Co musíte ráno vědět (26. listopadu)

Co musíte ráno vědět (26. listopadu)

| redakce

Jak zahájily poslední listopadový týden burzy v Evropě i zámoří, jaké personální změny se odehrají ve společnostech BlackBerry a Wal-Mart a jaká je irská duše? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí hledaly směr. Dow uzavíral na novém rekordu, Nasdaq překonal 4 000 bodů

Americké akciové indexy v pondělí zahájily obchodování na nových rekordech. Akcie v úvodu obchodování posilovaly podpořeny nedělní dohodou o omezení íránského jaderného programu. Potom jim však došel dech. Index Dow nakonec přidal 0,05 % na 16 072,67 bodu a nepatrně vylepšil páteční zavírací rekord. Index S&P 500 zisky neudržel a propadl se o 0,13 % na 1 802,48 bodu. Technologický Nasdaq krátce po otevření překonal magickou hranici 4 000 bodů, které dosáhl naposledy v roce 2000 před splasknutím technologické bubliny. Své zisky však během dne také ztratil a nakonec uzavíral jen o 0,07 % silnější na 3 994,57 bodu.

Podle údajů Markit se aktivita podnikatelského sektoru v USA vrátila v listopadu k růstu. Souhrnný index aktivity soukromého sektoru, který zahrnuje průmysl i služby, stoupl na 57,1 bodu z říjnových 49,6 bodu. Dostal se tak nad klíčovou padesátibodovou hranici, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Naproti tomu rozjednané prodeje domů v říjnu nečekaně klesly o 0,6 %, ačkoli se predikoval růst o 1,1 %.

Je na akciích bublina, nebo ne? Wall Street se (zatím) baví tímto grafem

2. Evropské akcie v pondělí posílily díky dosažení dohody ohledně íránského jaderného programu

Evropské akcie v pondělí zpevnily poté, co si minulý týden připsaly první týdenní ztrátu od října. Trhy potěšilo dosažení dohody ohledně íránského jaderného programu. Britský FTSE 100 si připsal 0,30 %, francouzský CAC 40 posílil o 0,55 % a německý DAX přes den přeskočil i hranici 9 300 bodů, v závěru však část zisků umazal a uzavřel o 0,88 % silnější na 9 299,95 bodu. Dařilo se sektoru finančních služeb a technologiím, ztrácely naopak ropné společnosti kvůli zlevňující ropě a sektor základních materiálů.

Evropské akcie jako skvělá sázka na pět let

3. Pražská burza zahájila týden v mírném plusu. Zachraňovaly ji akcie pojišťovny VIG a Philip Morris ČR

Pražskou burzu v pondělí táhly dolů akcie společnosti ČEZ, které oslabily o 1,84 % na 550,30 Kč. Přes procento však ztrácely i cenné papíry Fortuny (-1,13 %), znojemské firmy Pegas Nonwovens (-1,16 %) a Stock Spirits (-1,54 %). Do mínusu obrátily i akcie developera Orco (-0,25 %). Burzu naopak zachránily akcie pojišťovny VIG, které zpevnily o 2,51 %. Skupina, do níž spadá i česká Kooperativa, by měla ve čtvrtek oznámit výsledky hospodaření za třetí čtvrtletí. Posílila i tabáková společnost Philip Morris ČR (+1,77 %), mírně podražily i akcie Erste Group Bank (+0,65 %) a prakticky na zelené nule s mírným ziskem 0,02 % zakončila Komerční banka, která neudržela denní maxima okolo 4 620 korun.

Ovlivní IPO polské Energy akcie ČEZ?

4. Očekávané události

V úterý Spojené státy přinesou výsledky spotřebitelské důvěry a zahájené výstavby. Co dalšího investory čeká v celém týdnu, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Společnost BlackBerry opouští marketingový i provozní ředitel. Finanční ředitel je nahrazen

Ztrátový kanadský výrobce chytrých mobilních telefonů BlackBerry pokračuje ve změnách ve vedení. Firma v pondělí oznámila odchod dalších tří vedoucích pracovníků poté, co se nedávno rozhodla vyměnit generálního ředitele. Novým finančním ředitelem kanadské společnosti BlackBerry se stává po Brianu Bidulkovi James Yersch. Provozní a marketingový ředitel firmu opouštějí a jejich náhradu BlackBerry nehledá.

6. Doug McMillon se stává novým výkonným ředitelem Wal-Mart Stores po Miku Dukeovi

Novým generálním ředitelem americké maloobchodní firmy Wal-Mart Stores Inc. se stane Doug McMillon (47), který v současnosti řídí mezinárodní divizi firmy. Funkci převezme 1. února, kdy současný ředitel Mike Duke (63) odejde do důchodu. Oznámila to v pondělí společnost, která je největší maloobchodní firmou na světě.

7. Chrysler tento rok na burzu nevstoupí

Primární nabídka akcií americké automobilky Chrysler se do konce letošního roku neuskuteční. Uvedla to v pondělním prohlášení automobilka Fiat, která vlastní v Chrysleru většinu. List The Wall Street Journal s odvoláním na informované zdroje uvedl, že Chrysler by měl vstoupit na burzu v první polovině prosince. Podle WSJ by Chrysler měl z chystané primární emise získat 1,5 až dvě miliardy dolarů.

8. Pokud Babiš půjde do vlády, v čele Agrofertu jej nahradí Průša

Předsedou představenstva společnosti Agrofert Andreje Babiše by se v případě Babišova vstupu do vlády stal Zbyněk Průša, šéf chemičky DEZA patřící do skupiny Agrofert. Průša je zároveň jedním ze dvou místopředsedů představenstva Agrofertu. Informaci, kterou v pondělí uvedl na svém facebookovém profilu časopis Forbes, Babiš potvrdil.

9. ČNB nakoupila při intervencích devizy za 200 miliard Kč

Česká národní banka při devizových intervencích do druhé listopadové dekády nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun. Její bilanční suma podle údajů o dekádní bilanci stoupla k 20. listopadu 2013 na 1,077 bilionu korun.

Je kritika ČNB oprávněná?

10. Důvěra v českou ekonomiku roste

Spotřebitelská důvěra se v listopadu zlepšila na -9,3 bodu z -13,5 bodu. Indikátor důvěry podnikatelů se celkově meziměsíčně zvýšil. V průmyslu se důvěra zvýšila; v obchodě se nezměnila, ve vybraných odvětvích služeb se mírně snížila a ve stavebnictví poklesla.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Nová reklama na Tullamore Dew zobrazuje pravou irskou duši

reklama
reklama