Pár dobrých důvodů, proč si teď nechat v ruce hotovost

| redakce

Do amerických podílových fondů v posledních týdnech přitéká hodně peněz, týden od 23. října byl v tomto smyslu "úspěšnější" než kterýkoli týden roku 2007. Akcie jsou na rekordech a trh s IPO ožívá.

Hotovost na prvním místě: V současnosti nesmysl?

S úrokovými mírami a inflací na současné úrovni máte s držbou hotovosti téměř jistotu, že utrpíte ztráty. Jejím smyslem ale není dosažení výnosů. Hotovost může být nedocenitelná i v případě, že je výnos po započtení inflace negativní.

Díky hotovostnímu polštáři můžete udělat to, co je pro investory bez něj takřka nemožné - zainvestovat ve chvíli, kdy výraznější korekce nebo medvědí trh srazí dolů ceny aktiv. Dříve nebo později k poklesu dojít musí, investorům se pak otevře celá škála příležitostí ke koupi kvalitních akcií za pakatel.

"Existují horší věci než drobné ztráty na hotovosti po odečtení inflace," tvrdí portfoliomanažer Dowe Bynum z fondu Cook & Bynum, "například investovat velké peníze do nadhodnocených špatných byznysů. To může mít pro váš kapitál mnohem ničivější důsledky než negativní výnos z hotovosti."

Dowe Bynum a jeho kolega Richard Cook již údajně déle než rok nejsou schopni najít novou akciovou pozici, kterou by přidali do portfolia. Hotovost se vyšplhala na 43 % aktiv jejich fondu oproti 26 % v roce 2011.

Po započtení krátkodobých korporátních a zahraničních vládních dluhopisů drží jiný fond - IVA International Fund - zhruba 40 % svých 3,3miliardových aktiv v hotovosti a jejích ekvivalentech. "Na takovou úroveň hotovosti se dostaneme zřídkakdy," říká Chuck de Lardemelle, portfoliomanažer IVA, který zatím nechce současné tržní prostředí nazývat bublinou, nicméně na akciovém trhu vidí již jen málo nákupních příležitostí a také ostatní typy investic považuje za relativně drahé.

Abhay Deshpande, portfoliomanažer First Eagle Global a First Eagle Overseas, má ve svých fondech také nadprůměrné množství hotovosti - zhruba 21 %. Zdůrazňuje, že vysoké hotovostní rezervy nejsou strategií časování trhu. Na akciových trzích na celém světě šlo podle jeho slov "vše nahoru", takže jeho tým bude držet hotovost do chvíle, než bude opět dostatek příležitostí.

Portfoliomanažeři vydělávají na poplatcích ze všech aktiv, která jejich fond spravuje, i kdyby většina z toho byla hotovost. Jakýkoli profesionální nebo drobný investor s méně než 100 % v akciích by těžko doháněl akciový trh. Mnozí portfoliomanažeři mají tendenci navyšovat expozici v hotovosti v době poklesu cen akcií, kterou "spotřebovávají", když ceny rostou. To je opak toho, co by měli dělat hodnotoví investoři.

Nicméně pojištění proti požáru také pořizujete před tím, než začne hořet, ne až potom. Stejně tak je rozumné navýšit podíl hotovosti dříve, než půjde trh dolů.

Nemáte už větší expozici na akciovém trhu, než jste původně plánovali?

Vraťte se ke své původní strategii a držte alespoň nějaké prostředky v hotovosti. "Lidé pohlížejí na cash jako na nudnou obtěžující investici," říká Steven Romick, manažer FPA Crescent Fund. "Hotovost je ale vzácnou komoditou, když ji ostatní nemají a vy ano. Můžete ji nechat 'pracovat' a vydělávat, kdykoli se objeví příležitost."

Po roce 1929 ceny akcií klesly téměř o 90 %. Benjamin Graham, průkopník investiční analýzy, tehdy napsal, že lidé, kteří mají odvahu, mnohdy nemají peníze. Naopak ti, kdo peníze mají, často postrádají odvahu, aby nakupovali akcie "ve slevě".

Jinými slovy, investor, který má odvahu, ale nedostatek hotovosti, je stejně bezmocný jako někdo, kdo má hotovost, ale chybí mu kuráž. Je těžké mít odvahu nakupovat akcie, když ceny padají. Vzpomeňte si na roky 2008 a 2009 - nelitujete, že jste tehdy nenakoupili více akcií? Drželi jste se stranou, protože jste neměli peníze, nebo odvahu. Nebo snad obojí?

Zdroj: WSJ

reklama
reklama