Letošní rally? Nic výjimečného

| redakce

Před pěti lety se fráze "nový normál" začala využívat k označení budoucího investičního prostředí. Prognostici tvrdili, že nový normál bude znamenat snížení životní úrovně, vysokou nezaměstnanost, stagnující firemní zisky, velké státní zásahy do ekonomiky a žalostné akciové výnosy.

Zatímco tvorba nových pracovních míst zůstává pomalá a vládní intervence se skutečně zesilují, nový normál na akciovém trhu se velmi podobá tomu starému. Když se podíváte na roční, tříletou a pětiletou periodu, celkové výnosy jsou u S&P 500 průměrné, vůbec ne žalostné.

Roční výnosy

Roční výnosy S&P 500
Roční výnosy S&P 500Zdroj: LPL Financial

Rok 2013 ještě není kompletní. Kdyby ale končil začátkem listopadu, akcie by od ledna nabídly více než 24% výnos, a šlo by tak pro akciový trh o statisticky jen lehce nadprůměrný rok.

Celkový roční výnos 20 až 25 % je druhým nejobvyklejším výsledkem akciového trhu od počátku sledování dat v roce 1927. Kdyby nebylo 15-20% zisků v letech 2010 a 2012, které zvedly počet případů, kdy výnosy klesly do teritoria mezi 15 až 20 %, bylo by 20-25% pásmo pro akcie nejobvyklejší.

Mnozí investoři se nyní obávají, že si akciový trh přehnané zisky letošního roku vybere ve ztrátách v roce příštím. Když se ale podíváte na to, jak se akciím v historii dařilo v následujícím roce po dosažení celkového výnosu mezi 20 až 25 %, zjistíte, že S&P 500 pokračoval zpravidla i v dalších letech se slušnými zisky.

Průměrný výnos v roce následujícím po 20-25% ziscích byl 13,7 %. Kladný byl v sedmi z devíti případů (výjimkami byly zisk 23,8 % z roku 1976 následovaný ztrátou 7,2 % v roce 1977 a zisk 21,0 % z roku 1999, po němž přišla ztráta 9,1 % v roce 2000). Tyto roky často odstartovaly několik let silných zisků (jako v letech 1942, 1963, 1982 a 1996).

Tříleté anualizované výnosy

Tříletý anualizovaný výnos amerických akcií roku 2013 spadl do nejběžnějšího 10-15% pásma:

Anualizované tříleté výnosy S&P 500
Anualizované tříleté výnosy S&P 500Zdroj: LPL Financial

Pětileté anualizované výnosy

Měřeno za posledních pět let celkový výnos spadl do mírného nadprůměru - ale stále častého - 15-20% pásma:

Anualizované pětileté výnosy S&P 500
Anualizované pětileté výnosy S&P 500Zdroj: LPL Financial

"Občas pomůže podívat se zpět, když se pokoušíte hledět dopředu," radí Jeff Kleintop, investiční stratég LPL Financial Research. "Výnosy akciového trhu byly během 'nového normálu' průměrné, vůbec nebyly slabé. Možná máme před sebou další rok tohoto 'normálu'. V každém období se objeví hlavní události a nové problémy (bezprecedentní kvantitativní uvolňování Fedu, úroveň státního zadlužení, inflace, ceny ropy, vojenské operace a podobně), takže to může působit, jako by bylo vše jinak."

Kleintop je přesvědčen, že přestože se současnost od historie mírně odlišuje. Byznysmeni, politici a trhy se novému prostředí přizpůsobují a nacházejí inovativní a flexibilní způsoby, jak prosperovat. "Čelíme novým výzvám a rozvíjejí se nové trendy, málokdy ale vyústí ve velký odklon od historie akciového trhu," dodává stratég.

Zdroj: LPL Financial

reklama
reklama