Co musíte ráno vědět (27. listopadu)

Co musíte ráno vědět (27. listopadu)

| redakce

Jak si v úterý vedly burzy v Evropě i Spojených státech, která země je atraktivnější než Čína a co umí nový tablet od Nokie? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý mírně zdražily. Velkou část zisků ale v závěru obchodování odevzdaly

Americké akcie zahajovaly kolem nuly a v prvních minutách hledaly směr. Počet stavebních povolení za říjen i index cen domů za září trh příjemně překvapily. Započatá výstavba za září a říjen zveřejněna nebyla. Statistický úřad oznámil, že v důsledku přerušení činnosti vlády nesesbíral potřebná data, čísla za září a říjen proto budou zveřejněna až spolu s listopadovými daty v prosinci. Mnohem lépe, než se čekalo, dopadl index výrobní aktivity richmondského Fedu, který vyskočil na 13 bodů. Nemile naopak investory překvapila spotřebitelská důvěra, která v listopadu pokračovala v poklesu a ocitla se nejníže od dubna.

Dow během dne vystoupal až na nové historické maximum 16 119,71 bodu, nakonec ale posílil pouze o 0,26 bodu na nové zavírací maximum 16 072,80 bodu. Také širší S&P 500 v průběhu dne stanovil nové historické maximum (1 808,29 bodu), avšak stejně jako Dow v závěru obchodování většinu zisků odevzdal a uzavřel se ziskem 0,01 % na 1 802,75 bodu. Technologický Nasdaq vzrostl o 0,58 % a poprvé od září 2000 uzavřel nad 4 000 (4 017,75 bodu). Nejvíce se dařilo technologickému sektoru a titulům ze sektoru cyklického spotřebního zboží. Nejvýrazněji naopak oslabily sektor služeb a sektor základních materiálů.

Je na akciích bublina, nebo ne? Wall Street se (zatím) baví tímto grafem

2. Evropské akcie v úterý uzavřely obchodování v červených číslech. Ztrácely ropné i těžařské společnosti

Evropské akcie v úterý ztrácely, když společnosti Rémy Cointreau a Pernod Ricard táhly dolů celý potravinářský sektor. Oslabovaly však i těžařské a ropné firmy. Britský FTSE 100 odepsal 0,87 %, francouzský CAC 40 0,57 % a německý DAX 0,11 %. Z indexu Stoxx Europe 600 se dařilo jen odvětví cestovního ruchu, zbývající sektory den zakončily pod nulou.

Evropské akcie jako skvělá sázka na pět let

3. Pražská burza v úterý obrátila do mínusu. Dolů ji stáhly CME, NWR a ČEZ

Index PX v úterý odepsal 0,76 % na 1 013,07 bodu. Hluboko do mínusu zamířily akcie mediální CME, které obchodování ukončily o 4,06 % levnější na 46,05 Kč. Nedařilo se ale ani NWR, která odepsala 2,49 % na 25,50 Kč. O více než procento oslabovaly také cenné papíry ČEZ (-1,85 %), tabákové společnosti Philip Morris ČR (-1,37 %) a Komerční banky (-1,35 %). Dařilo se naopak akciím znojemské firmy Pegas Nonwovens (+1,79 %) a likérky Stock (+1,37 %).

ČEZ se odráží ode dna, VIG ještě vytáhne ze skříně kostlivce a další tipy od manažerky hedgeového fondu

4. Očekávané události

Ve středu investory čeká nálož amerických makrodat. Výjimečně budou zveřejněny týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti, protože ve čtvrtek se slaví v USA Den díkůvzdání. Finální data o spotřebitelské důvěře nabídne Michiganská univerzita a dozvíme se i výsledky objednávek dlouhodobé spotřeby. Spojené království odhalí vývoj HDP ve třetím kvartálu. Co dalšího investory čeká v celém týdnu, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Německý antimonopolní úřad odložil vyšetřování Amazonu

Německý antimonopolní úřad odložil vyšetřování internetového prodejce Amazon poté, co se americká společnost rozhodla zrušit opatření, které smluvním obchodníkům zakazovalo prodávat zboží na jiných webech levněji.

6. Šéf WTO: Dokončení dohody o volném obchodu je stále možné

Jednání Světové obchodní organizace (WTO) o první globální dohodě od jejího vzniku v roce 1995 se dostala do slepé uličky kvůli ústupu od reforem na poslední chvíli a specifickým místním problémům. Dokončení dohody je však stále možné, prohlásil v úterý šéf WTO Roberto Azevedo. Po neúspěchu jednání na úrovni velvyslanců v Ženevě osud dohody o zjednodušení celních postupů a urychlení globálního obchodu nyní závisí na tom, zda se ministrům na konferenci WTO, která se koná příští měsíc na Bali, podaří překonat zbývající rozdíly.

7. Desítky lidí budou demonstrovat za zachování limitů těžby

Desítky lidí plánují ve středu demonstrovat v Ústí nad Labem kvůli limitům těžby hnědého uhlí. Akci společně pořádají členové Strany zelených a Pirátské strany. Impulsem ke svolání demonstrace proti snahám prolomit těžební limity bylo vyjádření premiéra v demisi Jiřího Rusnoka, který minulý čtvrtek při návštěvě Mostu nevyloučil zrušení vládního usnesení, jež chrání obce před dalším rozšířením těžby.

8. Maďarská centrální banka snížila základní úrokovou sazbu na 3,20 %

Maďarská centrální banka v úterý snížila základní úrokovou sazbu o 0,2 procentního bodu na nové minimum 3,2 %. Banka tím chce podpořit ekonomiku v době, kdy spotřebitelské ceny rostou pomaleji a na světových trzích jsou nadále k dispozici levné peníze.

9. Zapomeňte na Čínu, Indie je nejatraktivnější investicí

Indie porazila podle průzkumu společnosti Ernst & Young (EY) Čínu v boji o nejatraktivnější investici. EY zdůrazňuje výhodnost depreciace rupie a otevírání nových sektorů zahraničním investorům. Investoři budou podle EY nejpravděpodobněji investovat do Indie, v závěsu za ní se umístila Brazílie, potom Čína, Kanada a na pátém místě skončily Spojené státy americké. Průzkum se provádí dvakrát ročně mezi 1 600 vrcholovými manažery z více než 70 zemí. Ještě v květnovém průzkumu zaujímala první místo Čína, následovaná Indií a Brazílií.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Reklama na nový tablet od Nokie ukazuje, jak je důležité vybrat si správně

Reklama na nový tablet Nokia Lumia 2520 si střílí z konkurence narážkami na chybějící klávesnici a rychle se vybíjející baterie. Je zkrátka důležité vybrat si správně.

reklama
reklama