12 ekonomik a akciových trhů v jediném grafu: Které akcie jsou nyní atraktivní?

| redakce

Způsobů ocenění akciového trhu je celá řada. Jednou z možností je srovnat velikost ekonomiky s velikostí (a výkonností) burzy. Třeba Warren Buffett poměr tržní kapitalizace vůči velikosti ekonomiky sleduje celkem bedlivě.

"Uvolněná měnová politika a náznaky globálního oživení dělají z některých dříve silně zasažených trhů zajímavé příležitosti. Měřeno tržní kapitalizací v poměru k HDP jsou východní Evropa a menší země na periferii eurozóny nejvíce podhodnocenými regiony na světě," píše v aktuální zprávě o stavu světových akciových trhů Scott Minerd z Guggenheim Partners.

Nejsledovanější periferní země v EMU, tedy Řecko, Irsko, Itálie, Španělsko a Portugalsko, jsou také pod desetiletými průměry uvedeného ukazatele. "I tyto akciové trhy nabízejí prostor ke zhodnocení," pokračuje Minerd.

Podhodnocené jsou také mnohé emerging markets, které v posledních měsících zažily výprodeje, například Čína, Indie nebo Jihoafrická republika. "To neznamená, že by například americké nebo evropské akcie nemohly v příštích měsících pokračovat v posilování. Jen se aktuálně dají najít z fundamentálního hlediska (v poměru k velikosti ekonomiky) zajímavější regiony," uzavírá Minerd.

Odchylka poměru tržní kapitalizace a HDP jednotlivých trhů od průměru
Odchylka poměru tržní kapitalizace a HDP jednotlivých trhů od průměru

Zdroj: Guggenheim Partners

reklama
reklama