Co musíte ráno vědět (25. listopadu)

| redakce

V jaké náladě zakončily uplynulý týden vyspělé akciové trhy i pražská burza, co nového se děje kolem ČNB a jak se dá také lákat na předvánoční nákupy? To všechno musíte vědět.

1. Americké akcie zakončily týden na rekordech

Dow v pátek posílil o 0,34 % a již počtyřicáté letos uzavřel na novém historickém maximu, tentokrát na 16 064,77 bodu, širší S&P 500 přidal 0,50 % a poprvé v historii uzavřel nad 1 800 body na historickém maximu 1 804,76 bodu. Technologický Nasdaq vzrostl o 0,57 % na 3 991,65 bodu. Za celý týden Dow přidal 0,65 % a prodloužil svoji růstovou sérii na sedm týdnů v řadě. Širší index S&P 500 si za celý týden připsal 0,37 % a také prodloužil růstovou sérii na sedm týdnů. Technologický Nasdaq vzrostl o 0,14 %.

"Silný býčí trend zůstává v platnosti. V týdnu nepřišla žádná silná zpráva, která by současný vývoj ohrozila. Nejzajímavější bylo zjištění, že QE opravdu někdy skončí. Ale stane se to jen tehdy, až bude ekonomika silná. Takové podmínky vyhovují býkům. Opakuji se, ale trhem může pořádně zatřást asi jedině Washington, kde se v lednu a únoru bude řešit odsunutý problém s dluhovým stropem," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Je na akciích bublina, nebo ne? Wall Street se (zatím) baví tímto grafem

2. Evropské akcie završily týdenní skóre páteční výhrou, ale na týdenní bázi uhrály jen remízu

Evropské akcie v pátek vesměs posilovaly v reakci na zveřejnění indexu podnikatelské nálady institutu Ifo, který se nečekaně vyšplhal na nejvyšší hodnotu od dubna 2012. Britský FTSE 100 odepsal 0,11 %, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,58 % a německý DAX připsal 0,25 %. Za celý týden FTSE 100 klesl o 0,29 %, CAC 40 o 0,32 % a DAX si polepšil o 0,55 %.

Evropské akcie jako skvělá sázka na pět let

3. Pražská burza v pátek vylepšila týdenní bilanci na +1 %

Index PX v pátek zpevnil o 0,63 %. Hvězdou dne se staly akcie developera Orco, které posílily o 5,73 % na 59 Kč poté, co akcionáři Kingstown Capital Management a Alchemy Special Opportunities Fund, kteří drží 23,47 % společnosti, zařadili na poslední chvíli na program valné hromady, jež se koná 6. prosince, odvolání Radovana Vítka a Edwarda Hughese z představenstva. Dařilo se i cenným papírům ČEZ, které byly opět nejobchodovanějším titulem burzy a podražily o 0,81 % na 560,60 Kč. Po čtvrtečním zveřejnění hospodářských výsledků naopak dále ztrácela společnost Pegas Nonwovens (-0,84 %). Za celý týden PX stoupl o 0,95 % na 1 018,87 bodu. Nejvíce propadly akcie těžební společnosti NWR, největší růst zaznamenaly akcie mediální společnosti CME.

Ovlivní IPO polské Energy akcie ČEZ?

4. Očekávané události

V pondělí budou zveřejněny počty pokračujících prodejů domů v USA, v Česku pak série indikátorů důvěry. Co dalšího investory čeká v celém týdnu, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Írán se dohodl s mocnostmi, že omezí jaderný program

Ženevská jednání šesti mocností a Íránu vyústila v předběžnou dohodu o omezení íránského jaderného programu. Dohoda umožní provádět rozsáhlé inspekce v íránských jaderných zařízeních výměnou za zrušení části sankcí vůči Teheránu. Americký prezident Barack Obama to označil za "první důležitý krok ke komplexnímu řešení" íránské jaderné otázky. Podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua jde o historickou chybu.

6. ČNB pod palbou: Žaloba, nařčení i protiútok

Kolem rozhodnutí ČNB intervenovat proti koruně se rozpoutala doslova mánie. Do měnové politiky najednou mluví lidé, kteří se o ni nikdy nezajímali. Důchodce Josef Hörl připravil na ČNB trestní oznámení. Senátor Vladimír Dryml chce, aby ČNB vyšetřila BIS, na internetu kolují nařčení, že za rozhodnutím z ČNB stojí PPF. ČNB už došla trpělivost a rozhodla se proti pomluvám bránit u soudu. I PPF nařčení odmítá. Více ZDE.

Kysilka (ČS): Ekonomika se vrací k růstu, nadměrný růst cen nehrozí

7. V Africe je do roku 2025 možné vymýtit hlad, tvrdí OSN

V Africe je do roku 2025 možné vymýtit hlad, pokud budou tamní politici takovéto úsilí podporovat a prosazovat zlepšení zemědělské produkce a zdravou výživu. Uvedl to šéf Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) José Graziano da Silva. FAO podle něj věří, že hlad lze po celém světě vymýtit již během této generace, pokud k tomu bude dostatek politické vůle. "Nemluvíme o vyslání člověka na Měsíc nebo něčem podobně složitém. Máme technologie. Máme odborné znalosti. Máme vše, co je zapotřebí, abychom to dokázali," řekl Graziano.

8. Boeing varoval před námrazou motorů u letadel 747 a Dreamliner

Americký výrobce letadel Boeing varoval v pátek některé letecké společnosti před rizikem tvorby námrazy na motorech od společnosti General Electric u svých letadel 747-8 a 787 Dreamliner. Celkem patnácti aeroliniím dal pokyn, aby s těmito letouny nelétaly poblíž bouřkových mraků ve vyšších vrstvách atmosféry. Japonský přepravce Japan Airlines na to v sobotu reagoval stažením svých dreamlinerů ze dvou mezinárodních linek. Mezi další přepravce, jichž se to týká, patří německá Lufthansa, americká United Airlines nebo hongkongská Cathay Pacific.

9. Řecko potřebuje další úspory, ale už jen mírné, velké jižní státy slíbily další rozpočtová opatření

Řecko potřebuje další úspory, aby splnilo rozpočtové cíle. Rozsáhlým výdajovým škrtům, které jsou krajně nepopulární, se už ale bude moci vyhnout. V rozhovoru s řeckým listem Kathimerini to řekl vyslanec Mezinárodního měnového fondu v Řecku Poul Thomsen. Zástupci trojky mezinárodních věřitelů Řecka už od září v Aténách zkoumají, jak země plní jejich záchranný program, a spornou otázkou je rozpočet na příští rok.

Itálie a Španělsko slíbily dodatečná opatření, která mají zajistit, že jejich státní rozpočty budou v příštím roce v souladu s pravidly Evropské unie. "V případě Itálie se již pracuje na zavedení řady opatření, mezi něž patří revize výdajů, privatizace a některé daňové kroky," uvedl šéf skupiny ministrů financí eurozóny Jeroen Dijsselbloem. "V případě Španělska jsme byli informováni, že se nyní připravují opatření zahrnující druhé kolo reformy trhu práce," dodal.

Silvio Berlusconi vyzval prezidenta, aby mu udělil milost

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

V týdnu začíná v USA naplno předvánoční nákupní sezóna

Většina velkých prodejců jako Target, Best Buy, Macy's nebo Wal-Mart začíná tentokrát se slevami již večer na Den díkůvzdání. Internetový prodejce Amazon.com už ceny začal snižovat. Bude se čekat, zda letošní rok překoná ten loňský, kdy na černý pátek zamířilo do obchodů 89 milionů Američanů, z nichž si téměř polovina zajistila rozhodující část vánočních nákupů. Na co přesně láká kupující řetězec Kmart?

reklama
reklama