Investoři, pozor! Nejlepší období pro akcie je na obzoru

Investoři, pozor! Nejlepší období pro akcie je na obzoru

| redakce

Některé investiční poučky včetně "Sell in May and go away" se už staly takovými klišé, že se na nich dá vydělat jen stěží. To však neplatí pro takzvanou "Santa Claus rally", která funguje spolehlivěji než většina tradingových strategií.

Santa Claus naděluje akciovým investorům zisky prakticky bez ohledu na tržní podmínky. Akciové Vánoce pak bývají nejbohatší, když už trh do prosince vstupuje v dobré kondici. Lámete si hlavu nad tím, jak nastavit svá portfolia do konce roku? Tato čísla vám ukáží směr:

  • Od roku 1980 měl S&P 500 v prosinci průměrný výnos 2,34 %;

  • mezi lety 1970 a 2012 index uzavřel se ziskem v 35 ze 43 případů (81,3 % případů);

  • za posledních 26 let přinesl S&P 500 v prosinci pozitivní výnosy ve 23 případech (88,5 % případů).

Každý rok je samozřejmě něčím specifický a nikdy nelze vyloučit neočekávané události. Kromě černé labutě, která by zvrátila současný trend zlepšujícího se globálního růstu a politiky Fedu, může ale v následujících šesti týdnech sezónní pravidlo narušit máloco. Ani tak ale nelze nikomu doporučit obchodovat pouze na základě sezónního trendu.

Fakt, že má index do prosince "našlápnuto" s více než 25% ziskem od začátku roku, je dalším pozitivním faktorem. Od roku 1970 přinášel S&P 500 silnější průměrný výnos, když už v pozitivním teritoriu do prosince vstupoval. Ve 28 kalendářních letech, v nichž měl index pozitivní výnos k 30. listopadu, rostl v prosinci s průměrným ziskem 2,96 % ve 23 případech (82 % případů).

V ostatních patnácti letech, kdy S&P 500 vstoupil do prosince s negativním výnosem od začátku roku, dosáhl průměrného výnosu jen 1,18 %. To znamená, že momentum (zrychlení nastoupeného trendu) sílu Santa Claus rally dále umocňuje.

Proč je prosinec pro akcie tak příznivý?

Důvodem může být to, že investoři ve svých strategiích kalkulují s lednovým efektem (historickou tendencí trhu podávat dobrý výkon v prvním měsíci roku). V očekávání lepší výkonnosti akcií na začátku kalendářního roku pak přesouvají nákupy už na prosinec.

Graf ukazuje historický 10letý průměrný klouzavý lednový výnos S&P 500:

Průměrný klouzavý lednový výnos S&P 500 (1979-2012)
Průměrný klouzavý lednový výnos S&P 500 (1979-2012)Zdroj: InvestorPlace.com

Bod pro rok 1979 značí průměrné lednové výnosy mezi lety 1970 a 1979 a tak dále.

Je patrné, že se lednové výnosy od konce 80. let progresivně zhoršují. Průměrný klouzavý lednový výnos je poslední roky dokonce negativní (-0,58 %). Dá se z toho usuzovat, že reverze lednového efektu nahrává tržnímu výkonu v prosinci.

Analytici na Santa Clause nevěří

"Historie jen říká, jaký průměr byl v minulosti. Nevypovídá nic o budoucnosti," upozorňuje Sean Corrigan, hlavní investiční stratég Diaspason Commodities, a doplňuje, že nedává smysl, aby investoři trh čekali ještě výše než tam, kde je nyní po letošní rally.

Michael O'Sullivan, šéf investic v Credit Suisse, je optimistou ohledně akciových trhů, ale spíše v dlouhodobém horizontu. "Je to boom, ne bublina," vysvětluje a připouští, že krátkodobě by na akcie raději nesázel: "K akciím nyní zaujímáme opatrnější postoj a nedoporučujeme investorům právě teď agresivní nákupy. V posledních několika týdnech jde o 'rally horší kvality' z pohledu některých indikátorů," varuje O'Sullivan.

Jeff Kilburg z KKM Financial zdůrazňuje, že medvědi očekávají v blízké době v souvislosti s očekávanou změnou trendu politiky Fedu růst výnosů amerických státních dluhopisů. Úroky a ceny akcií přitom zpravidla nerostou současně. "Pokud výnosy 10letých dluhopisů stoupnou zpět k 3 %, rally na akciovém trhu 'ochladne'," věří Kilburg.

Zdroj: InvestorPlace, CNBC

reklama
reklama