tomu přinutit?

Není na AKAT, aby někoho k něčemu nutil. Vždyť my nedisponujeme žádnými donucovacími prostředky. Chceme poukazovat na některé velké nešvary a produkty, které se k nám dostanou na stížnost. (Když je vidím, často vůbec nechápu, že něco takového někdo může nabízet.) A alespoň nějakou silou pracovat na tom, aby docházelo k regulaci těchto společností. Je to teď o tom vysvětlování klientům, co jsou vlastně investice, ale to řada poradců nebere v potaz, protože ty jejich sítě jsou hladoví vlci, které je potřeba uživit. A když je neuživíte, tak sežerou vás.

Mluvili jsme o nízkých sazbách. Jak dlouho podle vás zůstanou v ČR nízké?

Myslím si, že HDP půjde v příštím roce mírně nahoru. Neočekávám, že by mělo dojít k razantnímu zvyšování úrokových sazeb. Podle mne se v průběhu roku 2014 posunou dvakrát o 25 bazických bodů nahoru. To je taková kosmetická úprava, která se na depozitech rozhodně výrazně neprojeví.

Kde podle vás budou v následujících měsících ty nejvýhodnější investice?

Jestli je někde region, který je zajímavý a prorůstový, jsou to asijské země. Moc bych nevěřil emerging markets ve střední Evropě a Latinské Americe.

Myslím si, že velmi zajímavý může být – je to spekulativní záležitost – vývoj v USA. Americká ekonomika vykazuje fundamentálně dobrá čísla. Číhá tam sice stále dluhový strop a státní výdaje, ale to je jediný důvod, proč by neměly americké akcie dobře "performovat". Pokud se to podaří na začátku roku vyřešit, bude to důležitý impulz, přestože americké akcie jsou letos hodně vysoko. Asi se v roce 2014 nevyhneme korekcím, ale solidní fundament stále zůstává. Pro mě osobně je Amerika – a už to historicky prokázala, když sleduji všechna historická období od Thomase Jeffersona až po krizi 2008 – země, která si vždycky dokáže sama pomoci.

Co omezení QE Fedem, to by nemohlo trhy zbrzdit?

Zbrzdit ano, ale o to nejde. USA dokáže dluhovou službu ufinancovat. Ekonomika na to má, je silná. Trochu se tam plete politika. Ale co se týče fundamentů, je to v pořádku, já osobně tam investuji. Je pravda, že americké akcie už jsou poměrně drahé. Ale očekávání jsou ještě vyšší a já tomu poměrně věřím, minimálně tam vidím stabilitu.

Co Evropa?

Evropa je úplně mrtvá. Říkalo se sice, že se finance přesunují z USA do Evropy, ale já si myslím, že Amerika problém prostě nemá a peníze tam zůstanou.

reklama
reklama