Co musíte ráno vědět (7. listopadu)

Co musíte ráno vědět (7. listopadu)

| redakce

Jak si vedly burzy v polovině týdne, jak se daří průmyslu a sektoru služeb v evropských zemích a jak odemknout MacBook bez napsání či vyslovení hesla? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie posílily, Dow strhl intradenní rekord

Americké akcie ve středu zpevňovaly. Index Dow v úvodu obchodování posunul svůj intradenní rekord, nakonec uzavíral na novém historickém maximu. Investoři očekávají, že Fed nebude v dohledné době ukončovat odkupy dluhopisů. Investoři vyhlížejí čtvrteční odhad růstu HDP a páteční čísla z trhu práce. Očekává se, že tempo růstu HDP ve třetím kvartálu zpomalilo na 2 % z 2,5 % ve druhém čtvrtletí a že ekonomika v říjnu vytvořila jen 125 tisíc nových pracovních míst. To mluví pro uvolněnější politiku Fedu. Index Dow posílil o 0,82 % na rekordních 15 746,88 bodu, index S&P 500 vrostl o 0,43 % na 1 770,49 bodu. Nedařilo se naopak technologickému Nasdaqu, který klesl o 0,2 % na 3 931,95 bodu.

Investoři musejí být šílení

2. Evropské akcie ve středu posílily díky výsledkové sezóně a oživujícímu průmyslu

Evropské akcie se ve středu vrátily zpět na pětiletá maxima v reakci na solidní výsledky společností Alstom a ING a průmyslová data ze Spojeného království a Německa. Britský FTSE 100 odepsal mírných 0,08 %, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,79 % a německý DAX připsal 0,35 %. Dařilo se technologickému sektoru a médiím, kolem nuly naopak zakončil sektor realitní. Britský statistický úřad ve středu zveřejnil data, podle nichž průmyslová výroba v zemi vzrostla v září o 0,9 %, a zotavila se tak z největšího propadu za téměř rok. Analytici očekávali skromnější růst o 0,6 %. Podnikové objednávky v Německu v září vyskočily o 3,3 %, což zcela minulo 0,5% predikci trhu. Data publikovaná agenturou Markit navíc ukázala, že sektor služeb v eurozóně v říjnu zpomalil růst méně, než se očekávalo. Maloobchodní tržby, které zveřejnil Eurostat, naproti tomu vzrostly v září jen o 0,3 %, přestože analytici predikovali růst o 0,6 %.

3. Pražská burza ve středu zastavila propad a posílila

Index PX ve středu zpevnil o 1,5 % na 1 028,19 bodu. Nahoru burzu táhly akcie ČEZ, které byly nejobchodovanější a podražily o 3,91 % na 563,50 Kč. Dařilo se i bankovním titulům - Erste Group Bank posílila o 1,22 % na 687,30 Kč a Komerční banka si před čtvrtečními výsledky za třetí kvartál polepšila o 0,84 % na 4 810 Kč. Přes 5 % připsaly akcie NWR, která ve středu reportovala hospodářské výsledky za minulé čtvrtletí. Tržby za 3Q2013 dosáhly 200,6 milionu EUR (odhad Reuters: 201,2 milionu EUR), za prvních 9 měsíců roku tak poklesly o 31 % na 634 milionů EUR. Ztráta na úrovni EBITDA za 9 měsíců z pokračujících operací byla 50 milionů EUR, ve třetím kvartálu ale jen 1 milion EUR. Čistá ztráta však byla vysoko nad konsensuálním odhadem trhu, pravděpodobně kvůli vlivu probíhajícího prodeje koksoven OKK.

Ve čtvrtek odhalí čísla za předchozí kvartál i Fortuna, která ve středeční seanci zpevnila o 2,07 % na 113,30 Kč. Mírně naopak ztrácela Telefónica C.R., jejíž cenné papíry zlevnily o 0,13 % na 303 Kč.

ČS: Listopadová akciová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Spojené státy zveřejní první odhad vývoje HDP za třetí čtvrtletí a týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Na burzu vstoupí Twitter - podívejte se, kolik mohl člověk vydělat, kdyby do technologických firem v den jejich uvedení na burzu investoval tisíc dolarů. Investoři v Evropě budou sledovat rozhodnutí Bank of England a ECB o sazbách. Obecně se změna sazeb neočekává, pouze tři ze 70 odhadů sesbíraných agenturou Bloomberg predikují snížení sazby ECB. O měnové politice bude rozhodovat i bankovní rada ČNB.

Pražskou burzou budou hýbat výsledky Komerční banky a Fortuny. "Čistý zisk KB za 3Q2013 by měl poklesnout o 5 % meziročně na 3,15 miliardy Kč kvůli růstu opravných položek. Ty byly v roce 2012 pozitivně ovlivněny jednorázovým rozpouštěním díky pozitivnímu vývoji u některých velkých úvěrů. V případě potvrzení čísel bychom očekávali pokračování pozitivního vývoje ceny akcií KB z uplynulého týdne," je optimistou Milan Vaníček z J&T Banky. "Po velmi dobrých výsledcích za 2Q2013 očekáváme mírné zvýšení zisků (mezikvartálně o 2 %), což odpovídá meziročnímu poklesu o 2,6 %. To je způsobené dalším mírným nárůstem marží o 4 bazické body mezikvartálně," doplňuje analytik z Erste Group Günter Hohberger.

"Zisk EBITDA za 3Q2013 by v případě Fortuny měl meziročně narůst o 40 % na 4,5 milionu eur," tvrdí Vaníček. Vzhledem k tomu, že firma za třetí kvartál nezveřejňuje kompletní výsledky, především čistý zisk, ze kterého se odvozuje dividenda, nelze čekat výraznější tržní reakci. "Fortuna by měla oznámit solidní čísla, i když by v údajích za třetí kvartál měl být opět znát tlak na loterijní marži. Ten by ale měl být vyvážen více než dvouciferným růstem objemu přijatých sázek. Nejsledovanější bude komentář k výhledu EBITDA. Ten zatím počítá se poklesem EBITDA z kurzového sázení ve 4Q2013 o 20 %, což se nám jeví jako velmi konzervativní odhad," je konkrétnější Václav Kmínek z České spořitelny.

Hospodářské výsledky zveřejní ve světě například Walt Disney, Groupon, Société Générale, Enel, ArcelorMittal, Deutsche Telekom, Commerzbank, Adidas nebo Lenovo. Odhady čtvrtečních výsledků amerických i evropských firem si můžete prohlédnout ZDE. Co všechno trhy v týdnu čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Twitter není v současnosti zajímavá investiční příležitost, tvrdí stratég

5. Evropská komise vyšetřuje polskou pomoc ztrátovým aerolinkám LOT

Evropská komise vyšetřuje, zda Polsko neporušilo unijní pravidla, když ztrátové letecké společnosti LOT poskytlo 804 milionů zlotých v rámci státní pomoci. Pokud Brusel zjistí nějaká pochybení, aerolinky by mohly být nuceny přinejmenším část pomoci vrátit. To by zhoršilo jejich už tak napjatou finanční situaci a podle agentury Reuters to může vést i k tomu, že firma bude nucena vyhlásit bankrot.

6. Poradci ANO navrhují nezvyšovat daně a zavést centrální nákupy

Rada ekonomických poradců (REP), která bude radit hnutí ANO, navrhuje nezvyšovat daně, zavést centrální nákupy a registr smluv. Uvedl to analytik Aleš Michl, který je členem této rady. Rada se chce podívat také na návrh rozpočtu na příští rok, který připravila vláda v demisi. Mezi další cíle podle Michla patří prověřit návrhy protikorupčních zákonů, které navrhuje iniciativa Rekonstrukce státu.

7. Španělské banky musejí zvýšit rezervy o dalších pět miliard eur

Španělské banky budou muset zvýšit rezervy na ztrátové úvěry o dalších pět miliard eur, a to kvůli změně způsobu hodnocení refinancovaných úvěrů. Oznámila to ve středu španělská centrální banka. Zvýšení rezerv by ale podle ní nemělo být pro španělské banky problémem.

8. Nomura: Krach burz je na spadnutí

Globální akcie budou během následujících měsíců překonávat rekordy. Ale hladoví investoři by se dle japonské společnosti Nomura měli mít na pozoru. Podle ní se blíží prudký pád. "V období mezi koncem tohoto kvartálu a prvního čtvrtletí roku 2014 je nákupní okénko, kdy se dá riskovat se sázkami na růst. Potom přijde pokles o 25 až 50 %, který bude trvat zbylé tři kvartály roku 2014," říká analytik z Nomury Bob Janjuah.

Proč tolik investorů smete vlna po prasknutí akciové bubliny?

9. Český průmysl opět ožívá: Průmyslová výroba v ČR v září vzrostla meziročně o 7,1 % (odhad 6,3 %)

Průmyslová produkce v září meziročně vzrostla reálně o 7,1 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů o 2 %. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů nižší o 2,8 %. Hodnota nových zakázek meziročně stoupla o 16 %. Stavebnictví se v září meziročně propadlo o 9,5 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 8,7 % stavebních povolení méně, ale jejich orientační hodnota vzrostla o 14,5 %.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Jak odemknout MacBook, aniž byste na něj sáhli? Stačí zaklepat

Nová aplikace na iPhone Knock za necelé 4 dolary slibuje propojení telefonu s počítačem, které uživateli umožní odemknout MacBook, aniž by se dotkl klávesnice - zaklepáním na iPhone. Pomocí Bluetooth by se měla obě zařízení propojit v reakci na zaznamenání zvuku klepání.

reklama
reklama