Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie prodlužují růstovou sérii a rozšiřují arzenál supportů

| Josef Košťál

Čekali jste po třech červených svíčkách (pondělí až středa), že přece jen přijde korekce? Chyba! Opakoval se tradiční scénář, tedy obnovené nákupy, v pátek pak růst na nová historická maxima. Index S&P 500 v uplynulém týdnu posílil o 0,37 %.

S&P 500

Ve středu zveřejněný zápis z jednání FOMC investory trochu překvapil, ale jen na chvíli. Letos mají medvědi prostě smůlu. Supporty, u nichž by mohl případný sestup zpomalit, se množí. Kromě "starých známých" 1 730, 1 750 a 1 770 k nim lze nyní přidat středeční minimum 1 780. Index S&P 500 navíc v pátek poprvé uzavřel nad 1 800. Když příští týden tuto zavírací cenu potvrdí, bude to další přírůstek do sbírky.

V novém týdnu si odpočineme – ve čtvrtek je Den díkůvzdání a další den si mnozí investoři berou dovolenou, obchodování bude zkrácené a mělo by být klidné. Den díkůvzdání patří do býčího sezónního patternu, ale při současné rally o něm nemá význam psát.

S&P 500 - technická analýza
S&P 500 - technická analýza

VIX

Index volatility VIX se drží u svých historických minim. Dokud se na těchto úrovních bude obchodovat, akciový trh může posilovat.

VIX - technická analýza
VIX - technická analýza

Závěr

Silný býčí trend zůstává v platnosti. V týdnu nepřišla žádná silná zpráva, která by současný vývoj ohrozila. Nejzajímavější bylo zjištění, že QE opravdu někdy skončí. Ale stane se to jen tehdy, až bude ekonomika silná. Takové podmínky vyhovují býkům. Opakuji se, ale trhem může pořádně zatřást asi jedině Washington, kde se v lednu a únoru bude řešit odsunutý problém s dluhovým stropem.

reklama
reklama