Co musíte ráno vědět (4. listopadu)

Co musíte ráno vědět (4. listopadu)

| redakce

Jaký týden mají burzy za sebou a co je čeká, jak se z Billa Grosse stal Robin Hood a které zemi už nehrozí snížení ratingu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek mírně posílily a za celý týden s výjimkou Nasdaqu indexy mírně vzrostly

Americké akciové trhy začaly páteční seanci po dvou dnech ztrát svižným růstem, v polovině obchodování ale počáteční zisky ztratily. Investory povzbudily k nákupům nečekaně příznivé údaje ze zpracovatelského sektoru ekonomiky, na trhu ale nadále panuje nejistota vyvolaná středečním vyjádřením americké centrální banky. V odpoledních hodinách se indexy ale opět vydaly vzhůru a zahájily listopad mírným posílením. Index Dow se celý den držel v plusu a zakončil silnější o 0,45 % na 15 615,55 bodu, širší S&P 500 přidal 0,29 % na 1 761,65 bodu a technologický Nasdaq zakončil silnější o 0,06 % na 3 922,04 bodu. Nejvíce se dařilo síťovému odvětví, sektorům zdravotnictví a průmyslu, zaostávaly naopak energetika a technologie. Výnos 10letých amerických vládních dluhopisů vzrostl o 2,51 % (0,06 procentního bodu) na 2,62 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Index S&P 500 na maximu, ale po zasedání FOMC přišla změna

Pět důvodů, proč může prasknout akciová bublina

2. Evropské akcie v pátek mírně ztrácely. Za celý týden si však polepšily

Burzy v Evropě v pátek mírně ztrácely, za celý týden si však polepšily a mají za sebou čtvrtý růstový týden v řadě. Britský FTSE 100 v pátek připsal 0,05 %, francouzský CAC 40 odepsal 0,62 % a německý DAX ztratil 0,29 %. Za celý týden FTSE 100 posílil o 0,2 %, CAC 40 zakončil prakticky na nule se ziskem 0,02 % a DAX zpevnil o 0,25 %. V pátek se nejvíce dařilo telekomunikacím a technologickému sektoru, zbývající sektory indexu Stoxx Europe 600 ztrácely, vedené sektorem základních materiálů.

3. Pražská burza v pátek kolísala a zakončila obchodování mírnou ztrátou

Index PX v pátek odepsal 0,07 % na 1 014,44 bodu. Čtvrteční ztráty v pátek prohloubily akcie ČEZ, které byly opět nejobchodovanějším titulem burzy a zlevnily o 1,06 % na 541,20 Kč. Klesly i ceny akcií Erste Group Bank (-0,46 %) a pojišťovny VIG (-0,30 %). Cenné papíry CME, které v týdnu po zveřejnění výsledků za minulý kvartál zlevnily o 50 %, propad zastavily a o 5,42 % posílily, a to i navzdory zprávě o tom, že ratingová agentura Moody's reviduje rating společnosti a kvůli obavám z poklesu OIBDA a likvidity firmy by ho mohla i snížit. Dařilo se také akciím Komerční banky, které zpevnily o 0,42 % na 4 738 Kč a pohybují se na historickém rekordu. Za celý týden si index PX připsal 2,39 %. Nejvíce propadly akcie mediální společnosti CME, které přišly o polovinu hodnoty. Naopak největší růst zaznamenaly akcie Komerční banky.

ČS: Listopadová akciová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Spojené státy zveřejní podnikové objednávky, eurozóna, Německo, Francie a další evropské země indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Harmonogram zveřejňování opožděných amerických makrodat naleznete ZDE. Ve Spojených státech se mění čas na zimní a obchodování bude jako obvykle začínat v 15.30 SEČ a končit ve 22.00. Hospodářské výsledky zveřejní například Marathon Oil, HSBC nebo Ryanair. Odhady pondělních výsledků amerických i evropských firem si můžete prohlédnout ZDE. Co všechno trhy v příštím týdnu čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Věřitelé by dle MMF měli Irsku vyhradit finanční rezervu

Zahraniční věřitelé by měli dát stranou pro Irsko finanční rezervu, která by sloužila jako případná nouzová pomoc poté, co země opustí záchranný program. Uvedl to v rozhovoru pro německý list Die Welt první náměstek výkonné ředitelky Mezinárodního měnového fondu David Lipton. Irsko má opustit záchranný program jako první z problémových zemí eurozóny příští měsíc.

6. Bill Gross z PIMCO vzkazuje hornímu 1 %: Nestěžujte si na vyšší daně, stejně jako já jste se svezli na úvěrové vlně

Bill Gross, ředitel prestižní investiční společnosti PIMCO, publikoval text, v němž vyzývá bohaté Američany, aby se nezdráhali přispívat více do státní kasy. Dnešní miliardáři, kteří tvoří nejbohatší procento americké společnosti, by podle Grosse měli přispívat do státní kasy na daních více a nestěžovat si. Namísto toho, aby počítali, jak velkou sumu státu odvádějí, by se měli cítit privilegovaní za to, že z jejich rukou pochází tak velká část příjmů země.

Zlato a tři slova, která vystihují západní ekonomickou politiku

7. Fitch přestala varovat Španělsko před snížením ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Fitch v pátek přestala považovat výhled úvěrové známky Španělska za "negativní" a zlepšila jej na "stabilní". Dala tím najevo, že v dohledné době už snížení španělského ratingu z dosavadní známky BBB nepředpokládá. Fitch svůj krok zdůvodnila zlepšením ekonomické politiky v zemi.

Španělsko uteklo z recese: HDP ve 3Q2013 předběžně +0,1 % mezikvartálně a -1,2 % meziročně

8. Fed zveřejnil scénáře, pro něž bude v roce 2014 testovat americký bankovní systém

Plán (Comprehensive Capital Analysis and Review - CCAR) se týká bank s aktivy nad 50 miliard USD. Jde o 30 institucí. Cílem kapitálových testů je přimět banky, aby měly co možná nejsolidnější bilance a dostatek volného kapitálu na zvládání stresových scénářů vývoje ekonomiky, například realitního nebo akciového trhu. Měly by tak být schopny poskytovat úvěry domácnostem a firmám i v době, kdy na tom hospodářství nebude nejlépe, a tím mu pomoci obnovit růst.

Americká ekonomika pět let od nástupu Baracka Obamy: Bahnění pokračuje, politická paralýza může kdykoli propuknout znovu Americká ekonomika pět let od nástupu Baracka Obamy: Bahnění pokračuje, politická paralýza může kdykoli propuknout znovu Americká ekonomika v posledních dvanácti měsících, tedy rok od znovuzvolení amerického prezidenta, procházela podobně nepřesvědčivým ...

9. Barclays pozastavila činnost šesti obchodníkům kvůli vyšetřování možných manipulací na devizových trzích

Informovaly o tom BBC a Financial Times. Barclays je druhou největší bankou v Británii a v polovině týdne přiznala, že ji vyšetřují úřady v Británii a dalších zemích kvůli podezření z manipulací s některými směnnými kurzy. Mluvčí Barclays Aurelie Leonardová se k pozastavení činnosti obchodníkům odmítla vyjádřit, uvedla agentura Reuters.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Indie staví nejvyšší sochu na světě. Měla by měřit 182 metrů

V Indii se minulý čtvrtek začala stavět socha Sardára Patéla, bojovníka za nezávislost Indie na Velké Británii. Měla by měřit 182 metrů, čímž by dvakrát překonala americkou sochu Svobody a čtyřikrát Krista Spasitele, který dohlíží na brazilské Rio de Janeiro. Duchovní otec projektu Nárendra Modí ve čtvrtek položil základní kámen. Zároveň vyzval zemědělce, aby věnovali stavitelům staré nástroje, které by se měly roztavit a použít jako stavební materiál pro sochu politika, jemuž se přezdívalo Železný muž. Památník by měl být dokončen za čtyři roky.

reklama
reklama