Supermedvěd Marc Faber překvapil: Vsaďte na Evropu. Bubliny jsou ale všude, dodává po svém

Supermedvěd Marc Faber překvapil: Vsaďte na Evropu. Bubliny jsou ale všude, dodává po svém

| redakce

Evropské akcie podle investora Marca Fabera překonají americkou burzu a rozvíjející se trhy.

"V současnosti se Evropa zvedá a daří se jí lépe než USA. Byl bych však opatrný ohledně nákupu akcií jako celku. Všechno už příliš posílilo, býci jsou všude," říká Faber. Zároveň však dodal, že se mu líbí investice do vybraných evropských firem, které mají mezinárodní byznys. "Jejich návaznost na Evropu není tak velká, generují tu jen 40 až 50 % tržeb," řekl Faber.

Faber uvedl, že sám vlastní akcie telekomunikačních společností, síťových služeb a velkých švýcarských firem. Odkryl také, že drží desetileté americké státní dluhopisy a přikupuje zlato.

Pán bublin

Nebyl by to ale Faber, kdyby nezopakoval, že vidí na trzích řadu bublin. "Vidím bublinu ve všem, co souvisí s finančním sektorem. Je tu bublina na dluhopisech, bublina na akciích. Finanční sektor tvoří velké procento světového HDP. Je tu obrovská dluhová bublina. A roste," řekl Faber.

Faber také prohlásil, že vznikla velká bublina v sektoru pro nejbohatší klientelu. "Myslím tím luxusní zboží, umění nebo diamanty," upřesnil Faber.

Nástup Janet Yellenové do čela Fedu podle něj povede jen k dalším bublinám. "S tou sbírkou holubičích profesorů ve Fedu může být současný program nákupu dluhopisů ještě navýšen. Nikoli zastaven, ale navýšen!" prohlásil Faber. "Akcie jsou už teď nadhodnocené, ale mohou být nadhodnocené ještě více," varoval.

Připomněl také, že Nasdaq byl nadhodnocený už v roce 1999, ale trvalo až do roku 2000, než přišel krach. Faber také řekl, že hodnotu vidí v současnosti hlavně v těžařských společnostech, především v těch, které těží drahé kovy.

Zdroj: CNBC

reklama
reklama