Sociálně citlivé investování skrze ETF

Sociálně citlivé investování skrze ETF

| redakce

V druhé polovině roku 2011 uvedla UBS na trh čtyři nové burzovně obchodované fondy se speciální investiční strategií. Do portfolia jsou zařazeny společnosti, které se chovají ohleduplně k životnímu prostředí, splňují kritéria sociální odpovědnosti a udržují vyvážené vztahy s třetími osobami (corporate governance).

Do portfolií těchto fondů se nedostanou společnosti, které například testují produkty na zvířatech, podnikají ve zbrojním průmyslu, nadměrně zatěžují životní prostředí, vyrábějí tabákové výrobky či alkoholické nápoje. Pro posouzení toho, zda se jedná o společnost "sociálně odpovědnou", je využíváno až šedesát kritérií.

Fondy od UBS využívají indexy z rodiny MSCI. ETF nabízejí investici do vůdčích světových společností, do akcií firem z Evropy a Blízkého východu, Severní Ameriky a Tichomoří.

UBS-ETF MSCI World Socially Responsible

Podle UBS studie ukazují, že investice do firem, které sledují kritéria trvale udržitelného rozvoje, často nabízejí vyšší výnosy než tradiční investiční strategie. UBS byla prvním poskytovatelem, který se rozhodl využít u svých fondů indexy MSCI Socially Responsible.

Z hlediska regionální alokace získaly v portfoliu fondu nejvyšší váhu akcie společností z USA, dále následují Japonsko, Spojené království, Kanada, Austrálie či Německo. Od svého založení si tento ETF připsal více než 53 %. Za uplynulý rok to bylo necelých 22 %.

Doplňující informace:

ISIN: LU0629459743

Měna fondu: USD

Poplatek za správu: 0,38 %

UBS-ETF MSCI Europe & Middle East Socially Responsible

Na Evropu a Blízký východ se zaměřuje UBS-ETF MSCI Europe & Middle East Socially Responsible. Nejvyšší váhu v portfoliu mají britské akcie (34,6 %), následované německými (12,8 %), francouzskými (11,7 %) a švýcarskými (11,5 %). Od svého založení vydělal fond necelých 50 %. Za uplynulý rok si ETF připsal zhodnocení mírně přesahující 25 %.

Doplňující informace:

ISIN: LU0629460675

Měna fondu: EUR

Poplatek za správu: 0,28 %

Kompletní článek z 13. listopadu najdete na serveru ETFs.cz.

Zdroj: ETFs.cz

reklama
reklama