To tu nebylo od roku 1995: Akciová rally je letos všeobjímající

| redakce

Růst cen akcií, který trvá téměř pět let, kritizuje řada zkušených investorů. Není jim po chuti, jak významnou měrou k rally přispěla uvolněná měnová politika centrálních bank v čele s tou americkou. Letošní růst je pak nejrobustnější za posledních 18 let.

"Rally se letos může opřít o všech deset pilířů, tedy sektorů indexu S&P 500," upozorňuje na mimořádnost roku 2013 na americkém akciovém trhu Joseph Quinlan, hlavní tržní stratég U.S. Trust.

Od začátku roku do konce října všech deset sektorů indexu S&P 500 zaznamenalo dvojciferné zhodnocení. "Naposledy se všechny sektory širokého tržního indexu udržely v dvojciferném plusu po celý rok v roce 1995. Nebylo to jen naposledy, ale také jedinkrát v historii. Tehdy ovšem akciový trh napravoval krvavé výprodeje z roku 1994, kdy Fed celkem šestkrát zvýšil základní úrokovou sazbu."

Index S&P 500 je od začátku roku v plusu o více než 20 %. Na konci října na tom byly nejhůře sektory telekomunikací a síťových služeb, které ovšem i tak byly zhruba o 15 % výše než na konci prosince 2012.

Počet sektorů v indexu S&P 500 s alespoň 10% zhodnocením za kalendářní rok
Počet sektorů v indexu S&P 500 s alespoň 10% zhodnocením za kalendářní rokZdroj: U.S. Trust

Zdroj: U.S. Trust

reklama
reklama