10 věcí, které jsem se naučil, když jsem obchodoval miliony dolarů

10 věcí, které jsem se naučil, když jsem obchodoval miliony dolarů

| redakce

"Denní obchodování (daytrading) je skvělou prací ve dnech, kdy uzavíráte jeden ziskový obchod za druhým, a tou nejhorší ve dnech, kdy se potápíte stále hlouběji do červených čísel," říká známý portfoliomanažer z investiční společnosti Formula Capital James Altucher. Bez ohledu na tyto extrémní výkyvy se však jedná o práci, která vás toho nejen o financích naučí více než kterékoli běžné zaměstnání.

"Dennímu obchodování jsem se věnoval léta a dnes se sám divím, že jsem touto životní kapitolou prošel takřka bez úhony," praví americký burzovní guru a známý podnikatel. "Mezi lety 2001 a 2004 jsem denně zobchodoval aktiva v hodnotě 40 až 50 milionů dolarů a ne vždy jsem byl stoprocentně úspěšný."

Altucher však na toto období nevzpomíná jen ve spojení s penězi. "Samozřejmě jsem se naučil spoustu nového o daytradingu, kromě toho jsem se ale dozvěděl také hodně o sobě. Zjistil jsem své přednosti, limity i to, jak se chovám v krizových a stresových situacích." Jaká dalším tajemství vám daytrading dokáže odhalit?

1. Budoucnost je nepředvídatelná

Nejen v obchodování, ale i v běžném životě nevěřte nikomu, kdo tvrdí, že přesně ví, co se stane za týden, měsíc nebo rok. Deset let můžete žít ve šťastném vztahu se svou partnerkou nebo partnerem, ale druhý den můžete mít na stole žádost o rozvod. Můžete pravidelně sportovat, dodržovat zdravou životosprávu, ale jednoho dne vám lékař při rutinní prohlídce sdělí, že trpíte nevyléčitelnou nemocí.

"Snažit se předpovědět budoucnost nemá smysl. I kdybyste to dokázali, nijak byste si tím neprospěli," říká Altucher. Zkuste si například představit situaci, kdy byste předem věděli, že se váš partnerský život deset let po svatbě zcela zhroutí. Myslíte si, že byste se ke svému protějšku chovali během oněch deseti let galantně? Chtěli byste s ním vůbec žít, kdybyste věděli, že se vaše životy brzy rozejdou? Většina lidí jistě ne. Přitom nikdy nevíte, co spolu můžete prožít a jak vás to pro další osobní nebo profesní život může obohatit.

2. Naděje není strategie

"Když se ocitnete v situaci, ve které jediným důvodem, proč byste neměli zažít fatální neúspěch, je vaše víra, že nakonec celá situace dopadne dobře, je něco špatně." Jako klasický příklad Altucher uvádí plány na svatbu pod širým nebem. "Rezignovat na záložní řešení v podobě krytých prostor s vírou, že počasí bude na vaší straně, se nemusí vyplatit. Zákon schválnosti se v takovém případě rád postará o to, že budete muset směnu snubních prstýnků odložit na pozdější termín."

Víra v dobrý konec je bezesporu dobrá věc, na druhou stranu ale nesmí být tím jediným, o co se můžete opřít. Člověk by měl za každé situace zůstat nohama pevně na zemi a pamatovat na to, že štěstí přeje připraveným.

3. S rizikem lze aktivně pracovat

Někteří lidé riziko milují a jsou ochotni hrát vabank, někdo naopak není ochoten riskovat vůbec. "Když jsem s daytradingem začínal, byl jsem tak vystrašený, že jsem pozice uzavíral okamžitě poté, co jsem se dostal do minimálního zisku," vzpomíná Altucher. Vrcholným uměním každého tradera je cílené využívání strategie sloužící k maximalizaci zisků a minimalizaci ztrát, což je na první pohled poměrně jednoduché, ale ve skutečnosti velmi složité.

Při tradingu se podle Altuchera v některých případech můžete inspirovat i "risk managementem" z každodenního života. "Pokud do práce jedete autem a v polovině cesty zjistíte, že jste doma nechali řidičák, dodržujte více než kdy jindy dopravní předpisy. Když na sebe nebudete zbytečně upozorňovat, riziko, že si vás všimne policejní hlídka, snížíte na minimum."

4. Život je jedno velké hledání

"V e-mailové schránce nacházím poměrně často žádosti o radu, jak získat práci svých snů," říká Altucher. "Když jsem se snažil získat peníze na daytrading, oslovil jsem kolem tisícovky lidí. Když jsem začínal podnikat na internetu, oslovil jsem s nabídkou spolupráce desítky firem, a poté, když jsem se své internetové aktivity snažil prodat, mě odmítl dokonce i Google," vzpomíná.

To samé se děje i v soukromém životě. Za životního partnera si s největší pravděpodobností také nezvolíte člověka, se kterým jste byli na svém prvním rande. A stejně jako v osobním životě budete muset i na pracovním trhu vyvíjet značnou snahu, aby vše dopadlo přesně podle vašich představ. "S prvním neúspěchem nevěšte hlavu. Pracovní trh je obrovský a nikdy nemůžete vědět, která cesta vás k vysněnému cíli dovede nejrychleji. Když o svém směřování budete mít pochybnosti, vzpomeňte si, že všechny cesty vedou do Říma."

5. Je potřeba umět říkat "ne"

Obchodování přináší nejen zisky, ale i ztráty. Daytrader, který by uzavíral pouze ziskové obchody, neexistuje, a tak základní pravidlo říká, že je důležité, aby objem ziskových obchodů převážil objem těch ztrátových. Pokud je evidentní, že energii vynakládáte zbytečně a že nakonec stejně prohrajete, řekněte bez váhání "dost". Jste-li přesvědčeni, že se váš byznys dostal do slepé uličky, vězte, že hlavou stěnu neprorazíte, byť se budete snažit sebevíc.

Lidé plýtvání časem a energií často ospravedlňují tím, že přece nedovolí, aby všechna jejich dosavadní práce přišla vniveč. "Takovému uvažování nedejte šanci. Uvědomte si, že čas, který promrháte zachraňováním něčeho, co zachránit nelze, můžete využít daleko efektivněji," radí Altucher.

  • 1
  • 2
reklama
reklama