Tajemství on-line tradingu: Jak neprodělat?

Tajemství on-line tradingu: Jak neprodělat?

| Tomáš Vobořil

On-line trading není zaměstnání a finanční trh není zaměstnavatel. On-line trading je podnikání a na finančním trhu působí četná konkurence, která chce uspět stejně dychtivě jako my. Jakkoli jasně toto zní, naprostá většina z nás se na trhu chová, jako by o konkurenci nešlo a zajímavý příjem tu čekal na každého. Nejlépe příjem každý měsíc. Takové chování a očekávání vede obvykle k nezdaru, protože nebere vůbec v potaz základní realitu trhů.

Vidím to kolem sebe neustále. Na svém semináři se zeptám obchodníků, jaká jsou jejich očekávání ohledně příjmů z tradingu. Obvykle je chvíli ticho, ale pak zazní čísla vystřelená většinou od boku. Jsou obvykle vysoká a naprosto nerealistická z pohledu zkušeného obchodníka, který se pohybuje na trhu již mnoho let. A hlavně to jsou čísla přenesená do bodů, dolarů nebo korun měsíčně.

Stanovit si konkrétní pravidelný příjem? Hloupost

Obvyklé odpovědi, které dostanu, vypadají asi takto: "Já si představuji, že se systémem, který mám, bych mohl dělat asi 2 000 bodů měsíčně. Nebo: "Já bych potřeboval na život měsíčně na trhu vydělávat asi 3 000 dolarů." Případně: "Já jako začátečník mám skromná očekávání, spokojil bych se s tisícem dolarů měsíčně."

Extrémními případy, které ale existují, jsou lidé, kteří se soustředí na určitou hodnotu bodů nebo dolarů denně. Realita finančních trhů je ale jiná. Je příliš složitá, nevyrovnaná, vrtošivá a plná nečekaných zvratů na to, aby přesné plánování zisků bylo možné. Přesto existují lidé, kteří vystupují s tvrzením o stanovení měsíčních hranic veřejně a stále dokola podporují toto falešné mínění, které je lákavé, ale prakticky nepravděpodobné.

Úspěch tkví v očekávání

Právě v našem očekávání tkví velký kus budoucího úspěchu na trhu. Obecně bychom se ve svých myšlenkách neměli limitovat, protože čím výše míříme, tím výše se můžeme dostat. To platí v klasickém podnikání i v životě. Trh je ale jiný. A svá očekávání a způsoby myšlení bychom měli tomuto odlišnému prostředí přizpůsobit. Jinak budeme neustále narážet na stejné silné zdi.

Samozřejmě, že v rámci on-line tradingu je těch zdí daleko více a každé se vyplatí věnovat speciální pozornost. Očekávání pravidelného příjmu v určité výši je však něco fundamentálního, co si musíme hodně rozmyslet a změnit dříve, než se ponoříme do technických detailů, systémů, technik a přístupů.

Příběh, který se opakuje

Zjistil jsem, že pokud tento myšlenkový vzorec nenecháme odejít, všechno ostatní obvykle také selhává. Proč? Odpověď je jednoduchá. Je to příběh, který se až děsivě často opakuje a je společný mnoha lidem, kteří zkusí proniknout do on-line trading arény.

Začnu obchodovat. Nastuduji si všechny informace, které jsou pro mě dostupné. Obstarám si historická data a začnu je poctivě studovat. Vymýšlím systémy a snažím se dlouho najít něco, co přesně zapadne do mých časových, finančních a psychologických možností. Potom to najdu. Mám strategii, která v krátkém testu vycházela dobře. Začínám podle ní obchodovat.

První měsíc jde dobře. A ten druhý jde také dobře. Třetí měsíc jdu do záporných čísel a cítím, že mám problém. Je konec měsíce a já nemám svůj příjem. Kladu si otázku, co se stalo? Jsem frustrovaný a přestávám věřit svému systému. Už takto nemohu pokračovat, protože se ukázalo, že s mým systémem musí být něco v nepořádku, vždyť nevygeneroval žádný zisk, což je přece problém.

Frustrace

Opouštím svůj systém. Svůj klid. Své sny. A začínám znovu. Hledám nový systém. Testy neustále prodlužuji a hledám něco, co nebude mít záporný měsíc. Jsem ještě více frustrovaný, protože najít něco takového je dřina. Potom to najdu, ale nemám odvahu to testovat za ještě delší období, aby se náhodou neukázalo, že i tento přístup by mohl v jiném období dělat nechtěné výsledky. Pak zase obchoduji. A dočkám se záporného měsíce. Je to problém?

Hodně z nás s tímto bojuje. Jedná se zejména o naše snažení v rámci intradenního tradingu. Přitom je prospěšné si uvědomit a přijmout jednu důležitou věc, která může trading úplně proměnit a obvykle také pozitivně promění.

Trading je byznys

On-line trading není výplata na konci měsíce. Není to zaměstnání, jak ho známe. Trading je podnikání. Je to byznys. A v byznysu se neustále pohybují dvě misky vah - příjmy a výnosy. Důležitý je dlouhodobý kumulativní zisk. Co se děje v rámci kratších období, není vůbec důležité. Není důležité, jak dopadne příští obchod. Jak dopadne týden nebo měsíc. Důležité je, jak si povedeme v delším období několika měsíců nebo roku.

Trading je jako prodávat u nás v ČR venkovní bazény. V zimním období půjdeme dost pravděpodobně do ztráty, protože je pořádná zima a nikomu se nechce plavat na zahradě. Naopak na jaře a v létě nám rodiny utrhnou ruce i s bazénem. Budeme prodávat a půjdeme do zisku. Přes rok máme měsíce ve ztrátách a měsíce v ziscích, které nám je pokryjí. Byznys funguje a nic není problém.

Trading, zejména intradenní, je stejný. Příjmy se zde tvoří nepravidelně. Věci jako 1 000 USD denně nebo 3 000 bodů měsíčně jsou utopie, o které se dá přednášet a psát knihy, ale nelze je zrealizovat.

Myslete na to, až budete hledat svůj další obchodní systém. Můžete být celý měsíc ve ztrátě, a to třeba i několik měsíců v roce, a přesto můžete dlouhodobě překonávat trh.

Autor pracuje na pozici Online Trading Specialist ve společnosti Colosseum.

reklama
reklama