Jak vyzrát na ČNB a nejlépe si zajistit kurz koruny proti výkyvům

Jak vyzrát na ČNB a nejlépe si zajistit kurz koruny proti výkyvům

| Miroslav Plojhar

Riziko intervencí proti koruně je více než 50 %. ČNB může korunu významně oslabit, v případě nečinnosti však i vyvolat její posilování. Před tím vším se je možné bránit. Stačí si vybrat tu správnou strategii.

"Jak lvové bijem o mříže," si asi říká guvernér Miroslav Singer při pokusech přesvědčit alespoň jednoho dodatečného člena bankovní rady ČNB, aby souhlasně kývl na spuštění devizových intervencí.

Intervence na posledním setkání bankovní rady neprošly, šance na jejich úspěch jsou stále 50 na 50, možná dokonce mírně vyšší. Guvernér Singer a jeho věrní nadále podporují intervence, protože inflace je nízká a modely ČNB ukazují, že by bylo dobré uvolnit měnové podmínky.

Nepřesvědčená většina rady říká, že ČNB už měnovou politiku uvolnila hodně. Nehrozí-li riziko trvalé deflace, není dobré se do devizových intervencí pouštět, protože taková politika má četná rizika.

Hlasování Bankovní rady pohne s kurzem koruny ve stylu "hop nebo trop". Oznámení intervencí pošle korunu ke euru výrazně nad 26 EUR/CZK. Případný neúspěch intervenčního křídla bude znamenat zklamání pro sázky na intervence a posílení koruny.

Nechcete-li prodělat pouze kvůli tomu, že jeden člen rady zvedne (či nezvedne) ruku pro intervence, existují zajišťovací strategie, které jsou alternativou k nákupu prostých měnových opcí.

Všechny zajišťovací strategie jsou indikativně vypočítané za předpokladu prodeje/nákupu 100 tisíc eur na konci každého měsíce v roce 2014. Zajišťovací strategie jsou s nulovým počátečním nákladem a nepoužívají finanční páku.

Zajištění pro exportéry

Zajištění Collar
Zdroj: Erste Corporate Banking
Zajištění KI Forward
Zdroj: Erste Corporate Banking
Zajištění KIKO Forward
Zdroj: Erste Corporate Banking
Zajištění Forward s rozběhem
Zdroj: Erste Corporate Banking
  • 1
  • 2
reklama
reklama