Letošní rally je taková "céčková"

| redakce

V rámci indexu S&P 500 letos posilují všechny sektory, býčí trh je až na objemy obchodů opravdu mohutný. Lekci z efektivity ale dávají zbytku trhu akcie, které jsou dlouhodobě hodnocené jako ty nejméně kvalitní.

S&P Capital IQ hodnotí firmy písmeny podle stupně kvality. Nejlepší je známka "A+", nejhorší "C", a to v závislosti na tom, jak konzistentně firmám rostly zisky a dividendy v posledních 10 letech. Průměrnou známkou firem v indexu S&P 500 je "B+".

Právě "céčkové" společnosti (je jich jen okolo 10, například Salesforce.com, Regeneron nebo Micron Technology) svým zhodnocením letos dělají investorům největší radost. Do konce října jejich ceny narostly o 54 %. Celý index za tu dobu neposílil ani poloviční měrou.

Výkonnost akcií z indexu S&P 500 podle kvality v na stupnici S&P Capital IQ (leden až říjen 2013)

Tyto méně kvalitní firmy mají mnohdy minimální mezinárodní expozici, nelze tedy od nich očekávat příliš silnou růstovou reakci ve chvíli, kdy začne silněji růst světová, a především evropská ekonomika. Nyní svým výkonem ovšem strčí celý trh do kapsy.

Až se zhorší nálada na trhu, hledejte bezpečí

Nemělo by to trvat věčně. "Katalyzátorem změny bude obrat na trhu, tedy korekce nebo delší doba poklesu cen akcií," míní Chris Sunderland, portfoliomanažer z Eaton Vance. "Pak se ukáže kvalita v nejlepším světle. Vyšší volatilita, kterou lze čekat při utažení měnových kohoutků ve Fedu, na nějakou dobu zajistí lepší výkonnost kvalitním akciím se zajímavou dividendou a stabilním hospodařením. Přijde klasický útěk do bezpečí."

Mezi kvalitní firmy s hodnocením "A" od S&P Capital IQ patří mimo jiné Coca-Cola, Procter & Gamble, Johnson & Johnson nebo ExxonMobil. Nejvíce je "béčkových firem", jmenujme alespoň Apple, Google, Amgen, Goldman Sachs, American Express nebo Cisco Systems. "Tyto firmy nejsou v portfoliích proto, aby převáděly nějaké psí kusy. Jsou především pojistkou pro případ horší nálady na trhu, i když se jim letos veskrze daří velice dobře," vysvětluje Mike Thompson z S&P.

Co může změnit rozložení sil na burze? Mnozí stále skloňují Fed, další upozorňují na americký fiskální problém. Ať se bude ekonomika USA i ta globální vyvíjet jakkoli, málokdo předpovídá další rok, kdy ceny akcií porostou o 20 a více procent, ne ze současných úrovní. V případě stagnace či mírného poklesu tedy bude mít smysl vsadit na kvalitu - firmy s dividendou, stabilním růstem zisků a větší tržní kapitalizací. Letošní rok je zkrátka výjimečný.

Výkonnost akcií z indexu S&P 500 podle tržní kapitalizace (leden až říjen 2013)
Výkonnost akcií z indexu S&P 500 podle tržní kapitalizace (leden až říjen 2013)

Zdroj: CNBC

reklama
reklama