Burzovní kalendář 4. 11. - 8. 11. 2013

| redakce

Pokračující výsledková sezóna, zasedání ECB, Bank of England i ČNB, data z amerického trhu práce za říjen a první odhad vývoje HDP ve třetím kvartálu, k tomu indexy nákupních manažerů a údaje z průmyslu v Německu. Investory čeká nabitý první kompletní listopadový týden, na pražské burze okořeněný ještě hospodářskými výsledky hned čtveřice společností.

Spojené státy

4/11 - 8/11 Výsledková sezóna (Anadarko Petroleum, Tesla Motors, Time Warner, QUALCOMM, NYSE Euronext, Walt Disney, NVIDIA)

4/11 Průmyslové objednávky

5/11 Index nákupních manažerů ISM mimo zpracovatelský sektor

6/11 Předstihové ukazatele

7/11 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

7/11 HDP za 3Q2013

7/11 Osobní spotřeba

8/11 Změna počtu pracovních míst a míra nezaměstnanosti

8/11 Osobní příjmy a výdaje

8/11 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

Za celý týden Dow získal 0,28 %, S&P 500 přidal 0,11 % a Nasdaq zakončil slabší o 0,56 %. O zhruba 2 % vůči euru posílil americký dolar, protože investoři nyní věří spíše ve zpřísnění politiky ze strany Fedu než ECB. Investoři poblíž historických maxim nechtějí hnát akcie příliš vysoko, zvláště když v první polovině uplynulého týdne vystoupil index S&P 500 na nová maxima. "Celkově nyní trh konsoliduje zisky," řekl pro Reuters Quincy Krosby ze společnosti Prudential Finance.

"Na denních svíčkách se začínají formovat nižší denní ceny, nastavení grafu se začíná měnit. Cena se výrazně vzdálila od 20denního klouzavého průměru, ke kterému se i při silném býčím trhu vrací. Momentálně se tento průměr shoduje s předchozími maximy v zóně 1 730 a je zde nejbližší support. Další je pak mezi hladinami 1 700 a 1 680. Na druhé straně je nejbližší rezistence na středečním a čtvrtečním maximu v pásmu 1 770 až 1 775," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Ve středu Fed ničím nepřekvapil. Pokud se podíváme na chování trhu před a po zasedání FOMC v červnu, v červenci a v září, cena před nimi rostla, ale po nich začala korekce. Obdobná situace nastala i na konci října – středeční růst se změnil ve ztrátu, cena ztratila býčí sílu a konsoliduje. Příští týden ukáže více. Případná korekce zřejmě nebude dramatická a opět bude využita k nákupům. Fondy letos zaostávají za silným výkonem indexů a před koncem roku se budou snažit situaci napravit. Mají na to již jen dva měsíce."

"Trh v čele s investory do dluhopisů si zvyká na to, že Fed letos na program odkupu dluhopisů (QE - kvantitativní uvolňování) nebude sahat, ale změny lze očekávat na jaře 2014," komentuje hlavní téma uplynulého týdne (vedle výsledkové sezóny) Paul Nolte, výkonný ředitel Dearborn Partners.

Fed zveřejnil scénáře, pro něž bude v roce 2014 testovat americký bankovní systém. Plán (Comprehensive Capital Analysis and Review - CCAR) se týká bank s aktivy nad 50 miliard USD. Jde o 30 institucí. Cílem kapitálových testů je přimět banky, aby měly co možná nejsolidnější bilance a dostatek volného kapitálu na zvládání stresových scénářů vývoje ekonomiky, například realitního nebo akciového trhu. Měly by tak být schopny poskytovat úvěry domácnostem a firmám i v době, kdy na tom hospodářství nebude nejlépe, a tím mu pomoci obnovit růst.

Centrální banka na svém zasedání v uplynulém týdnu ponechala měnovou politiku beze změny, v prohlášení FOMC po jednání ale investoři našli náznaky toho, že by banka mohla utlumovat svůj program podpory ekonomiky již v úvodu roku 2014. To v týdnu pomohlo americkému dolaru ke zhruba 2% zhodnocení vůči euru.

Nejdůležitější data a události uplynulého týdne v USA si připomeňte zde: Americké akcie v pátek mírně posílily a za celý týden s výjimkou Nasdaqu indexy mírně vzrostly

Šéf filadelfského Fedu Charles Plosser pro CNBC uvedl, že centrální banka na zářijovém zasedání FOMC jasně propásla šanci snížit objem programu odkupu dluhopisů ze současných 85 miliard USD měsíčně. Tento krok nyní Wall Street předpokládá na začátku roku 2014, zhruba v březnu až dubnu. Plosserův kolega z Fedu v St. Louis James Bullard v pátek zopakoval, že rozhodování Fedu je bezprostředně závislé na vývoji trhu práce v USA.

Za říjen se očekává růst míry nezaměstnanosti ze 7,2 na 7,3 % a vznik zhruba 125 tisíc pracovních míst. Statistiku z trhu práce se investoři dozví s týdenním zpožděním v pátek 8. listopadu.

Z dalších makrodat v USA vyčnívá především první odhad vývoje HDP ve třetím kvartálu. Analytici v průměru očekávají růst o 2 % mezikvartálně po předchozích 2,5 %. Již v pondělí budou zajímavé podnikové objednávky (čeká se meziměsíční růst o 1,8 %), v úterý pak po překvapivém růstu aktivity v průmyslu bude investory zajímat index ISM za oblast služeb.

Výsledková sezóna vstoupila do své poslední třetiny. V týdnu odhalí výsledky svého hospodaření například Time Warner, Walt Disney nebo QUALCOMM. Očekávané výsledky amerických, evropských i amerických společností, které jsou na pořadu v týdnu od 4. listopadu, najdete ZDE.

Historická maxima amerických akciových indexů jsou poháněna zvýšeným zájmem o akcie. I někteří dosud optimističtí analytici a stratégové ovšem začínají varovat, že se může blížit výprodej. "Dalších 8 až 9 miliard nových peněz vložených do akciových fondů během příštích dvou týdnů může vyvolat kontrariánský prodejní signál," upozorňuje například Michael Hartnett z Bank of America.

Americké akcie jsou na rekordech. Může něco změnit náladu na trhu? A kdo má v rukou klíč k vyhlížené korekci na trhu? Nejen aktuální výhled pro akciové trhy a politiku americké centrální banky nabídli v úterý 29. října na dalším Investičním večeru makléř z brokerjetu ČS Martin Loos a Roman Müller, šéfredaktor serveru ETFs.cz.

Pět důvodů, proč může prasknout akciová bublina Pět důvodů, proč může prasknout akciová bublina Akcie jsou na rekordních maximech a na Wall Street panuje všudypřítomný optimismus. Analytici zatím nevidí ... S&P 500: Dvě zajímavosti letošního mimořádného růstu cen akcií S&P 500: Dvě zajímavosti letošního mimořádného růstu cen akcií Index S&P 500 se pohybuje na úrovních, které připomínají letopočet vzniku USA, zatímco v lednu ... Wall Street očekává, že kvantitativní uvolňování bude pokračovat beze změny do dubna 2014 Wall Street očekává, že kvantitativní uvolňování bude pokračovat beze změny do dubna 2014 Wall Street za poslední zhruba dva měsíce daleko pevněji uvěřila v pokračování kvantitativního uvolňování Fedu ...
reklama
reklama