Večer zuřícím býkem, ráno krvelačným medvědem? Hlavně nepanikařte

Večer zuřícím býkem, ráno krvelačným medvědem? Hlavně nepanikařte

| redakce

Mohlo by se zdát, že investoři hodili za hlavu i poslední zbytky obav a definitivně uvěřili, že býk své pozice na trhu jen tak nevyklidí. Ale pozor, ne všichni zastávají stejný názor. Zatímco polovina trhu tvrdí, že akcie čeká ještě minimálně několikaměsíční růst, druhá varuje, že indexy velice brzy čeká pád do hluboké propasti.

Historie se neustále opakuje. V roce 1982 začal americký akciový index Dow po nekonečném desetiletí stagnace růst a po odrazu ze 777 bodů se zastavil až v roce 2000 na 11 722 bodech. Poté následoval nejdříve prudký pokles k 7 286 bodům, ale v roce 2002 další odraz, tentokrát s cílovou metou 14 164 bodů. A světe div se, rok 2007 odstartoval pád k 6 547 bodům.

Trhy rostou, medvědi se probouzejí

Nikoho již nyní zřejmě příliš nepřekvapí, že Dow minulý týden letos již počtyřicáté vzrostl na nové maximum a poprvé v historii uzavřel nad 16 tisíci bodů. Podle mnohých analytiků a investorů se navíc ani po pokoření této psychologické hranice nechystá zvolnit. Optimisty, kteří predikují růst cen amerických akcií minimálně do roku 2014, jsou například investiční stratég Merrill Lynch Michael Hartnett nebo jinak pesimistický ekonom Nouriel Roubini. A najdou se i hlasy, jež předpovídají že americký trh poroste ještě déle, minimálně do roku 2017.

Nikdy však nic není čistě černé nebo bílé, takže ani na trzích nejsou v současnosti všichni bezbřehými optimisty. Portfoliomanažer Bill Gross, investor Gary Shilling, milovník zlata Peter Schiff nebo dluhopisový guru Jeffrey Gundlach letos již několikrát varovali, že trh vykazuje jasné signály toho, že jej v brzké době čeká nekompromisní nástup medvědů.

Vyvstává tak otázka, na čí stranu se přiklonit. Zůstat optimistou a věřit Hartnettovi, Roubinimu a dalším, nebo začít propadat panice a přiklonit se na stranu Gundlacha, Fabera nebo Boba Janjuaha z Nomury, kteří tvrdí, že burzy v nejbližší době zažijí pokles o desítky procent? Nebo snad věřit oběma stranám a být býkem i medvědem zároveň? Je něco takového vůbec možné, nebo se už trh dočista zbláznil?

Vysoká hra psychologie

Nezbláznil. Mírové soužití býků a medvědů je normální. Jak to? Člověk vidí jen to, co vidět chce. Nebo jinak, člověk nikdy nevidí to, co vidět nechce.

Podle četných vědeckých výzkumů se lidé ve stresových situacích až na výjimky chovají iracionálně, pod tlakem bezmyšlenkovitě rezignují na analýzu empirických dat a věří jen tomu, čemu věřit chtějí. Jednoduše vidí pouze to, co jim předkládá jejich okolí a co se zároveň shoduje s jejich aktuálním psychickým rozpoložením.

Pamatujte si proto následující. Ať jste optimistou, či pesimistou, vždy vidíte jen to, co vidět chcete, a věříte jen tomu, čemu věřit chcete. Až proto jeden večer usnete jako bezstarostný býk, ale druhý den se probudíte jako vyděšený medvěd, nepanikařte. Zkuste dříve, než zahájíte nelítostný investiční výprodej, věnovat pár chvil svým oponentům. Třeba budete ještě týž den do postele znovu uléhat s přesvědčením, že se medvědi ze svého tvrdého zimního spánku jen tak neprobudí. A totéž platí v opačném pořadí.

Zdroj: MarketWatch

reklama
reklama