Svět se (ne)mění: Chceme stále více

| redakce

Komoditní éra je u konce a začíná věk zboží dlouhodobé spotřeby, tvrdí ekonom z Goldman Sachs George Cole. Změna trendů přinese investorům nové příležitosti.

"Rostoucí střední třída na mladých trzích způsobí podstatné změny ve světové spotřebě. Při hledání příležitostí v těchto regionech už nebude záležet jen na makroekonomických aspektech růstu, ale také na mikroekonomickém prostředí spotřeby a produkce," tvrdí ekonom. "Zkrátka bude potřeba pochopit, co svět chce."

V kurzu bude vše od praček po sportovní auta

"Dynamika naznačuje, že příběh emerging markets nebude záviset jen na oficiálních statistikách HDP," upozorňuje Cole. "Spolu se zvyšováním příjmů v těchto zemích, které bude nejspíše pokračovat i v příštích dekádách, bude růst také poptávka po zboží dlouhodobé spotřeby a službách."

"Dosud čelily poptávkovým tlakům na emerging markets komodity, v následujícím desetiletí to bude zboží dlouhodobé spotřeby," předpovídá Cole.

Spotřební schodiště
Spotřební schodištěZdroj: Goldman Sachs

U cenově dostupnějšího zboží dlouhodobé spotřeby se už velká část této změny udála. Například poptávka z emerging markets po automobilech by měla v několika následujících letech předehnat tu na vyspělých trzích. "Nejhladovější" bude v tomto směru Čína.

U pokročilejšího spotřebního zboží, jako jsou myčky a luxusní auta, přijde změna podle Colea později. Poptávka mladých trhů v tomto segmentu by měla předehnat vyspělé trhy do roku 2030.

Poptávka po službách už delší dobu setrvale roste, na rozdíl od komodit a základního zboží dlouhodobé spotřeby, u nichž poptávka z velké části již dosáhla vrcholu.

"Během této dekády zažijeme v regionech Asie, Latinské Ameriky, CEEMEA a MENA výraznější růst v sektoru zboží dlouhodobé spotřeby. Regiony by se měly po roce 2030 dostat do příjmového pásma typického pro vrchol růstu poptávky," říká Cole. "V Africe se současnou úrovní příjmů vrcholí poptávka po komoditách. Tento region má největší potenciál růstu."

Zdroj: Goldman Sachs

reklama
reklama