Burzovní kalendář 25. 11. - 29. 11. 2013

Burzovní kalendář 25. 11. - 29. 11. 2013

| redakce

V novém týdnu budou investoři sledovat, zda americké akcie udrží svůj růst. Podle předpovědí by je do konce roku již nic nemělo zastavit, čeká se totiž předvánoční "Santa Claus rally". V pátek, po svátečním Dnu díkůvzdání, vtrhnou Američané do obchodů na předvánoční nákupy. V Evropě budou zveřejněny inflace a ekonomická důvěra, na pražské burze oznámí výsledky VIG a Orco.

USA

25/11 Pokračující prodeje domů

26/11 Zahájená výstavba a vydaná stavební povolení

26/11 Spotřebitelská důvěra

27/11 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby

27/11 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

27/11 Spotřebitelská nálada

27/11 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

28/11 Den díkůvzdání - trhy jsou zavřené

29/11 Zkrácené obchodování na NYSE

Americké akcie posilovaly sedmým týdnem v řadě. Indexy poprvé v historii zavíraly nad novými "kulatými" hranicemi. Dow ve čtvrtek uzavřel nad psychologickou metou 16 000 bodů (16 009,99 bodu), S&P 500 nad obdobnou hranicí 1 800 bodů uzavřel poprvé v historii v pátek (1 804,76 bodu). Dow za celý týden od 18. do 22. listopadu přidal 0,65 % a prodloužil svoji růstovou sérii na sedm týdnů v řadě. Širší index S&P 500 si za celý týden připsal 0,37 %.

"Silný býčí trend zůstává v platnosti. V týdnu nepřišla žádná silná zpráva, která by současný vývoj ohrozila. Nejzajímavější bylo zjištění, že QE opravdu někdy skončí. Ale stane se to jen tehdy, až bude ekonomika silná. Takové podmínky vyhovují býkům. Opakuji se, ale trhem může pořádně zatřást asi jedině Washington, kde se v lednu a únoru bude řešit odsunutý problém s dluhovým stropem," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Můžeme se tedy dočkat dalšího růstu. Prosinec je pro akcie historicky jeden z nejlepších měsíců. A zdá se, že takzvaná Santa Claus rally trh letos nemine. Index S&P 500 vzrostl od roku 1929 v prosinci průměrně o 1,5 %, index Dow rostl v posledním měsíci v roce průměrně o 1,3 % od roku 1910.

"Trhům došlo, že už letos žádná velká korekce nepřijde. V klidu tak můžeme vstoupit do nejsilnějšího období roku," říká Ryan Detrick z investiční firmy Schaeffer's Investment Research. To naznačuje také index volatility VIX, který se dostal k hodnotě 12 a pohybuje se v mimořádně klidných vodách.

Výsledková sezóna odeznívá a analytici nečekají, že by se měly objevit informace, které by trh do konce roku výrazně ovlivnily. Nečeká se ani, že by Fed začal s ukončováním podpůrných opatření už v prosinci, a uchystal tak trhům nepříjemné překvapení. "Investoři jsou ohledně prosincové změny měnové politiky Fedu skeptičtí. Očekávají, že Fed začne program na podporu ekonomiky ukončovat v březnu," připomíná převládající mínění Andrew Wilkinson, hlavní ekonomický stratég Miller Tabak.

Spekulace o blížícím se utahování kohoutů levných peněz vyvolalo ve středu zveřejnění zápisu z posledního zasedání FOMC, podle něhož by americká centrální banka v případě pokračování pozitivního vývoje ekonomiky mohla zahájit ústup od krajně uvolněné měnové politiky v nejbližších měsících.

Se zcela opačným názorem však na začátku týdne přišla Janet Yellenová, jejíž nominaci na post šéfky Fedu ve čtvrtek odhlasoval bankovní výbor amerického Senátu. Podle ní bude americká centrální banka ve velmi uvolněné měnové politice pokračovat asi ještě dlouho poté, co bude splněn některý ze dvou cílů, které Fed sleduje, tedy stanovená míra nezaměstnanosti nebo inflace.

"Santa Claus rally ovládne zbytek roku," věří Wilkinson. Hovoří pro to i další argumenty. Podle údajů z Astec Analytics sice short-selleři sázejí na pokles cen akcií ve vyšší míře, jde však o sázky v méně tradičních sektorech. Když investoři očekávají změnu trendu na trhu - ať už směrem k růstu, nebo k poklesu -, nejdříve reagují akcie s vysokým ukazatelem beta, jako jsou třeba IT společnosti. Dle Astec Analytics však nyní investoři sázejí nejvíce na pokles energetických nebo těžařských firem, které jsou závislé na světové ekonomice a nevypovídají tolik o stavu amerického trhu.

Pozornost investorů se nyní zaměří na akcie maloobchodníků. Ve čtvrtek čeká Američany Den díkůvzdání a trhy budou zavřené, v pátek navíc zavírají dříve (V 19 hodin SEČ). Po svátku však přichází "černý pátek", kdy obchodníci nabídnou slevy a oficiálně začne předvánoční nákupní sezóna. Tradičně se tak řada obchodníků v tento den dostává z červených čísel do černých.

Většina velkých prodejců jako Target, Best Buy, Macy's nebo Wal-Mart začíná tentokrát se slevami již večer na Den díkůvzdání. Internetový prodejce Amazon.com už ceny začal snižovat. Bude se čekat, zda letošní rok překoná ten loňský, kdy na černý pátek zamířilo do obchodů 89 milionů Američanů, z nichž si téměř polovina zajistila rozhodující část vánočních nákupů.

Poslední listopadový týden není zvlášť bohatý na data. Investoři budou sledovat úterní spotřebitelskou důvěru (očekávání 72,1 po 71,2 bodech), středeční objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (-1,5 % po +3,7 % v předchozím měsíci) a středeční index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (očekávání 73 po předchozích 72 bodech).

Josef Beneš (AKAT): Věřím americkým akciím. Neexistuje fundamentální důvod, proč by se jim nemělo dařit Josef Beneš (AKAT): Věřím americkým akciím. Neexistuje fundamentální důvod, proč by se jim nemělo dařit Podle šéfa Asociace pro kapitálový trh (AKAT) Josefa Beneše je pro český trh teď nejdůležitější ... Akcie: 4 důvody, proč bublina nehrozí Akcie: 4 důvody, proč bublina nehrozí Od splasknutí technologické a nemovitostní bubliny jsou investoři daleko pozornější, a tak bedlivě sledují, zda ... UBS i v roce 2014 věří akciím. Překoná S&P 500 metu 2 000 bodů? UBS i v roce 2014 věří akciím. Překoná S&P 500 metu 2 000 bodů? Julian Emanuel, stratég z UBS, předpovídá indexu S&P 500 v následujícím roce slušné zisky. Měl ... Dluhový strop a shutdown zakryly další velký problém USA Dluhový strop a shutdown zakryly další velký problém USA Na začátku roku 2013 hrozil Americe "Taxmaggedon", tedy velké zvýšení daní. Politici ale včas prodloužili ... Co kupovat, když je trh na vrcholu Co kupovat, když je trh na vrcholu Pokud máte obavy, že je propad trhů nevyhnutelný, nemusíte prodat všechny akcie. Místo toho se ...
reklama
reklama