Evropské akcie jako skvělá sázka na pět let

| redakce

Evropské akcie jsou podhodnocené. Za pět let mohou jejich ceny vzrůst na dvojnásobek a v roce 2014 posílí o 27 %, tvrdí britská banka Barclays.

"Evropské akciové trhy vypadají ve srovnání s ostatními regiony, ostatními aktivy i vlastní minulostí velmi levně," píše Barclays. "Investoři do evropských akcií mají přehnaně vysokou averzi k riziku, ačkoli je krizové prostředí z let 2011 a 2012 pryč. V posledních měsících sice tato averze již trochu klesla, ale tento proces bude pokračovat."

Podle banky je historicky dobrým ukazatelem výkonnosti evropských akcií ukazatel P/B (price to book ratio, cena vůči účetní hodnotě). Současná hodnota 1,82 naznačuje růst na dvojnásobek během pěti let.

"Ukazatel P/B evropských akcií ve srovnání s P/B amerických akcií je na nejnižších úrovních od roku 1975. Do konce roku 2014 by se tak index DJ EuroStoxx 600 měl dostat na 400 bodů, tedy na hodnoty z roku 2007," píše banka.

Srovnání P/B indexů S&P 500 a DJ EuroStoxx 600 za pět let
Zdroj: Bloomberg

Barclays není sama

I další analytici si myslí, že by předpověď mohla bance vyjít. "Pokud nemáte na eurozónu vyloženě medvědí názor (tedy nečeká recesi), je rozumné čekat vyšší zhodnocení evropských akcií," říká Shane Oliver z AMP Capital. Návrat k normálním valuacím by podle něj znamenal růst cen akcií asi o třetinu.

Zatímco americké akcie překonávají rekordy, evropské k nim mají ještě daleko (s výjimkou těch německých a britských, francouzský CAC 40 naopak výrazně zaostává za předchozími vrcholy). DJ EuroStoxx 600 je stále více než 40 % pod svým historickým maximem.

DJ EuroStoxx 600 od roku 2007
Zdroj: Bloomberg

Podle Kita Juckese ze Société Générale je evropské oživení velmi pomalé a existují pochybnosti, zda Evropa může naplnit dlouhodobé odhady růstu. Evropské akcie se obchodují za 11násobek zisků, americké akcie za 15násobek. "Takže potenciál pro růst tu je," říká Juckes.

O Evropu se více zajímají institucionální investoři. Téměř 40 % fondů podle průzkumu Bank of America Merrill Lynch považuje Evropu za nejlepší rozvinutý region. Jen 14 % investorů si myslí, že hlavním rizikem pro rok 2014 je návrat evropských problémů. Více než polovina naopak považuje za riziko politické spory v USA.

Podle HSBC však manažeři fondů o Evropě hodně mluví, zatím tu však své investice nenavyšují. "Nemáme žádná data, která by naznačovala, že by se retailoví investoři nebo fondy nějak agresivně hnali do Evropy," píše HSBC. Podle banky se tak blíží bod, kdy se bude muset zvýšit růst zisků, aby akcie dále posilovaly.

Zdroj: CNBC

reklama
reklama